Regionalny Program Operacyjny
Fundusze Europejskie Dla Rozwoju Dolnego Śląska

31.08.2012

Zaproszenie do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów do działania 2.2 "Rozwój usług elektronicznych" - nabór nr 60/K/2.2/2012

Zaproszenie do składania wniosków o dofinansowanie - nabór nr 60/K/2.2/2012 (wersja do druku):
Pobierz plik

Zarząd Województwa Dolnośląskiego, pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, ogłasza nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 2 „Rozwój społeczeństwa informacyjnego na Dolnym Śląsku” („Społeczeństwo Informacyjne”), działanie nr 2.2 „Rozwój usług elektronicznych”, współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

Nr naboru: 60/K/2.2/2012 „platformy e-usług”

A. Ogłoszenie dotyczy przedsięwzięć związanych z budową i wdrożeniem systemów informatycznych zwiększających dostępność i stopień zaawansowania usług świadczonych drogą elektroniczną, w tym projekty dotyczące platform e-usług:
- zapewniających wzrost wydajności i poprawę zarządzania procesem efektywnego i oszczędnego wydatkowania środków publicznych i/lub
- zapewniających standardy wymiany informacji o świadczeniach zdrowotnych zgodnych z Ustawą z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia ( Dz. U. z 2011 r. Nr 113, poz. 657 z późn. zm.)

W ramach projektów wydatki związane z zakupem sprzętu nie mogą przekroczyć 49% całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu.

Realizowane projekty muszą uwzględniać szybki rozwój technologiczny, przestrzegać zasady neutralności technologicznej oraz otwarty dostęp* do objętej pomocą infrastruktury.
*W ramach niniejszego naboru otwarty dostęp rozumiany jest jako umożliwienie w przyszłości korzystania ze wspartej infrastruktury (powstałych platform e-usług) także innym, nie objętym projektem, podmiotom leczniczym zainteresowanym i technicznie przygotowanym do świadczenie e-usług. We wniosku o dofinansowanie należy opisać sposób, w jaki spełniona zostanie zasada neutralności technologicznej i otwartego dostępu.

Ponadto preferowane będą projekty:
• o charakterze ponadlokalnym i zmierzające do integracji systemów informacyjnych na poziomie regionalnym i krajowym,
• przyczyniające się do rozwoju „społeczeństwa partycypacyjnego”, np. poprawiające dostęp do technologii informacyjnych i komunikacyjnych dla osób niepełnosprawnych i starszych.

B. Do składania wniosków uprawnieni są:
- reprezentowane przez Lidera partnerstwa podmiotów leczniczych (zgodnie z zapisami ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej art. 4 ust. 1 pkt. 1 i 2), wykonujących świadczenia szpitalne** finansowane ze środków publicznych.
**Świadczenia szpitalne w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej art. 2 ust. 1 pkt.11.

C. Okres realizacji projektu:

1. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) 1083/2006 z 11 lipca 2006 r. ze zm. do wydatków kwalifikowalnych zaliczyć można wydatki poniesione od dnia 01.01.2007 r.

2. Zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia 31.10.2014 r. – należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowanych i niekwalifkowalnych poniesionych w ramach projektu).

Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do 30.12.2014r.

D. Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi 2 540 000 euro, tj. 10 466 578 zł (wg kursu wynoszącego 4,1207 EUR/PLN). Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E. Maksymalna intensywność pomocy wynosi 85% całkowitych wydatków kwalifikowanych projektu.

Instytucja Zarządzająca RPO WD nie przewiduje w niniejszym naborze udzielania dotacji na zasadach pomocy publicznej, w tym również pomocy de minimis. Projekty, w których stwierdzone zostanie występowanie pomocy publicznej, w tym również pomocy de minimis, zostaną odrzucone na etapie oceny formalnej.

F. Minimalna całkowita wartość projektu wynosi 200 000,00 PLN.

G. Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Generator wniosków o dofinansowanie zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w „Poradniku dla Beneficjenta w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10” dostępnego na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne.

H. Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać od dnia 03.09.2012 r. do dnia 22.10.2012 r. w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14, w pok. 300 A, w godz. pracy urzędu tj.: pn-pt od 8 do 16 (w ostatnim dniu przyjmowania wniosków do godz. 15:30). Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. W wersji elektronicznej należy również złożyć załącznik nr 1 do Studium Wykonalności - Założenia projekcji finansowej dla celów przeprowadzenia analizy ekonomiczno-finansowej projektu (scenariusz z projektem i bez projektu) zgodnie ze wzorami umieszczonymi na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl. O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu). Konkurs ma charakter zamknięty - ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu: 22.10.2012 r. o godz. 15:30.

I. W ramach naboru wydatki związane z instrumentem cross-financing nie mogą przekroczyć 10% całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektów. Zakres stosowania cross-financingu musi być zgodny z zapisami pkt. 17 Uszczegółowienia RPO WD w Działaniu 2.2 Rozwój usług elektronicznych.

J. Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod numerami telefonów:

(71) 776 96 33

(71) 776 92 08

(71) 776 96 54

(71) 776 96 34

(71) 776 92 36

(71) 776 96 69

(71) 776 92 07

(71) 776 96 35

(71) 776 95 27

K. Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD "Kryteria wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD", które dostępne są na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

L W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10, dostępnych na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.

M. Zgodnie ze Szczegółowym Opisem Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego i Ramowym Planem Realizacji RPO WD kategorią interwencji, w ramach której składane będą projekty, jest:
•13 – Usługi i aplikacje dla obywateli (e-zdrowie, e-administracja, e-edukacja, e-integracja);
•11 – Technologie informacyjne i komunikacyjne (dostęp, bezpieczeństwo, interoperacyjność, zapobieganie zagrożeniom, badania, innowacje, treści cyfrowe itp.).
Szczegółowe informacje nt. możliwości łączenia typów przedsięwzięć i kategorii interwencji zawierają wytyczne IZ RPO WD w sprawie łączenia projektów, dostępne na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl

N. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 32 dniod zakończenia oceny merytorycznej złożonych wniosków z uwzględnieniem zapisów ww. Poradnika dla Beneficjenta (Rozdział 6. Nabór i ocena wniosków o dofinansowanie projektów w trybie konkursowym) Wyniki oceny merytorycznej a następnie wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków.

O. Wzór umowy o dofinansowanie projektu dostępny jest na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne/Wzory dokumentów

P. O wszelkich zmianach związanych z procedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego ogłoszenia, Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresem www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków. Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców, z zastrzeżeniem przepisu art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

R. Projekty powinny być przygotowane zgodnie z prawem wspólnotowym i prawem krajowym, w szczególności z zapisami: Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013 (na dzień ogłoszenia naboru), Poradnikiem dla Beneficjenta, Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego i IZ RPO WD oraz Linią demarkacyjną pomiędzy Programami Operacyjnymi Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybackiej.

UWAGA

1. Należy zwrócić uwagę, iż w budżecie priorytetu II „Społeczeństwo informacyjne” ustanowiono limit, zgodnie z którym wartość dofinansowania projektów realizowanych na obszarach wiejskich i małych miast będzie wynosiła nie mniej niż 38%. Zarząd Województwa Dolnośląskiego na etapie wyboru strategicznego będzie zwracał uwagę na projekty realizowane poza granicami miast oraz w miastach zamieszkanych przez populacje poniżej 10 000 mieszkańców wg faktycznej liczby mieszkańców w dniu 31 grudnia 2005 r.

2. Należy uwzględnić m.in.:
• Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie możliwości łączenia w jednym projekcie różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach RPO WD dostępne na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.
W przypadku połączenia w ramach jednego projektu i jednej kategorii interwencji różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach danego działania RPO WD Wnioskodawca wykazuje w załączniku do wniosku o dofinansowanie projektu (zał. nr 16) kategorię wydatków przeważających (która determinuje rodzaj projektu, który jest zgłaszany do danego naboru) oraz kategorię wydatków uzupełniających (charakterystycznych dla innego rodzaju projektu, który jest realizowany w ramach połączonego przedsięwzięcia). Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na celowość i zasadność zastosowanego w projekcie łączenia, ponieważ koniecznym jest, aby w jego wyniku projekt stanowił funkcjonalną całość i spełniał wszystkie wymogi związane z typem projektu będącym przedmiotem konkursu.
• Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie zasad udzielania zamówień publicznych i wyboru wykonawców w transakcjach nie objętych ustawą PZP w ramach RPO WD dostępne na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne.
• Metodologię opracowania studium wykonalności – analizę ekonomiczno-finansową na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013 dostępną na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne.
• Wytyczne Ministra Rozwoju regionalnego w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych, dostępne na stronie www.mrr.gov.pl
• Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie ogólnych zasad przygotowania i realizacji projektów w formie partnerstwa, dostępne na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne.
• Opisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, należy użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu [330] „Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji o miejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych.
W przypadku, gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc należy podać wartość „0”.
• Regulacje dotyczące kwalifikowalności i niekwalifikowalności wydatków (w tym limity procentowe) określone w załączniku nr 6 do Uszczegółowienia RPO WD na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Uszczegółowienie.

09.03.2012

UWAGA: Informacja dla wnioskodawców w naborze nr 51/K/2.1/2011 "Sieci szerokopasmowe" (dotyczy formuły "zaprojektuj i wybuduj")

Informujemy, że Wnioskodawcy planujący realizować przedsięwzięcie inwestycyjne w formule „zaprojektuj i wybuduj”, zwolnieni są z:

  • załączania do programu funkcjonalno-użytkowego, na etapie wniosku odofinansowanie, oświadczenia stwierdzającego prawo zamawiającego do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz kopii map zasadniczych, o których mowa w § 19, pkt 2 oraz pkt 4, lit. a) Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno użytkowego (Dz.U.z2004 r., Nr202, poz.2072);

Powyższe nie zwalnia Wnioskodawców, którzy zobowiązani są do stosowania Ustawy prawo zamówień publicznych, z obowiązku opisania przedmiotu zamówienia zgodnie z wymogami określonymi dla programu funkcjonalno-użytkowego w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 2września 2004r. wsprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego;

  • dołączania załącznika nr 8 zarówno na etapie składania wniosku odofinansowanie jak również przed podpisaniem umowy odofinansowanie. Powyższe zwolnienie nie dotyczy projektów zzakresu budowy sieci opartej na technologii bezprzewodowej realizowanych wformule "zaprojektuj-wybuduj", wprzypadku których Wnioskodawcy zobligowani są przedłożyć dokumenty wskazane wzałączniku nr8 na etapie przed podpisaniem umowy odofinansowanie.

Szczegółowe informacje o naborze - w podzakładce Wyniki oceny i wyboru.

21.02.2012

UWAGA: przedłużenie terminu składania wniosków w naborze nr 51/K/2.1/2011 "Sieci szerokopasmowe"

IZ RPO WD informuje, że Zarząd Województwa Dolnośląskiego na posiedzeniu w dniu 21.02.2012 roku podjął decyzję o wydłużeniu terminu składania wniosków o dofinansowanie
w ramach naboru nr 51/K/2.1/2011 „Sieci szerokopasmowe” do dnia 23 kwietnia 2012 r. (poprzednio: 05 marca 2012 r.). W związku z powyższym zmianie ulega pkt. H ogłoszenia o naborze, przybierając treść:

H. Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać od dnia 30.11.2011 r. do dnia 23.04.2012 r. w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14, w pok. 300 A, w godz. pracy urzędu tj.: pn-pt od 8 do 16 (w ostatnim dniu przyjmowania wniosków do godz. 15:30). Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. W wersji elektronicznej należy również złożyć załącznik nr 1 do Studium Wykonalności - Założenia projekcji finansowej dla celów przeprowadzenia analizy ekonomiczno-finansowej projektu (scenariusz z projektem i bez projektu) zgodnie ze wzorami umieszczonymi na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl. O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu). Konkurs ma charakter zamknięty - ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu: 23.04.2012 r. o godz. 15:30.

Pełna treść ogłoszenia o naborze jest dostępna TUTAJ.

Pozostałe warunki konkursu nie uległy zmianie.

21.02.2012

UWAGA: informacja do naboru nr 51/K/2.1/2011 "Sieci szerokopasmowe" (podmioty uprawnione do składania wniosków o dofinansowanie)

Zgodnie z treścią ogłoszenia o naborze projektów (pkt. B.) do składania wniosków uprawnieni sąprzedsiębiorcy telekomunikacyjni w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2004 nr 171, poz. 1800 ze zm.).

Zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego rozumiemy„przedsiębiorcę lub inny podmiot uprawniony do wykonywania działalności gospodarczej na podstawie odrębnych przepisów, który wykonuje działalność gospodarczą polegającą na dostarczaniu sieci telekomunikacyjnych, udogodnień towarzyszących lub świadczeniu usług telekomunikacyjnych, przy czym przedsiębiorca telekomunikacyjny, uprawniony do:
a)świadczenia usług telekomunikacyjnych, zwany jest "dostawcą usług",
b)dostarczania publicznych sieci telekomunikacyjnych lub udogodnień towarzyszących, zwany jest "operatorem".

W związku z powyższym jednostki samorządu terytorialnego spełniające definicję przedsiębiorstwa telekomunikacyjnego również są uprawnione do składania wniosków o dofinansowanie w ramach naboru 51/K/2.1/2011 „Sieci szerokopasmowe”.

Zgodnie z zapisami Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie w przypadku projektów składanych w ramach Działania 2.1 RPO WD i objętych pomocą publiczną, wymagana jest kopia aktualnego zaświadczenia o wpisie do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych, prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, (zgodnie z ustawą z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800 z późn. zm.).

30.11.2011

Ogłoszenie o naborze do działania 2.1 "Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego" - nabór nr 51/K/2.1/2011 „Sieci szerokopasmowe”

Zarząd Województwa Dolnośląskiego, pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, ogłasza nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 2 „Rozwój społeczeństwa informacyjnego na Dolnym Śląsku” („Społeczeństwo Informacyjne”), działanie nr 2.1 „Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego”, współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Nr naboru: 51/K/2.1/2011 „Sieci szerokopasmowe”
Treść ogłoszenia w pliku PDF - pobierz plik

A. Ogłoszenie dotyczy projektów, których celem jest wspieranie rozwoju gospodarczego i społecznego regionu poprzez poprawę jakości i dostępu do usług telekomunikacyjnych dotyczące w szczególności:
-budowy lub rozbudowy telekomunikacyjnych sieci szkieletowych;
-budowy lub rozbudowy telekomunikacyjnych sieci dystrybucyjnych;
W ramach powyższych typów projektów możliwe jest również dofinansowanie budowy lub rozbudowy telekomunikacyjnych sieci dostępowych (jako elementu ww. typów projektów) oraz zakupu wyposażenia i modernizacji pomieszczeń na potrzeby centrów zarządzania sieciami.

Realizowane projekty muszą uwzględniać szybki rozwój technologiczny, przestrzegać zasady neutralności technologicznej oraz zapewnić hurtowy i otwarty dostęp do objętej pomocą infrastruktury, oferowany po krajowych cenach rynkowych.

Ponadto preferowane będą projekty:

•o charakterze ponadlokalnym i zmierzające do integracji systemów informacyjnych na poziomie regionalnym i krajowym,
•przyczyniające się do rozwoju „społeczeństwa partycypacyjnego”, np. poprawiające dostęp do technologii informacyjnych i komunikacyjnych dla osób niepełnosprawnych i starszych.

Niniejszy nabór będzie przeprowadzany na podstawie Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 7 grudnia 2009 r. w sprawie udzielania pomocy na inwestycje w zakresie: energetyki, infrastruktury telekomunikacyjnej, infrastruktury sfery badawczo-rozwojowej, lecznictwa uzdrowiskowego w ramach regionalnych programów operacyjnych (Dz. U. Nr 214, poz. 1661) (zwanego dalej Rozporządzeniem sektorowym) oraz Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia - 8 grudnia 2010 r. w sprawie udzielania pomocy na szkolenia w ramach regionalnych programów operacyjnych (Dz. U. Nr 234, poz. 1535 ze zm.) – dot. wyłącznie wydatków związanych z zastosowaniem mechanizmu cross-financingu.

Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 7 grudnia 2009 r. Pomoc będzie udzielana na realizację nowych inwestycji, które obejmują:
1)Inwestycję w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z:
a)utworzeniem nowego przedsiębiorstwa,
b)rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa,
c)dywersyfikacją produkcji przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów lub
d)zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego w istniejącym przedsiębiorstwie;
2)Nabycie środków trwałych bezpośrednio związanych z przedsiębiorstwem, które zostało zamknięte lub zostałoby zamknięte, gdyby zakup nie nastąpił, przy czym środki nabywane są przez inwestora niezależnego od zbywcy.

Nową inwestycją nie jest:
1)inwestycja prowadząca wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych,
2)nabycie udziałów lub akcji przedsiębiorstwa.

B. Do składania wniosków uprawnieni są:
- przedsiębiorcy telekomunikacyjni w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2004 nr 171, poz. 1800 ze zm.).

Zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego rozumiemy: „przedsiębiorcę lub inny podmiot uprawniony do wykonywania działalności gospodarczej na podstawie odrębnych przepisów, który wykonuje działalność gospodarczą polegającą na dostarczaniu sieci telekomunikacyjnych, udogodnień towarzyszących lub świadczeniu usług telekomunikacyjnych, przy czym przedsiębiorca telekomunikacyjny, uprawniony do:
a)świadczenia usług telekomunikacyjnych, zwany jest "dostawcą usług",
b)dostarczania publicznych sieci telekomunikacyjnych lub udogodnień towarzyszących, zwany jest "operatorem".

C. Okres realizacji projektu:

1)Kwalifikowalność wydatków jak i samego projektu musi być zgodna z obowiązującymi przepisami dotyczącymi pomocy publicznej:
•prace związane z realizacją projektu mogą się rozpocząć po złożeniu wniosku
o dofinansowanie i uzyskaniu pisemnego potwierdzenia (z zastrzeżeniem szczegółowej weryfikacji wniosku), że projekt spełnia warunki uzyskania pomocy. W/w potwierdzenie wydawane jest nie później niż w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie. Potwierdzenie nie stanowi podstawy do roszczeń o przyznanie i wypłatę pomocy.
•wydatki na zakup gruntu jest kwalifikowalny, o ile został poniesiony po dniu 01.01.2007 r. (do 10 % całkowitych wydatków kwalifikowalnych).
•prace przygotowawcze oraz usługi doradcze (kwalifikowalne wyłącznie
w przypadku MŚP) są kwalifikowalne po dniu wejścia w życie Rozporządzenia sektorowego tj.: od dnia 01.01.2010 r.
•w przypadku szkoleń wydatek jest kwalifikowalny, o ile został poniesiony po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie (do 10 % całkowitych wydatków kwalifikowalnych). W ramach naboru cross-financingiem mogą zostać objęte wydatki bezpośrednio związane ze szkoleniem pracowników obsługujących zakupiony sprzęt/oprogramowanie.
2)Zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia 31.10.2014 r. – należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowanych i niekwalifkowalnych poniesionych w ramach projektu).

Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do 30.12.2014r.

D. Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi 5.000.000 euro tj. 20.789.500 zł (wg kursu wynoszącego 4,1579 EURO/PLN). Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E. Maksymalna intensywność pomocy wynosi 40% całkowitych wydatków kwalifikowanych.
W przypadku sektora MSP intensywność pomocy może ulec zwiększeniu o:

- 10% w przypadku średniego przedsiębiorcy
- 20% w przypadku mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy.

Maksymalna intensywność pomocy dla wydatków związanych z wykorzystaniem mechanizmu cross-financingu w przypadku projektów objętych pomocą publiczną (dofinansowanie niezbędnych do prawidłowego wdrożenia projektu inwestycyjnego szkoleń specjalistycznych dla pracowników) wynosi:

-do 25 % dla dużych przedsiębiorstw
-do 35% wydatków kwalifikowalnych dla średnich przedsiębiorstw+ 10%w sytuacji, gdy szkolenie jest przeznaczone dla pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji lub niepełnosprawnych
-do 45% wydatków kwalifikowanych dla mikro i małych przedsiębiorstw

Maksymalna intensywność pomocy dla wydatków związanych z pracami przygotowawczymi projektu, dla beneficjenta pomocy sektora MŚP, wynosi 50 % faktycznie poniesionych wydatków na te prace. W przypadku dużych przedsiębiorstw wydatki te są niekwalifikowalne.

F. Minimalna całkowita wartość projektu wynosi 1.000.000 PLN

G. Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Generator wniosków o dofinansowanie zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w „Poradniku dla Beneficjenta w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10” dostępnego na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne.

H. Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać od dnia 30.11.2011 r. do dnia 05.03.2012 r. w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14, w pok. 300 A, w godz. pracy urzędu tj.: pn-pt od 8 do 16 (w ostatnim dniu przyjmowania wniosków do godz. 15:30). Formularze wniosków wraz
z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. W wersji elektronicznej należy również złożyć załącznik nr 1 do Studium Wykonalności - Założenia projekcji finansowej dla celów przeprowadzenia analizy ekonomiczno-finansowej projektu (scenariusz z projektem i bez projektu) zgodnie ze wzorami umieszczonymi na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl. O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu). Konkurs ma charakter zamknięty - ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu: 05.03.2012 r. o godz. 15:30.

I. Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod numerami telefonów:
(0-71) 776 96 33(0-71) 776 92 08 (0-71) 776 96 54
(0-71) 776 96 34(0-71) 776 92 36(0-71) 776 96 69
(0-71) 776 92 07(0-71) 776 96 35 (0-71) 776 96 97

J. Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD ,,Kryteria wyboru operacji finansowych w ramach RPO WD”, które dostępne są na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

K. W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10, dostępnych na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.

L. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 32 dni od zakończenia oceny merytorycznej złożonych wniosków z uwzględnieniem zapisów ww. Poradnika dla Beneficjenta (Rozdział 6. Nabór i ocena wniosków o dofinansowanie projektów w trybie konkursowym) Wyniki oceny merytorycznej a następnie wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków.

M. Wzór umowy o dofinansowanie projektu dostępny jest na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne/Wzory dokumentów.

N. O wszelkich zmianach związanych z procedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego ogłoszenia, Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresem www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków. Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców, z zastrzeżeniem przepisu art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

O. Projekty powinny być przygotowane zgodnie z prawem wspólnotowym i prawem krajowym, w szczególności z zapisami: Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013 (na dzień ogłoszenia naboru), Poradnikiem dla Beneficjenta, Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego i IZ RPO WD oraz Linią demarkacyjną pomiędzy Programami Operacyjnymi Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybackiej . Ponadto projekty powinny być przygotowane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 7 grudnia 2009 r. w sprawie udzielania pomocy na inwestycje w zakresie: energetyki, infrastruktury telekomunikacyjnej, infrastruktury sfery badawczo-rozwojowej, lecznictwa uzdrowiskowego w ramach regionalnych programów operacyjnych i Rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 8 grudnia 2010 r. w sprawie udzielania pomocy na szkolenia w ramach regionalnych programów operacyjnych.

Należy zapoznać się także z Komunikatem Komisji Europejskiej nr 2009/C 235/04 – Wytyczne wspólnotowe w sprawie stosowania przepisów dotyczących pomocy państwa w odniesieniu do szybkiego wdrażania sieci szerokopasmowych (Dz. Urz. UE C 235 z 30.09.2009, s. 7).

UWAGA

1.Należy zwrócić uwagę, iż w budżecie priorytetu II „Społeczeństwo informacyjne” ustanowiono limit, zgodnie z którym wartość dofinansowania projektów realizowanych na obszarach wiejskich i małych miast będzie wynosiła nie mniej niż 38%. Zarząd Województwa Dolnośląskiego na etapie wyboru strategicznego będzie zwracał szczególną uwagę na projekty realizowane poza granicami miast oraz w miastach zamieszkanych przez populacje poniżej 10 000 mieszkańców wg faktycznej liczby mieszkańców w dniu 31 grudnia 2005 r.

2.Należy uwzględnić m.in.:
•Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie możliwości łączenia w jednym projekcie różnych rodzajów przedsięwzięćkwalifikowanych do wsparcia
w ramach RPO WD dostępne na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.
W przypadku połączenia w ramach jednego projektu i jednej kategorii interwencji różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach danego działania RPO WD Wnioskodawca wykazuje w załączniku do wniosku o dofinansowanie projektu (zał. nr 16) kategorię wydatków przeważających (która determinuje rodzaj projektu, który jest zgłaszany do danego naboru) oraz kategorię wydatków uzupełniających (charakterystycznych dla innego rodzaju projektu, który jest realizowany w ramach połączonego przedsięwzięcia). Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na celowość i zasadność zastosowanego w projekcie łączenia, ponieważ koniecznym jest, aby w jego wyniku projekt stanowił funkcjonalną całość i spełniał wszystkie wymogi związane z typem projektu będącym przedmiotem konkursu.
•Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie zasad udzielania zamówień publicznych i wyboru wykonawców w transakcjach nie objętych ustawą PZP w ramach RPO WD dostępne na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne.
•Metodologię opracowania studium wykonalności – analizę ekonomiczno-finansową na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013 dostępną na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne.
•Wytyczne Ministra Rozwoju regionalnego w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych, dostępne na stronie www.mrr.gov.pl
•Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie ogólnych zasad przygotowania i realizacji projektów w formie partnerstwa, dostępne na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne.
•Opisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, należy użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu [330] „Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji o miejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych.
W przypadku, gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc należy podać wartość „0”.
•Regulacje dotyczące kwalifikowalności i niekwalifikowalności wydatków (w tym limity procentowe) określone w załączniku nr 6 do Uszczegółowienia RPO WD na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Uszczegółowienie.

29.10.2010

Ogłoszenie o naborze w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie projektów - nabór 44/K/2.1/2010 „Bezpieczne transmisje danych”

Zarząd Województwa Dolnośląskiego pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym programem Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 ogłasza nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 2 „Rozwój społeczeństwa informacyjnego na Dolnym Śląsku” („Społeczeństwo Informacyjne”) Działanie nr 2.1 „Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego” współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

Nr naboru: 44/K/2.1/2010 „Bezpieczne transmisje danych”

A. Ogłoszenie dotyczy projektów obejmujących:

  1. Budowy/Wdrażania bezpiecznych systemów transmisji danych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii [1]
  2. Tworzenia publicznych punktów dostępu do Internetu[2]

Realizowane projekty muszą uwzględniać szybki rozwój technologiczny oraz przestrzegać zasady neutralności technologicznej.

Ponadto preferowane będą projekty:

  • o charakterze ponadlokalnym i zmierzające do integracji systemów informacyjnych na poziomie regionalnym i krajowym,
    Założenie to będzie weryfikowane na etapie wyboru projektów do dofinansowania przez Zarząd Województwa na podstawie strategicznego kryterium wyboru projektów „Wpływ projektu na rozwój sektora/branży”
  • przyczyniające się do rozwoju „społeczeństwa partycypacyjnego” np. poprawiające dostęp do technologii informacyjnych i komunikacyjnych dla osób niepełnosprawnych i starszych.
    Założenie to będzie weryfikowane na etapie oceny merytorycznej na podstawie kryterium dodatkowego „Wpływ realizacji projektu na politykę równych szans”

B. Do składania wniosków uprawnieni są:

  • jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia;
  • jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną;
  • administracja rządowa;
  • organizacje pozarządowe;
  • kościoły i związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych;
  • związki i porozumienia instytucji kultury;
  • szkoły wyższe;
  • zakłady opieki zdrowotnej działające w publicznym systemie ochrony zdrowia

C. Okres realizacji projektu:

  • zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) 1083/2006 z 11 lipca 2006 r. ze zm. do wydatków kwalifikowalnych zaliczyć można wydatki poniesione od dnia 01.01.2007 r.
  • zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia 29.04.2013 r. (należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie, czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowalnych poniesionych w ramach projektu).
  • Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do 28.06.2013 r.

D. Alokacja środków EFRR przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi 4 259 <ccc title="617,00 EUR">zł239,075.16</ccc>O. Po przeliczeniu wg kursu 1 Euro = 3,9743 PLN (kurs wg Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc ogłoszenia tj. 29.09.2010 r.)alokacja w PLN wynosi: 16 928 995,84 z EFRR. Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E. Maksymalny poziom dofinansowania projektów:

Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi 85 % całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu (dot. również projektów objętych pomocą publiczną).

F. Wszystkie projekty powinny zostać zdiagnozowane przez Wnioskodawcę pod kątem występowania pomocy publicznej. W przypadku stwierdzenia występowania pomocy publicznej, udzielana ona będzie na zasadach pomocy de minimis. Instytucja Zarządzająca RPO WD nie przewiduje w niniejszym naborze udzielania dotacji na zasadach pomocy publicznej innej niż de mninimis. Projekty, w których stwierdzone zostanie występowanie pomocy publicznej będą musiały spełniać wszystkie warunki wskazane w Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 2 października 2007 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych, niezbędne do jej udzielenia. Maksymalna wartość pomocy brutto łącznie z wartością innej pomocy de minimis otrzymanej przez przedsiębiorcę w okresie bieżącego roku podatkowego i dwóch poprzednich lat podatkowych nie może przekroczyć kwoty stanowiącej równowartość 200 tys. euro.

G. Minimalna wartość projektu:

Minimalna całkowita wartość projektu wynosi: 150 000,00 PLN, a w przypadku projektów realizowanych w partnerstwie 300 000,00 PLN.

H. Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Generator wniosków zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w „Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10”.

I. W ramach naboru wydatki związane z instrumentem cross-financing nie mogą przekroczyć 10% całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektów.

J. Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać w terminie od dnia 29.10.2010 r. do dnia 17.01.2011r w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14, w pok. 300 A, w godzinach pracy urzędu (pn – wt oraz czw – pt: 7.30 – 15.30, śr. 8:00 – 16:00). Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu). Konkurs ma charakter zamknięty - ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu 17.01.2011r. o godz. 15.30

K. Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod numerami telefonów:

(0-71) 776 96 33,(0-71) 776 96 34,(0-71) 776 92 08, (0-71) 776 96 54,(0-71) 776 92 36,
(0-71) 776 96 97, (0-71) 776 92 07,(0-71) 776 96 35,(0-71) 776 93 32

L. Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD ,,Kryteria wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD”, obowiązujące w dniu ogłoszenia naboru, które dostępne są na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

M. W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz „Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10”, dostępnych na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.

N. Zgodnie ze Szczegółowym Opisem Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego i Ramowym Planem Realizacji RPO WD dominującą kategorią interwencji jest kategoria nr 10 – Infrastruktura telekomunikacyjna (w tym sieci szerokopasmowe). W niniejszym naborze dopuszcza się połączenie w ramach jednego projektu i jednej kategorii interwencji różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach tego konkursu.

O. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 32 dni od zakończenia oceny merytorycznej złożonych wniosków. W uzasadnionych przypadkach termin ten może ulec wydłużeniu. Wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków/wyniki naboru.

P. Wzór umowy o dofinansowanie projektu/porozumienia z państwowymi jednostkami budżetowymi/uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu i warunków realizacji projektu Województwa Dolnośląskiego w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępny jest na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne/Wzory dokumentów.

R. O wszelkich zmianach związanych z procedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego ogłoszenia, Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresem: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem
i staraniem Wnioskodawców, z zastrzeżeniem przepisu art. 29 ust. 4 i 4a ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

S. Projekty powinny być przygotowane zgodnie z prawem wspólnotowym i prawem krajowym oraz zapisami Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013 (obowiązującego na dzień ogłoszenia naboru), Poradnikiem dla Beneficjenta, Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego i IZ RPO WD.

UWAGA

  1. Przygotowując dokumentacje aplikacyjną należy uwzględnić m.in.:
    • W przypadku stwierdzenia występowania pomocy publicznej w projekcie, jedynym programem na podstawie którego będzie udzielane wsparcie jest Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 2 października 2007 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych. W takiej sytuacji konieczne będzie spełnianie wszystkich warunków zawartych we wskazanym rozporządzeniu. Poziom wsparcia nie może przekroczyć 85%.
    • Metodologię opracowania studium wykonalności – analizę ekonomiczno-finansową na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013 dostępną na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl,
    • Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie możliwości łączenia w jednym projekcie różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach RPO WD dostępne na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl,
    • Wytyczne MRR w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych, dostępne na stronie internetowej: www.mrr.gov.pl,
    • Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie ogólnych zasad przygotowania i realizacji projektów w formie partnerstwa, dostępne na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl,
    • Wytyczne programowe Instytucji Zarządzającej RPO WD w zakresie ogólnych zasad udzielania zamówień i wyboru wykonawców w transakcjach nie objętych przepisami ustawy Prawo Zamówień Publicznych w projektach realizowanych w ramach Priorytetów 1-9 Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, dostępne na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl,
    • Opisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, należy użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu [330] „Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji o miejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych. W przypadku, gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc należy podać wartość „0”,
    • W przypadku gdy całkowita wartość danego projektu przekraczać będzie 1 mln euro oraz projekt będzie generował dochód, konieczne będzie wyliczenie luki finansowej. Szczegółową metodologię wyliczania luki finansowej można znaleźć w dokumencie „Metodologia opracowania studium wykonalności – analiza ekonomiczno-finansowa na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013” wraz z załącznikiem monitoringu luki finansowej dla projektów przychodowych. W celu ustalenia, czy całkowita wartość danego projektu przekracza próg 1 mln euro, zgodnie z art. 55 Rozporządzenia nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006r ze zm., należy stosować kurs wymiany EUR/PLN, stanowiący średnią miesięcznych obrachunkowych kursów stosowanych przez Komisję Europejską z ostatnich 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o dofinansowanie. Miesięczne kursy obrachunkowe dostępne są na stronie internetowej http://ec.europa.eu.
    • W przypadku projektów objętych pomocą publiczną nie ma obowiązku wyliczania luki finansowej.
  2. W zakładce Generator wniosków została umieszczona Errata do Listy wskaźników monitoringowych Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 (DZIAŁANIE 2.1).



[1] Przez bezpieczną transmisję danych należy rozumieć środki techniczne zapewniające odpowiednie mechanizmy umożliwiające bezpieczną wymianę danych wrażliwych pomiędzy różnymi lokalizacjami danej jednostki lub jednostkami współpracującymi.

[2] Przez publiczny dostęp do Internetu (PiAP) należy rozumieć darmowy punkt, który umożliwia dostęp do Internetu cechujący się otwartością na zasoby Internetu (mogą istnieć ograniczenia dotyczące korzystania ze stron internetowych, np. komercyjnych czy pornograficznych etc.). Poprzez PiAPy rozumiane są również tzw. hot-spoty. Przedsięwzięcia dotyczące PiAP (poprzez ograniczenie dostępu do stron komercyjnych) nie będą zakłócać konkurencji rynku usług telekomunikacyjnych. Przedsięwzięcia dotyczące PIAP zapewniające otwarty dostęp do wszelkich zasobów Internetu mogą być współfinansowane tylko na zasadach de minimis.

31.08.2010

Zaproszenie do składania w trybie systemowym propozycji projektów w ramach Działania 2.1 „Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego” - nabór nr 14/S/2.1/2010

Zarząd Województwa Dolnośląskiego pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013zaprasza do składania w trybie systemowympropozycji projektóww ramach Priorytetu 2 Rozwój społeczeństwa informacyjnego na Dolnym Śląsku („Społeczeństwo Informacyjne”) Działanie 2.1 „Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego” współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiegona lata 2007-2013

Nabór nr 14/S/2.1/2010 „Sieci telekomunikacyjne”

A.Do składania propozycji projektów uprawnieni są:

  • jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia,
  • jednostki organizacyjne jst posiadające osobowość prawną,
  • administracja rządowa

B.Propozycje projektów mogą być składane dla następujących rodzajów projektów:

  • budowy/przebudowy(1)telekomunikacyjnych sieci szkieletowych,
  • budowy/przebudowy telekomunikacyjnych sieci dostępowych

W ramach powyższych typów projektów możliwe jest również dofinansowanie zakupu wyposażenia i modernizacji pomieszczeń na potrzeby centrów zarządzania sieciami.

Realizowane projekty muszą uwzględniać szybki rozwój technologiczny, przestrzegać zasady neutralności technologicznej oraz otwartego dostępu.

Ponadto preferowane będą projekty:

  • o charakterze ponadlokalnym i zmierzające do integracji systemów informacyjnych na poziomie regionalnym i krajowym,
  • przyczyniające się do rozwoju „społeczeństwa partycypacyjnego” np. poprawiające dostęp do technologii informacyjnych i komunikacyjnych dla osób niepełnosprawnych i starszych.

Wszystkie projekty złożone w ramach przedmiotowego naborupodlegać będą procedurze indywidualnej notyfikacjido Komisji Europejskiej, która zostanie przeprowadzona na etapie oceny formalnej wniosku o dofinansowanie. Nie przewiduje się udzielania pomocy na podstawie Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 7 grudnia 2009 r. w sprawie udzielania pomocy na inwestycje w zakresie: energetyki, infrastruktury telekomunikacyjnej, infrastruktury sfery badawczo-rozwojowej, lecznictwa uzdrowiskowego w ramach regionalnych programów operacyjnych (Dz. U. z 2009 r. Nr 214, poz. 1661).

Projekty muszą wykazywać zgodność z następującymi dokumentami opracowanymi przez KE : „Wytyczne wspólnotowe w sprawie stosowania przepisów dotyczących pomocy państwa w odniesieniu do szybkiego wdrażania sieci szerokopasmowych” (Dz.U.UE.C.09.235.7), „Wytyczne w sprawie krajowej pomocy regionalnej na lata 2007-2013” (Dz.U.UE.C.06.54.13).

Na etapie składania wniosku o dofinansowanie Wnioskodawca zobowiązany będzie przedstawić dodatkowe informacje o projekcie niezbędne do wydania opinii dotyczącej pomocy indywidualnej, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 26 października 2004 roku w sprawie informacji przekazywanych w celu wydania opinii o planowanej pomocy publicznej (Dz.U. z 2004 r. Nr 246 poz.2467).

Ponadto dokumentem wymaganym na etapie składania wniosku o dofinansowanie będzie aktualna opinia Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie wykonywania działalności w zakresie telekomunikacji, wydana zgodnie ustawą z dnia 07 maja 2010r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz.U. z 2010 r. Nr 106, poz.675).

Wnioskodawca może zostać wezwany do złożenia innych dokumentów na etapie wydawania opinii przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz w trakcie prowadzonego postępowania notyfikacyjnego w KE.

C.Okres realizacji projektu:

Rozpoczęcie realizacji projektu może nastąpić po otrzymaniu od IZ RPO WD listu intencyjnego w sprawie przyznania pomocy z zastrzeżeniem konieczności jej zatwierdzenia przez Komisję Europejską na podstawie Wytycznych w sprawie krajowej pomocy regionalnej na lata 2007-2013. Nie dotyczy to wydatków na zakup gruntu, które są kwalifikowane o ile zostały poniesione po dniu 01 stycznia 2007 r.

Zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniejdo dnia01.05.2015 r.(należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowalnych poniesionych w ramach projektu).

Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do 30.06.2015 r.

D.Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego zaproszenia wynosi10.000.000Eurotj.40.040.000,00 PLN,po przeliczeniu wg kursu 1 EUR = 4,0040 PLN (kurs wg Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc ogłoszenia tj. z dnia 29 lipca 2010 r.). Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków w naborze może ulec zmianie.Dokładna alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E.Poziom dofinansowania projektów zostanie ustalony w wyniku przeprowadzonego procesu notyfikacji indywidualnej, maksymalnie wynosi 85% całkowitych wydatków kwalifikowalnych.

F.Minimalna całkowita wartość projektu wynosi:1.000.000,00 PLN

G.Zgodnie ze Szczegółowym Opisem Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego i Ramowym Planem Realizacji RPO WD właściwą kategorią interwencji jest kategoria nr 10 Infrastruktura telekomunikacyjna (w tym sieci szerokopasmowe). W niniejszym naborze dopuszcza się połączenie w ramach jednego projektu i jednej kategorii interwencji różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach działania 2.1 RPO WD, przy czym wydatki związane z typami przedsięwzięć wymienionymi w pkt. B zaproszenia muszą być wydatkami przeważającymi w projekcie, tj. wydatkami stanowiącymi powyżej 50% wartości całkowitych wydatków kwalifikowanych.

H.W ramach naboru wydatki związane z instrumentemcross-financingsą niekwalifikowalne.

I.Propozycje projektów należy zgłaszać w terminieod 31.08.2010 r. do 30.09.2010 r.za pośrednictwem aplikacji internetowej pod nazwą – Baza Projektów Systemowych, która jest dostępna pod adresem:www.rpo.dolnyslask.pl/bps.

Zgłoszenia należy dokonać zgodnie z Instrukcją Obsługi Bazy Projektów Systemowych, która jest dostępna pod adresem:www.rpo.dolnyslask.plw zakładceNabory Wniosków/Baza Projektów Systemowych.

Informacje dot. procedury uzyskania uprawnień do zgłoszenia propozycji projektów należy kierować pod numer (71)776-95-36, 776-95-37 lub na adres:bps@dolnyslask.pl.

J.Ostateczny termin zgłaszania propozycji projektów upływa w dniu 30.09.2010r. o godz. 14.00. Po upływie w/w terminu zablokowana zostanie możliwość wprowadzania i edytowania danych wBazie Projektów Systemowych.

K.Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z wypełnianiem formularza propozycji projektu można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod numerami telefonów:

(0-71)7769208; (0-71)7769697; (0-71)7769654; (0-71)7769634; (0-71)7769236; (0-71)7769669; (0-71)7769207; (0-71)7769635

L.Ocena złożonych propozycji projektów dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD ,,Kryteria wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD”, które dostępne są na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.plw zakładceDokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

Należy jednocześnie zwrócić uwagę na „Przewodnik po Kryteriach wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD na lata 2007-2013”. Przewodnik ten dostępny jest na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.plw zakładceDokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

M.W przypadku negatywnej oceny propozycji projektu dokonanej przez IZ RPO WD, Wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1 i 1.2 oraz Priorytetu 10, dostępnych na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.

N.Wybór propozycji projektów (w ramach preselekcji) nastąpi w terminie do 40 dni po upływie terminu zgłaszania propozycji projektów. Wyniki wyboru propozycji projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.plw zakładceNabory wniosków/Wyniki oceny i wyboru.

O.Wzór umowy o dofinansowanie projektu/ porozumienia z państwowymi jednostkami budżetowymi/uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu i warunków realizacji projektu Województwa Dolnośląskiego w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępny jest na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.plw zakładceDokumenty iwytyczne/Wzory dokumentów.

P.O wszelkich zmianach związanych zprocedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego zaproszenia Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresem:www.rpo.dolnyslask.plw zakładceAktualności.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców.

UWAGA:

Przygotowując dokumentacje aplikacyjną należy uwzględnić m.in.:

  1. Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie możliwości łączenia w jednym projekcie różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach RPO WD dostępne na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl,
  2. Wytyczne programowe Instytucji Zarządzającej RPO WD w zakresie ogólnych zasad udzielania zamówień i wyboru wykonawców w transakcjach nie objętych przepisami ustawy Prawo Zmówień Publicznych w projektach realizowanych w ramach Priorytetów 1-9 Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, dostępne na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl,
  3. Metodologię opracowania studium wykonalności – analizę ekonomiczno-finansową na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013, dostępną na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl,
  4. Wytyczne MRR w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych, dostępne na stronie internetowej:www.mrr.gov.pl,
  5. Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie ogólnych zasad przygotowania i realizacji projektów w formie partnerstwa, dostępne na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.
  6. Wnioskodawca opisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, musi:
    użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu„Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji omiejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych. W przypadku, gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc należy podać wartość „0”.



(1)przez przebudowę należy rozumieć zwiększenie możliwości przyłączenia nowych użytkowników do sieci i/lub poprawę parametrów sieci.

08.03.2010

Ogłoszenie o naborze wniosków w ramach Działania 2.1 „Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego” - Nabór nr 38/K/2.1/2010 „Infrastruktura teleinformatyczna” (kopiuj 1)

Zarząd Województwa Dolnośląskiego pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 ogłasza nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 2 „Rozwój społeczeństwa informacyjnego na Dolnym Śląsku” („Społeczeństwo Informacyjne”),
Działanie nr 2.1 „Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego”, współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013,
n
r naboru: 38/K/2.1/2010 „Infrastruktura teleinformatyczna”

A.Ogłoszenie dotyczy projektów, których celem jest wspieranie rozwoju gospodarczego i społecznego regionu poprzez poprawę jakości i dostępu do usług telekomunikacyjnych dotyczące w szczególności:

  1. Budowy lub przebudowy telekomunikacyjnych sieci szkieletowych.
  2. Budowy lub przebudowy telekomunikacyjnych sieci dostępowych.

W ramach powyższych typów projektów możliwe jest również dofinansowanie zakupu wyposażenia i modernizacji pomieszczeń na potrzeby centrów zarządzania sieciami.

Realizowane projekty muszą uwzględniać szybki rozwój technologiczny, przestrzegać zasady neutralności technologicznej oraz otwartego dostępu.

Ponadto preferowane będą projekty:

  • o charakterze ponadlokalnym i zmierzające do integracji systemów informacyjnych na poziomie regionalnym i krajowym,
  • przyczyniające się do rozwoju „społeczeństwa partycypacyjnego” np. poprawiające dostęp do technologii informacyjnych i komunikacyjnych dla osób niepełnosprawnych i starszych.

Niniejszy nabór będzie przeprowadzany na podstawieRozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 7 grudnia 2009 r. w sprawie udzielania pomocy na inwestycje w zakresie: energetyki, infrastruktury telekomunikacyjnej, infrastruktury sfery badawczo-rozwojowej, lecznictwa uzdrowiskowego w ramach regionalnych programów operacyjnych (Dz. U. Nr 214, poz. 1661)(zwanego dalej Rozporządzeniem sektorowym) orazRozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 2 października 2007 r. w sprawie udzielania pomocy na szkolenia w ramach regionalnych programów operacyjnych (Dz. U. Nr 185, poz. 1318 ze zm.)– dot. wydatków związanych z zastosowaniem mechanizmu cross-financingu.

Pomoc będzie udzielana na realizację nowych inwestycji, które obejmują:

  1. Inwestycję w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z:
    1. utworzeniem nowego przedsiębiorstwa,
    2. rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa,
    3. dywersyfikacją produkcji przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów lub
    4. zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego w istniejącym przedsiębiorstwie;
  2. Nabycie środków trwałych bezpośrednio związanych z przedsiębiorstwem, które zostało zamknięte lub zostałoby zamknięte, gdyby zakup nie nastąpił, przy czym środki nabywane są przez inwestora niezależnego od zbywcy.

Nową inwestycją nie jest:

  1. Iwestycja prowadząca wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych,
  2. Nabycie udziałów lub akcji przedsiębiorstwa.

B.Do składania wniosków uprawnieni są:

  • Przedsiębiorcy telekomunikacyjni w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2004 nr 171, poz. 1800 ze zm.).

Zgodnie z ustawą – Prawo telekomunikacyjne przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego rozumiemy: „przedsiębiorcę lub inny podmiot uprawniony do wykonywania działalności gospodarczej na podstawie odrębnych przepisów, który wykonuje działalność gospodarczą polegającą na dostarczaniu sieci telekomunikacyjnych, udogodnień towarzyszących lub świadczeniu usług telekomunikacyjnych, przy czym przedsiębiorca telekomunikacyjny, uprawniony d

  1. świadczenia usług telekomunikacyjnych, zwany jest "dostawcą usług",
  2. dostarczania publicznych sieci telekomunikacyjnych lub udogodnień towarzyszących, zwany jest "operatorem".

C.Okres realizacji projektu:

  1. Kwalifikowalność wydatków jak i samego projektu musi być zgodna z obowiązującymi przepisami dotyczącymi pomocy publicznej:
    1. prace związane z realizacją projektu mogą się rozpocząć po złożeniu wniosku o dofinansowanie i uzyskaniu pisemnego potwierdzenia (z zastrzeżeniem szczegółowej weryfikacji wniosku), że projekt spełnia warunki uzyskania pomocy. W/w potwierdzenie wydawane jest nie później niż w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie. Potwierdzenie nie stanowi podstawy do roszczeń o przyznanie i wypłatę pomocy.
    2. wydatki na zakup gruntu jest kwalifikowalny o ile został poniesionypo dniu 01.01.2007 r.(do 10 % całkowitych wydatków kwalifikowalnych).
    3. prace przygotowawcze oraz usługi doradcze (kwalifikowalne wyłącznie w przypadku MŚP) są kwalifikowalne po dniu wejścia w życie Rozporządzenia sektorowego tj.:od dnia 01.01.2010 r.
    4. w przypadku szkoleń wydatek jest kwalifikowalny o ile został poniesiony po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie (do 10 % całkowitych wydatków kwalifikowalnych).
  2. Zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia28.01.2013r. – należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowanych poniesionych w ramach projektu).

Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do 29.03.2013 r.

D.Alokacja środków EFRR przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi6.000.000,00EURO. Po przeliczeniu wg kursu1Euro = 3,9926PLN(kurs wg Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc ogłoszenia tj. 25.02.2010 r.)alokacja w PLN wynosi:23.955.600,00PLNz EFRR. Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E.Maksymalny poziom dofinansowania projektów:

Maksymalna intensywność pomocy wynosi40%całkowitych wydatków kwalifikowanych.
W przypadku sektora MSP intensywność pomocy może ulec zwiększeniu

- 10% w przypadku średniego przedsiębiorcy

- 20% w przypadku mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy.

Dla wydatków związanych z wykorzystaniem mechanizmu cross-financingu w przypadku projektów objętych pomocą publiczną (dofinansowanie niezbędnych do prawidłowego wdrożenia projektu inwestycyjnego szkoleń specjalistycznych dla pracowników):

- do 25 % dla dużych przedsiębiorstw

- do 35% wydatków kwalifikowalnych - dla średnich przedsiębiorstw

+ 10%

w sytuacji, gdy szkolenie jest przeznaczone dla pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji lub niepełnosprawnych

- do 45% wydatków kwalifikowalnych-dla mikro i małych przedsiębiorstw

Maksymalna intensywność pomocy dla wydatków związanych z pracami przygotowawczymi projektu, dla beneficjenta pomocy sektora MŚP, wynosi 50 % faktycznie poniesionych wydatków na te prace. W przypadku dużych przedsiębiorstw wydatki te są niekwalifikowalne.

F.Minimalna i maksymalna wartość projektu.

Minimalna całkowita wartość projektu wynosi:150.000,00PLN.

G.Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.plw zakładceGenerator wnioskówzgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w „Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1 i 1.2 oraz Priorytetu 10”.

H.Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać w terminie od dnia08.03.2010 r.do dnia10.05.2010 r.w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14, w pok. 300 A, w godzinach pracy urzędu (pn-wt oraz czw-pt: 7.30-15.30, śr. 8:00-16:00). Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu). Konkurs ma charakter zamknięty - ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu10.05.2010 r. o godz. 15.30

I.Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod numerami telefonów:

(0-71) 776 96 34; (0-71) 776 96 97; (0-71) 776 96 54, (0-71) 776 92 08; (0-71) 776 92 36; (0-71) 776 96 69, (0-71) 776 92 07; (0-71) 776 96 35;

J.Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD ,,Kryteria wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD”, obowiązujące w dniu ogłoszenia naboru, które dostępne są na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładceDokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

K.W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, Wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz „Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1 i 1.2 oraz Priorytetu 10”, dostępnych na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl

L.Zgodnie ze Szczegółowym Opisem Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego i Ramowym Planem Realizacji RPO WD dominującą kategorią interwencji jest kategoria nr 10 – Infrastruktura telekomunikacyjna (w tym sieci szerokopasmowe).

Szczegółowe informacje nt. możliwości łączenia typów przedsięwzięć i kategorii interwencji zawierają wytyczne IZ RPO WD w sprawie łączenia projektów, dostępne na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl

M.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 32 dni od zakończenia oceny merytorycznej złożonych wniosków. Wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.plw zakładce Nabory wniosków/wyniki naboru.

N.Wzór umowy o dofinansowanie projektu w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępny jest na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.plw zakładce Dokumenty i Wytyczne/Wzory dokumentów.

O.O wszelkich zmianach związanych zprocedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego ogłoszenia, Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresemwww.rpo.dolnyslask.plw zakładce Nabory wniosków.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem Wnioskodawców, z zastrzeżeniem przepisu art. 29 ust. 4 i 4a ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

P.Projekty powinny być przygotowane zgodnie z prawem wspólnotowym i prawem krajowym, w szczególności z zapisami: Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013 (na dzień ogłoszenia naboru), Poradnikiem dla Beneficjenta, Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego i IZ RPO WD.

Ponadto projekty powinny być przygotowane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 7 grudnia 2009 r. w sprawie udzielania pomocy na inwestycje w zakresie: energetyki, infrastruktury telekomunikacyjnej, infrastruktury sfery badawczo-rozwojowej, lecznictwa uzdrowiskowego w ramach regionalnych programów operacyjnych i Rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 15 grudnia 2008 r. wsprawie udzielania pomocy na szkolenia w ramach regionalnych programów operacyjnych.

Należy zapoznać się także z Komunikatem Komisji Europejskiej nr 2009/C 235/04 – Wytyczne wspólnotowe w sprawie stosowania przepisów dotyczących pomocy państwa w odniesieniu do szybkiego wdrażania sieci szerokopasmowych (Dz. Urz. UE C 235 z 30.09.2009, s. 7).

UWAGA

  1. Dla określenia całkowitej wartości projektu, do którego zastosowanie mają przepisy art. 55 Rozporządzenia nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006 r., należy stosować kurs wymiany EUR/PLN, stanowiący średnią miesięcznych obrachunkowych kursów stosowanych przez Komisje Europejską z ostatnich 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o dofinansowanie. Miesięczne kursy obrachunkowe dostępne są na stronie internetowej:http://ec.europa.eu. Szczegółowy sposób wyliczenia średniego kursu został przedstawiony wInstrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
  2. Należy zwrócić uwagę, iż w budżecie priorytetu II „Społeczeństwo informacyjne” ustanowiono limit, zgodnie z którym wartość dofinansowania projektów realizowanych na obszarach wiejskich i małych miast będzie wynosiła nie mniej niż 38%.
  3. Należy uwzględnić m.in.:
  • Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie możliwości łączenia w jednym projekcie różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach RPO WD dostępne na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl.W przypadku połączenia w ramach jednego projektu i jednej kategorii interwencji różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach danego działania RPO WDWnioskodawca wykazuje w załączniku do wniosku o dofinansowanie projektu (zał. nr 16) kategorię wydatków przeważających (która determinuje rodzaj projektu, który jest zgłaszany do danego naboru) oraz kategorię wydatków uzupełniających (charakterystycznych dla innego rodzaju projektu, który jest realizowany w ramach połączonego przedsięwzięcia). Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na celowość i zasadność zastosowanego w projekcie łączenia, ponieważ koniecznym jest, aby w jego wyniku projekt stanowił funkcjonalną całość i spełniał wszystkie wymogi związane z typem projektu będącym przedmiotem konkursu.
  • Metodologię opracowania studium wykonalności – analizę ekonomiczno-finansową na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013dostępną na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl,
  • Wytyczne Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych, dostępne na stroniewww.mrr.gov.pl
  • Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie ogólnych zasad przygotowania i realizacji projektów w formie partnerstwa,dostępne na stroniewww.rpo.dolnyslask.pl.
  • Opisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, należy użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu [330] „Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji omiejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych. W przypadku, gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc należy podać wartość „0”.

21.05.2009

Zaproszenie do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów - Działanie 2.2 „Rozwój usług elektronicznych” – nabór numer 10/S/2.2/2009 „Informatyzacja administracji” po preselekcji

Zaproszenie do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów

ZARZĄD WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGOpełniący rolę Instytucji ZarządzającejRegionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

Informuje, że zgodnie z Uchwałą Zarządu Województwa Dolnośląskiego Nr 2731/III/09 z dnia 7 maja 2009 r. w sprawie wyboru propozycji projektów w ramach preselekcji w trybie systemowym do Działania 2.2 „Rozwój usług elektronicznych”, Priorytet 2. Rozwój społeczeństwa informacyjnego na Dolnym Śląsku „Społeczeństwo informacyjne” (nabór numer 10/S/2.2/2009„Informatyzacja administracji”), zostały wybrane następujące propozycje projektów:

Lp.

Tytuł propozycji projektu

Beneficjent

1

E-Urząd

Gmina Malczyce

2

Informatyzacja Starostwa Powiatowego w Głogowie - e-Administracja

Powiat Głogowski

3

Rozbudowa infrastruktury teleinformatycznej w Urzędzie Gminy Ciepłowody wraz z instalacją stanowisk kwalifikowalnego podpisu elektronicznego oraz wprowadzeniem elektronicznego obiegu dokumentów.

Gmina Ciepłowody

4

Rozwój społeczeństwa informacyjnego i budowa e-Gminy Dzierżoniów, poprzez informatyzację nowej siedziby Urzędu oraz wprowadzenie systemu usług elektronicznych na terenie Gminy Dzierżoniów.

Gmina Dzierżoniów

5

Budowa i rozwój infrastruktury informatycznej niezbędnej do funkcjonowania e-Urzędu przez wdrożenie platformy e-Usług Publicznych w Gminie Bielawa.

Gmina Bielawa

6

"e-urząd".Wprowadzenie elektronicznych usług publicznych poprzez wdrożenie Elektronicznego Obiegu Dokumentów wraz z komponentami w Starostwie Powiatowym w Kamiennej Górze.

Powiat Kamiennogórski

7

Wdrożenie elektronicznego systemu obiegu spraw i dokumentów oraz wykonanie sieci teleinformatycznej, których celem będzie wprowadzenie e-usług dla ludności i podmiotów gospodarczych w Urzędzie Miejskim w Trzebnicy.

Gmina Trzebnica

8

"Na wsi bliżej - budowa sieci teleinformatycznej i systemu informatycznego z uruchomieniem systemu obiegu dokumentów w Urzędzie Miasta i Gminy w Świerzawie"

Gmina Świerzawa

9

Przyjazny mieszkańcom @-POWIAT. Informatyzacja starostwa celem wdrożenia nowoczesnych usług.

Powiat Lwówecki

10

Integracja systemowa - wdrażanie i rozbudowa usług informatycznych dla mieszkańców miasta Kamienna Góra, instalacja i integracja systemów informatycznych Urzędu Miasta.

Gmina Miejska Kamienna Góra

11

Większa efektywność mniej biurokracji zapewnimy dzięki e-administracji.

Gmina Lubań

12

Informatyzacja Urzędu Miasta i Gminy Wiązów oraz jednostek organizacyjnych gminy zmierzająca do powstania e-usług publicznych

Gmina Wiązów

13

Kompleksowa informatyzacja Urzędu Miejskiego w Przemkowie i jednostek organizacyjnych Gminy w celu przystosowania do świadczenia e-usług

Gmina Przemków

14

Informatyzacja i wdrożenie e-usług publicznych szansą rozwoju jednostek samorządu terytorialnego z powiatu trzebnickiego i milickiego

Powiat Trzebnicki

15

Budowa infrastruktury teleinformatycznej oraz wdrożenie elektronicznego podpisu i obiegu dokumentów w Gminie Pielgrzymka.

Gmina Pielgrzymka

16

e-Urząd Wisznia Mała

Gmina Wisznia Mała

17

Podpis elektroniczny, zakup sprzętu komputerowego, wielofunkcyjnego i oprogramowania dla Starostwa Powiatowego w Bolesławcu – "E-urząd".

Powiat Bolesławiecki

18

Informatyzacja Urzędu Gminy Lewin Kłodzki wraz z jednostkami organizacyjnymi w celu poprawy jakości usług świadczonych przez te podmioty oraz wprowadzenia usług elektronicznych dla mieszkańców Gminy

Gmina Lewin Kłodzki

19

Zakup info-kiosków, budowa ogólnodostępnego serwisu informacyjnego nt. usługi publicznej oraz budowa infrastruktury teleinformatycznej, na potrzeby rozwoju usług elektronicznych na rzecz klientów Starostwa Powiatowego w Kłodzku

Starostwo Powiatowe w Kłodzku

20

Wdrożenie e-usług publicznych szansą rozwoju jednostek samorządu terytorialnego z powiatu lubańskiego

Powiat Lubański

21

System monitoringu polityki przestrzennej województwa dolnośląskiego

Województwo Dolnośląskie

22

System elektronicznych usług publicznych w Bogatyni - "Wrota Bogatyni"

Gmina Bogatynia

23

Dostosowanie infrastruktury informatycznej Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu oraz jednostek organizacyjnych do bezpiecznego, skutecznego i zintegrowanego zarządzania oraz elektronicznego obiegu dokumentów z uwzględnieniem e-usług publicznych.

Powiat Zgorzelecki

24

"e-Gmina Zgorzelec" - rozbudowa infrastruktury teleinformatycznej, której efektem będzie poszerzenie e-usług w Urzędzie Gminy Zgorzelec

Gmina Zgorzelec

25

Informatyzacja Urzędów Gmin Mirsk, Lubomierz i Warta Bolesławiecka w celu wdrożenia e-usług publicznych

Gmina Mirsk

26

Informatyzacja Urzędu Miejskiego w Szczawnie-Zdroju celem usprawnienia świadczonych usług elektronicznych.

Uzdrowiskowa Gmina Miejska Szczawno-Zdrój

27

Wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów i informatyzacja Urzędu Gminy w Kostomłotach

Gmina Kostomłoty

28

Świdnicka Elektroniczna Sieć Przesyłu Informacji i Dokumentów - zsynchronizowany system pomocy społecznej (SESPID)

Gmina Miasto Świdnica

29

Informatyzacja Urzędów szansą rozwoju jednostek samorządu terytorialnego z powiatu strzelińskiego, dzierżoniowskiego oraz ząbkowickiego

Gmina Strzelin

30

Rozbudowa infrastruktury teleinformatycznej na obszarach wiejskich w Gminie Milicz prowadząca do wdrożenia nowych e-usług publicznych i zwiększenia ich dostępności dla ludności.

Gmina Milicz

31

Budowa infrastruktury teleinformatycznej oraz wdrożenie elektronicznego obiegu spraw i dokumentów w siedzibie Urzędu Gminy wraz z Elektronicznym Biurem Obsługi Klienta oraz Elektroniczną Skrzynką Podawczą

Gmina Długołęka

32

„Informatyzacja jednostek organizacyjnych Powiatu Średzkiego i e-usługi dla obywateli”

Powiat Średzki

33

Informatyzacja administracji kluczem rozwoju e-usług oraz społeczeństwa informacyjnego w Powiecie Jaworskim

Powiat Jaworski

34

Informatyzacja Gminy Miejskiej w Złotoryi poprzez budowę systemu elektronicznej administracji zmierzającej do powstania e-usług publicznych.

Gmina Miejska Złotoryja

35

Rozwój elektronicznej platformy usług administracji publicznej e-urząd wraz z koncepcją przebudowy systemu informatycznego oraz wdrożeniem elektronicznego obiegu dokumentów.

Gmina Pęcław

36

E-ADMINISTRACJA - Przebudowa infrastruktury teleinformatycznej a także wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów w Urzędzie Gminy Grębocice skutkujące wprowadzeniem elektronicznych usług dla obywateli

Gmina Grębocice

37

Przebudowa infrastruktury teleinformatycznej Urzędu Miejskiego w Nowogrodźcu z poszerzeniem zakresu e-usług dla ludności i podmiotów gospodarczych w Gminie Nowogrodziec oraz wdrożeniem elektronicznego obiegu spraw i dokumentów.

Gmina Nowogrodziec

38

Rozbudowa systemów informatycznych administracji publicznej wspomagających zarządzanie w Starostwie Powiatowym w Wołowie

Powiat Wołowski

39

Rozwój systemu informatycznego Urzędu Miasta Oleśnicy konieczny dla obsługi e-usług: e-Urząd II etap.

Gmina Miejska Oleśnica

40

E-Głogów- rozwój usług elektronicznych na rzecz mieszkańców Gminy Miejskiej Głogów

Gmina Miejska Głogów

41

Rozbudowa infrastruktury teleinformatycznej na obszarze Powiatu Wrocławskiego i 7 gmin oraz wprowadzenie i zwiększenie dostępności elektronicznych usług dla mieszkańców i podmiotów gospodarczych regionu powiatu i gmin: Czernica, Jordanów Śl., Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Mietków, Sobótka, Żórawina.

Powiat Wrocławski

42

Wprowadzenie e-usług dla ludności poprzez wdrożenie elektronicznego obiegu spraw i dokumentów oraz wprowadzenie elektronicznego podpisu w Gminie Świebodzice.

Gmina Świebodzice

43

Kompleksowa informatyzacja Urzędu Gminy Oława i jednostek organizacyjnych Gminy w celu wprowadzenia e-usług dla interesantów

Gmina Oława

44

Przebudowa infrastruktury teleinformatycznej Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie wraz z rozbudową bazy danych i zapewnieniem bezpieczeństwa informacji oraz udostępnieniem nowych, publicznych usług elektronicznych dla obywateli.

Powiat Dzierżoniowski

45

Rozwój informatycznego systemu zarządzania wrocławską oświatą

Gmina Wrocław

46

Budowa Systemu Zarządzania Infrastrukturą Techniczną (GIS) MPWiK Wrocław wraz z inwentaryzacją i modelowaniem hydraulicznym sieci wodociągowej i kanalizacyjnej

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. we Wrocławiu

47

Digitalizacja archiwum miejskiego we Wrocławiu wraz z elektronicznym zdalnym systemem dostępu do dokumentacji

Gmina Wrocław

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zaprasza wszystkich Beneficjentów, których propozycje projektów znajdują się na powyższej liście, do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów wraz z załącznikami.

A.Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14, w pok. 301, w terminieod dnia 25 maja 2009 r. do dnia 25 czerwca 2009 r. do godz. 15:30 Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. W wersji elektronicznej należy również złożyć załącznik nr 1 do Studium Wykonalności - Założenia projekcji finansowej dla celów przeprowadzenia analizy ekonomiczno-finansowej projektu (scenariusz z projektem i bez projektu) oraz obliczenie luki finansowej (jeśli dotyczy) zgodnie ze wzorami umieszczonymi na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl. O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu).

B.Rodzaj projektów podlegających dofinansowaniu:

  • budowa, przebudowa i rozbudowa infrastruktury teleinformatycznej,
  • budowa zintegrowanych systemów informatycznych administracji publicznej wspierających zarządzanie (back-office),
  • wdrażanie elektronicznego podpisu/obiegu spraw i dokumentów których efektem będzie wprowadzenieelektronicznych usług publicznych dla ludności.

C.Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi8678 589Eurotj.38.307.291PLN(wg kursu 1 Euro = 4,4140 PLN Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc ogłoszenia tj. 29.04.2009 r.). Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

D.Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi:85 %.

Instytucja Zarządzająca RPO WD nie przewiduje w niniejszym naborze udzielania dotacji na zasadach pomocy publicznej. Propozycje projektów, w których w trakcie oceny stwierdzone zostanie występowanie pomocy publicznej zostaną odrzucone.

E. Minimalna wartość projektu wynosi:50000 PLN

F.Okres realizacji projektu:

  • Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) 1083/2006 z 11 lipca 2006 r. do wydatków kwalifikowanych zaliczyć można wydatki poniesione od dnia01.01.2007 r.
  • Zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniejdo dnia01.05.2011 r.(należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowalnych poniesionych w ramach projektu).

Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu.

G.Rozstrzygnięcie naboru nastąpi w terminie do 32 dni od zakończenia oceny merytorycznej złożonych wniosków. Wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl

H.Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD.

I.Wzór umowy o dofinansowanie projektu/ umowy z państwowymi jednostkami budżetowymi/uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu i warunków realizacji projektu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępny jest na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl

J.Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD ,,Kryteria wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD”, obowiązujące w dniu ogłoszenia zaproszenia do składania propozycji projektów (tj. na dzień 26 lutego 2009 r.), które dostępne są na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl

K.Projekty powinny być zgodne ze Szczegółowym Opisem Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, który dostępny jest na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.

L.Zgodnie ze Szczegółowym Opisem Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego i Ramowym Planem Realizacji RPO WD dominującą kategorią interwencji, w ramach której składane będą projekty jest kategoria nr 11 „Technologie informacyjne
i komunikacyjne (dostęp, bezpieczeństwo, interoperacyjność, zapobieganie zagrożeniom, badania, innowacje, treści cyfrowe itp.). Szczegółowe informacje nt. możliwości łączenia typów przedsięwzięć i kategorii interwencji zawierają wytyczne IZ RPO WD w sprawie łączenia projektów, dostępne na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl

M.W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz „Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1 i 1.2 oraz Priorytetu 10”, dostępnych na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl

N.Informacje dotyczące kwestii związanych z wypełnianiem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod następującymi numerami telefonów:

(0-71) 776 92 07; (0-71) 776 96 34; (0-71) 776 96 69;

(0-71) 776 92 08; (0-71) 776 96 35; (0-71) 776 90 31;

(0-71) 776 92 36; (0-71) 776 96 54;

O.O wszelkich zmianach związanych zprocedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego zaproszenia Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresemwww.rpo.dolnyslask.pl

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców.

UWAGA

  1. Należy pamiętać, że zgodnie z zapisami Uszczegółowienia typy projektów składane w ramach trybu systemowego muszą skutkować wprowadzeniemelektronicznych usług publicznych dla ludności.
  2. Proszę zwrócić uwagę na poniższe dokumenty:
    • Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie możliwości łączenia w jednym projekcie różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach RPO WDdostępne na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl.
    • Metodologie opracowania studium wykonalności – analizę ekonomiczno-finansową na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013dostępna na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl
    • Wytyczne w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych, dostępne na stroniewww.mrr.gov.pl
    • Wytyczne Instytucji Zarządzającej RPO WD w zakresie ogólnych zasad przygotowania i realizacji projektów w formie partnerstwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 -2013 z wyłączeniem działania 1.1 i 1.2.dostępne na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl.
  3. Opisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, należy użyć obligatoryjnegowskaźnika rezultatu„Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym kobiet”wyrażonego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji o miejscach pracy tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych. W przypadku, gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstawania nowych miejsc należy podać wartość „0”.
  4. Ponadto informuję, że przy sporządzaniu Wniosku o dofinansowanie należy zwrócić uwagę nakluczowe kryterium oceny formalnej specyficzne dla trybu systemowego:
    <table style="border-collapse: collapse; " align="center" cellpadding="0" cellspacing="0" border="1"><tbody><tr><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; border-top-width: 1px; border-right-width: 1px; border-bottom-width: 1px; border-left-width: 1px; border-top-style: solid; border-right-style: solid; border-bottom-style: solid; border-left-style: solid; border-top-color: black; border-right-color: black; border-bottom-color: black; border-left-color: black; font-size: 11px; " class="b">

    Lp.

    </td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; border-top-width: 1px; border-right-width: 1px; border-bottom-width: 1px; border-left-width: 1px; border-top-style: solid; border-right-style: solid; border-bottom-style: solid; border-left-style: solid; border-top-color: black; border-right-color: black; border-bottom-color: black; border-left-color: black; font-size: 11px; " class="b">

    Nazwa kryterium

    </td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; border-top-width: 1px; border-right-width: 1px; border-bottom-width: 1px; border-left-width: 1px; border-top-style: solid; border-right-style: solid; border-bottom-style: solid; border-left-style: solid; border-top-color: black; border-right-color: black; border-bottom-color: black; border-left-color: black; font-size: 11px; " class="b">

    Opis/pytanie

    </td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; border-top-width: 1px; border-right-width: 1px; border-bottom-width: 1px; border-left-width: 1px; border-top-style: solid; border-right-style: solid; border-bottom-style: solid; border-left-style: solid; border-top-color: black; border-right-color: black; border-bottom-color: black; border-left-color: black; font-size: 11px; " class="b">

    K

    </td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; border-top-width: 1px; border-right-width: 1px; border-bottom-width: 1px; border-left-width: 1px; border-top-style: solid; border-right-style: solid; border-bottom-style: solid; border-left-style: solid; border-top-color: black; border-right-color: black; border-bottom-color: black; border-left-color: black; font-size: 11px; " class="b">

    Skala punktowa

    </td></tr><tr><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; border-top-width: 1px; border-right-width: 1px; border-bottom-width: 1px; border-left-width: 1px; border-top-style: solid; border-right-style: solid; border-bottom-style: solid; border-left-style: solid; border-top-color: black; border-right-color: black; border-bottom-color: black; border-left-color: black; font-size: 11px; " class="b">

    1.

    </td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; border-top-width: 1px; border-right-width: 1px; border-bottom-width: 1px; border-left-width: 1px; border-top-style: solid; border-right-style: solid; border-bottom-style: solid; border-left-style: solid; border-top-color: black; border-right-color: black; border-bottom-color: black; border-left-color: black; font-size: 11px; " class="b">

    Zgodność projektu z propozycją zgłoszoną do Bazy Projektów Systemowych

    </td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; border-top-width: 1px; border-right-width: 1px; border-bottom-width: 1px; border-left-width: 1px; border-top-style: solid; border-right-style: solid; border-bottom-style: solid; border-left-style: solid; border-top-color: black; border-right-color: black; border-bottom-color: black; border-left-color: black; font-size: 11px; " class="b">

    Czy projekt spełnia wszystkie poniższe warunki:

    – taki sam tytuł projektu,

    – ten sam wnioskodawca projektu,

    – wartość dofinansowania nie zwiększyła się więcej niż 15 % od wnioskowanej na etapie preselekcji,

    – wartość wskaźników produktu i rezultatu nie odbiega o więcej niż 15 % od deklarowanej na etapie preselekcji.

    </td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; border-top-width: 1px; border-right-width: 1px; border-bottom-width: 1px; border-left-width: 1px; border-top-style: solid; border-right-style: solid; border-bottom-style: solid; border-left-style: solid; border-top-color: black; border-right-color: black; border-bottom-color: black; border-left-color: black; font-size: 11px; " class="b">

    K*

    </td><td style="padding-top: 2px; padding-right: 2px; padding-bottom: 2px; padding-left: 2px; border-top-width: 1px; border-right-width: 1px; border-bottom-width: 1px; border-left-width: 1px; border-top-style: solid; border-right-style: solid; border-bottom-style: solid; border-left-style: solid; border-top-color: black; border-right-color: black; border-bottom-color: black; border-left-color: black; font-size: 11px; " class="b">

    Tak/Nie

    </td></tr></tbody></table>


    *kryterium kluczowe musi być bezwzględnie spełnione na każdym etapie oceny, w przeciwnym razie skutkuje odrzuceniem wniosku (brak możliwości poprawy/uzupełnienia dokumentacji)

  5. Dla określenia całkowitej wartości projektu, do którego zastosowanie mają przepisy art. 55 Rozporządzenia nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006 r., należy stosować kurs wymiany EUR/PLN, stanowiący średnią miesięcznych obrachunkowych kursów stosowanych przez Komisje Europejską z ostatnich 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o dofinansowanie. Miesięczne kursy obrachunkowe dostępne są na stronie internetowej:http://ec.europa.eu. Szczegółowy sposób wyliczenia średniego kursu został przedstawiony wInstrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

30.03.2009

Wydłużenie terminu składania wniosków! Działanie nr 2.2 „Rozwój usług elektronicznych” – Nabór 10/K/2.2/2009 „E-usługi”

Wydłużenie terminu składania wniosków!

Informacja dla Wnioskodawców naboru nr 10/K/2.2/2009 „E-usługi” ogłoszonego w dniu 30 marca 2009 roku w ramach Działania 2.2 „Rozwój usług elektronicznych”

IZ RPO WD informuje, że Zarząd Województwa Dolnośląskiego na posiedzeniu w dniu 07.05.2009 roku podjął decyzję o wydłużeniu terminu składania wniosków o dofinansowanie w ramach naboru nr 10/K/2.2/2009 „E-usługi”do dnia 19czerwca 2009 r.(poprzedni 07 maj 2009 r.), ze względu na niewielką liczbę złożonych wniosków o dofinansowanie. Pozostałe warunki konkursu nie uległy zmianie.

Pobierz dokument



ZARZĄD WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

ogłasza nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie projektóww ramach Priorytetu 2 „Społeczeństwo Informacyjne”Działanie nr 2.2 „Rozwój usług elektronicznych”współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

Nr naboru: 10/K/2.2/2009 „E-usługi”

A.Ogłoszenie dotyczy przedsięwzięć związanych z tworzeniem i wdrażaniem systemów informatycznych zwiększających dostępność i stopień zaawansowania usług świadczonych drogą elektroniczną, zwłaszcza projekty dotyczące:

  • interoperacyjnych e-usług opartych na ICT,
  • systemów informacyjnych w tym platform e-usług i portali dedykowanych,
  • tworzenia nowych i udoskonalania istniejących cyfrowych baz danych oraz systemów elektronicznej archiwizacji,
  • zakupu wyposażenia niezbędnego do wdrożenia i administrowania elektronicznymi usługami.

Ponadto preferowane będą projekty:

  • o charakterze ponadlokalnym i zmierzające do integracji systemów informacyjnych na poziomie regionalnym i krajowym,
  • przyczyniające się do rozwoju „społeczeństwa partycypacyjnego” np. poprawiające dostęp do technologii informacyjnych i komunikacyjnych dla osób niepełnosprawnych i starszych,
  • uwzględniające szybki rozwój technologiczny, przestrzegający zasady neutralności technologicznej oraz otwartego dostępu.

B.Do składania wniosków uprawnieni są:

  • jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia,
  • jednostki organizacyjne jst posiadające osobowość prawną,
  • administracja rządowa,
  • organizacje pozarządowe
  • kościoły i związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych,
  • związki i porozumienia instytucji kultury,
  • związki i porozumienia szkół wyższych,
  • konsorcja (porozumienia, partnerstwa) zakładów opieki zdrowotnej działających w publicznym systemie ochrony zdrowia,
  • porozumienia w/w podmiotów.

C.Okres realizacji projektu:

  • Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) 1083/2006 z 11 lipca 2006 r. do wydatków kwalifikowalnych zaliczyć można wydatki poniesione od dnia01.01.2007r.
  • Zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniejdo dnia 29.04.2011 r.(należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowalnych poniesionych w ramach projektu).

Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu.

D.Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi13000 000 Eurotj.61 048 000 PLN(wg kursu 1 Euro = 4,6960 PLN Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc ogłoszenia tj. 26.02.2009r.). Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E.Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi85 %wydatków kwalifikowalnych projektu.
Instytucja Zarządzająca RPO WD nie przewiduje w niniejszym naborze udzielania dotacji na zasadach pomocy publicznej. Projekty, w których stwierdzone zostanie występowanie pomocy publicznej zostaną odrzucone na etapie oceny formalnej.

F.Minimalna całkowita wartość projektu wynosi 50000 PLN.

G.Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce

Generator wnioskówzgodnie z instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w „Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1 i 1.2 oraz Priorytetu 10”.

H.Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać w terminie od dnia30.03.2009r.w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14, w pok. 301 A, w godzinach pracy urzędu (pn – wt oraz czw – pt: 7.30 – 15.30, śr. 8:00 – 16:00). Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu). Konkurs ma charakter zamknięty - ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu07.05.2009r. o godz. 15:30.

I.Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod numerami telefonów:

(0-71) 776 92 07; (0-71) 776 96 33; (0-71) 776 96 54

(0-71) 776 92 08; (0-71) 776 96 34; (0-71) 776 96 69

(0-71) 776 92 36; (0-71) 776 96 35; (0-71) 776 90 31

J.Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD ,,Kryteria wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD”, obowiązujące w dniu ogłoszenia naboru, które dostępne są na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.plw zakładceDokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

K.W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz „Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1 i 1.2 oraz Priorytetu 10”, dostępnych na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl

L.Projekty powinny być zgodne ze „Szczegółowym Opisem Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013”, obowiązującym w dniu ogłoszenia naboru projektów, który dostępny jest na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl

M.Zgodnie ze Szczegółowym Opisem Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego i Ramowym Planem Realizacji RPO WD dominującą kategorią interwencji, w ramach której składane będą projekty jest kategoria nr 13 Usługi i aplikacje dla obywateli (e-zdrowie, e-administracja, e-edukacja, e-integracja). Szczegółowe informacje nt. możliwości łączenia typów przedsięwzięć i kategorii interwencji zawierają wytyczne IZ RPO WD w sprawie łączenia projektów, dostępne na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl

N.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 32 dni od zakończenia oceny merytorycznej złożonych wniosków. Wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce

Nabory wniosków/wyniki naboru.

O.Wzór umowy o dofinansowanie projektu/umowy z państwowymi jednostkami budżetowymi/uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu i warunków realizacji projektu Województwa Dolnośląskiego w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępny jest na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce

Dokumenty i Wytyczne/Wzory dokumentów.

P.O wszelkich zmianach związanych zprocedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego ogłoszenia, Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresem www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce

Nabory wniosków.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców, z zastrzeżeniem przepisu art. 29 ust. 4 i 4a ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

R.Projekty powinny być przygotowane zgodnie z prawem wspólnotowym i prawem krajowym oraz zapisami Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013, Poradnikiem dla Beneficjenta, Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego i IZ RPO WD.

UWAGA

  1. 1Dla określenia całkowitej wartości projektu, do którego zastosowanie mają przepisy art. 55 Rozporządzenia nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006 r., należy stosować kurs wymiany EUR/PLN, stanowiący średnią miesięcznych obrachunkowych kursów stosowanych przez Komisje Europejską z ostatnich 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o dofinansowanie. Miesięczne kursy obrachunkowe dostępne są na stronie internetowej:http://ec.europa.eu/budget/inforeuro/index.cfm?fuseaction=currency_historique&currency=153&Language=en. Szczegółowy sposób wyliczenia średniego kursu został przedstawiony wInstrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
  2. Należy zwrócić uwagę na:
  • Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie możliwości łączenia w jednym projekcie różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach RPO WD dostępne na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl.
  • Metodologie opracowania studium wykonalności – analizę ekonomiczno-finansową na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013dostępną na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl,
  • Wytyczne w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych, dostępne na stroniewww.mrr.gov.pl

26.02.2009

Zaproszenie do składania w trybie systemowym propozycji projektów w ramach Działania 2.2 „Rozwój usług elektronicznych” - nabór nr 10/S/2.2/2009 „Informatyzacja administracji

ZARZĄD WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO pełniący rolę Instytucji Zarządzającej

Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

zaprasza do składania w trybie systemowym propozycji projektóww ramach Priorytetu 2 „Społeczeństwo Informacyjne”,Działanie 2.2 „Rozwój usług elektronicznych”współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Nr naboru: 10/S/2.2/2009 „Informatyzacja administracji”

A.Do składania propozycji projektów uprawnieni są:

B.Propozycje projektów mogą być składane dla następujących rodzajów projektów dotyczących:

których efektem będzie wprowadzenieelektronicznych usług publicznych dla ludności.

C.Okres realizacji projektu:

Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu.

D.Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego zaproszenia wynosi8.678.589Eurotj.38.046.934PLN(wg kursu 1 Euro = 4,3840 PLN Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc ogłoszenia tj. 29.01.2009 r.). Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E.Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi85 %.

Instytucja Zarządzająca RPO WD nie przewiduje w niniejszym naborze udzielania dotacji na zasadach pomocy publicznej. Propozycje projektów, w których w trakcie oceny stwierdzone zostanie występowanie pomocy publicznej zostaną odrzucone.

F.Minimalna całkowita wartość projektu wynosi50.000 PLN.

G.Propozycje projektów należy zgłaszać za pośrednictwem aplikacji internetowej pod nazwą – Baza Projektów Systemowych, która jest dostępna pod adresemwww.rpo.dolnyslask.pl/bps. Zgłoszenia należy dokonać zgodnie z Instrukcją Obsługi Bazy Projektów Systemowych, która jest dostępna pod adresemwww.rpo.dolnyslask.pl.

Informacje dot. procedury uzyskania uprawnień do zgłoszenia propozycji projektów należy kierować pod numer 071776-95-37 lub na adres bps@dolnyslask.pl

H.Propozycje projektów należy zatwierdzać w terminie od26.02.2009r.do30.03.2009 r.do godz. 13:00. Po upływie w/w terminu zablokowana zostanie możliwość zatwierdzania danych w Bazie Projektów Systemowych.

I.Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z wypełnianiem formularza propozycji projektu można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod numerami telefonów:

(0-71) 776 92 07; (0-71) 776 96 33; (0-71) 776 96 54

(0-71) 776 92 08; (0-71) 776 96 34; (0-71) 776 96 69

(0-71) 776 92 36; (0-71) 776 96 35; (0-71) 776 90 31

J.Ocena złożonych propozycji projektów dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD ,,Kryteria wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD”, obowiązujące w dniu ogłoszenia zaproszenia do składania propozycji projektów, które dostępne są na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.

K. Propozycje projektów powinny być zgodne ze Szczegółowym Opisem Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, obowiązującym w dniu ogłoszenia zaproszenia do składania propozycji projektów, który dostępny jest na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl

L.Zgodnie ze Szczegółowym Opisem Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego i Ramowym Planem Realizacji RPO WD dominującą kategorią interwencji, w ramach której składane będą propozycje projektów jest kategoria nr 11 „Technologie informacyjne i komunikacyjne (dostęp, bezpieczeństwo, interoperacyjność, zapobieganie zagrożeniom, badania, innowacje, treści cyfrowe itp.). Szczegółowe informacje nt. możliwości łączenie typów przedsięwzięć i kategorii interwencji zawierają wytyczne IZ RPO WD w sprawie łączenia projektów, dostępne na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl

M.Wybór propozycji projektów (w ramach preselekcji) nastąpi w terminie do 40 dni po upływie terminu zgłaszania propozycji projektów. Wyniki wyboru propozycji projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.

N.W przypadku negatywnej oceny propozycji projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1 i 1.2 oraz Priorytetu 10, dostępnych na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl

O.Wzór umowy o dofinansowanie projektu/umowy z państwowymi jednostkami budżetowymi o dofinansowanie projektu/uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu i warunków realizacji projektu Województwa Dolnośląskiego w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępny jest na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.

P.O wszelkich zmianach związanych zprocedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego zaproszenia Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresemwww.rpo.dolnyslask.pl.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców.

UWAGA

  1. Należy pamiętać, że zgodnie z zapisami Uszczegółowienia propozycje tego typu projektów składane w ramach trybu systemowego muszą skutkować wprowadzeniemelektronicznych usług publicznych dla ludności.
  2. Proszę zwrócić uwagę na wytyczne, które również dotyczą kolejnego etapu naboru projektów w trybie systemowym:

26.02.2009

Informacja dla Wnioskodawców Działania 2.2 „Rozwój usług elektronicznych”

Informacja dla Wnioskodawców Działania 2.2 „Rozwój usług elektronicznych” Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 nt. prawidłowego przyporządkowania projektów do odpowiedniego naboru i kategorii interwencji.

Zgodnie z Uszczegółowieniem Regionalnego Programu Operacyjnego dla WD na lata 2007-2013 w ramach działania 2.2 „Rozwój usług elektronicznych” współfinansowane mogą być następujące rodzaje projektów:

A) przedsięwzięcia na poziomie regionalnym, ponadlokalnym i lokalnym związane
z tworzeniem i wdrażaniem systemów informatycznych zwiększających dostępność i stopień zaawansowania usług świadczonych drogą elektroniczną, zwłaszcza projekty dotyczące:

B) projekty realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego i administracji rządowej dotyczące:

Zgodnie z Ramowym Planem Realizacji RPO Wnioskodawcy ubiegający się o dofinansowanie projektów wymienionych w pkt. A będą mogli składać wnioski w trybie konkursowym (planowany nabór: marzec 2009), natomiast projekty wymienione w pkt.
B przewidziane są dla trybu systemowego (planowany nabór: luty 2009, nr 10/S/2.2/2009 „Informatyzacja administracji”).

Przedstawiony powyżej podział Działania 2.2 na dwie grupy rodzajów projektów wynika z konieczności zakwalifikowania ich do jednej z dwóch kategorii interwencji przewidzianych dla tego Działania, a mianowicie:

Należy pamiętać, że zgodnie z zapisami Uszczegółowienia projekty składane w ramach trybu systemowego, mimo że ich głównym celem jest szeroko rozumiana informatyzacja, muszą również skutkować wprowadzeniem elektronicznych usług publicznych. Obowiązek ten został przeniesiony do kryteriów wyboru operacji finansowanych w ramach RPO dla WD na lata 2007-2013, a mianowicie do specyficznego kluczowego kryterium oceny merytorycznej dla działania 2.2, które brzmi: „Czy projekt wpłynie na powstanie/poszerzenie zakresu e-usług dla ludności?”. Powstanie/poszerzenie zakresu e-usług powinno zostać wykazane we wskaźnikach rezultatu już na etapie preselekcji.

Informujemy równocześnie, że w ramach działania 2.2 istnieje możliwość łączenia projektów przypisanych do dwóch kategorii interwencji przewidzianych dla tego Działania. Dominującą kategorią interwencji dla trybu systemowego musi być 11. Szczegółowe informacje nt. zasad łączenia projektów znajdują się w „Wytycznych w sprawie łączenia projektów” opracowanych przez IZ RPO WD oraz udostępnionych na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl (zakładka: dokumenty i wytyczne).

08.03.2010

Ogłoszenie o naborze wniosków w ramach Działania 2.1 „Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego” - Nabór nr 38/K/2.1/2010 „Infrastruktura teleinformatyczna”

Zarząd Województwa Dolnośląskiego pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 ogłasza nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 2 „Rozwój społeczeństwa informacyjnego na Dolnym Śląsku” („Społeczeństwo Informacyjne”),
Działanie nr 2.1 „Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego”, współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013,
n
r naboru: 38/K/2.1/2010 „Infrastruktura teleinformatyczna”

A.Ogłoszenie dotyczy projektów, których celem jest wspieranie rozwoju gospodarczego i społecznego regionu poprzez poprawę jakości i dostępu do usług telekomunikacyjnych dotyczące w szczególności:

  1. Budowy lub przebudowy telekomunikacyjnych sieci szkieletowych.
  2. Budowy lub przebudowy telekomunikacyjnych sieci dostępowych.

W ramach powyższych typów projektów możliwe jest również dofinansowanie zakupu wyposażenia i modernizacji pomieszczeń na potrzeby centrów zarządzania sieciami.

Realizowane projekty muszą uwzględniać szybki rozwój technologiczny, przestrzegać zasady neutralności technologicznej oraz otwartego dostępu.

Ponadto preferowane będą projekty:

Niniejszy nabór będzie przeprowadzany na podstawieRozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 7 grudnia 2009 r. w sprawie udzielania pomocy na inwestycje w zakresie: energetyki, infrastruktury telekomunikacyjnej, infrastruktury sfery badawczo-rozwojowej, lecznictwa uzdrowiskowego w ramach regionalnych programów operacyjnych (Dz. U. Nr 214, poz. 1661)(zwanego dalej Rozporządzeniem sektorowym) orazRozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 2 października 2007 r. w sprawie udzielania pomocy na szkolenia w ramach regionalnych programów operacyjnych (Dz. U. Nr 185, poz. 1318 ze zm.)– dot. wydatków związanych z zastosowaniem mechanizmu cross-financingu.

Pomoc będzie udzielana na realizację nowych inwestycji, które obejmują:

  1. Inwestycję w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z:
    1. utworzeniem nowego przedsiębiorstwa,
    2. rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa,
    3. dywersyfikacją produkcji przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów lub
    4. zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego w istniejącym przedsiębiorstwie;
  2. Nabycie środków trwałych bezpośrednio związanych z przedsiębiorstwem, które zostało zamknięte lub zostałoby zamknięte, gdyby zakup nie nastąpił, przy czym środki nabywane są przez inwestora niezależnego od zbywcy.

Nową inwestycją nie jest:

  1. Iwestycja prowadząca wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych,
  2. Nabycie udziałów lub akcji przedsiębiorstwa.

B.Do składania wniosków uprawnieni są:

Zgodnie z ustawą – Prawo telekomunikacyjne przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego rozumiemy: „przedsiębiorcę lub inny podmiot uprawniony do wykonywania działalności gospodarczej na podstawie odrębnych przepisów, który wykonuje działalność gospodarczą polegającą na dostarczaniu sieci telekomunikacyjnych, udogodnień towarzyszących lub świadczeniu usług telekomunikacyjnych, przy czym przedsiębiorca telekomunikacyjny, uprawniony d

  1. świadczenia usług telekomunikacyjnych, zwany jest "dostawcą usług",
  2. dostarczania publicznych sieci telekomunikacyjnych lub udogodnień towarzyszących, zwany jest "operatorem".

C.Okres realizacji projektu:

  1. Kwalifikowalność wydatków jak i samego projektu musi być zgodna z obowiązującymi przepisami dotyczącymi pomocy publicznej:
    1. prace związane z realizacją projektu mogą się rozpocząć po złożeniu wniosku o dofinansowanie i uzyskaniu pisemnego potwierdzenia (z zastrzeżeniem szczegółowej weryfikacji wniosku), że projekt spełnia warunki uzyskania pomocy. W/w potwierdzenie wydawane jest nie później niż w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie. Potwierdzenie nie stanowi podstawy do roszczeń o przyznanie i wypłatę pomocy.
    2. wydatki na zakup gruntu jest kwalifikowalny o ile został poniesionypo dniu 01.01.2007 r.(do 10 % całkowitych wydatków kwalifikowalnych).
    3. prace przygotowawcze oraz usługi doradcze (kwalifikowalne wyłącznie w przypadku MŚP) są kwalifikowalne po dniu wejścia w życie Rozporządzenia sektorowego tj.:od dnia 01.01.2010 r.
    4. w przypadku szkoleń wydatek jest kwalifikowalny o ile został poniesiony po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie (do 10 % całkowitych wydatków kwalifikowalnych).
  2. Zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia28.01.2013r. – należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowanych poniesionych w ramach projektu).

Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do 29.03.2013 r.

D.Alokacja środków EFRR przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi6.000.000,00EURO. Po przeliczeniu wg kursu1Euro = 3,9926PLN(kurs wg Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc ogłoszenia tj. 25.02.2010 r.)alokacja w PLN wynosi:23.955.600,00PLNz EFRR. Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E.Maksymalny poziom dofinansowania projektów:

Maksymalna intensywność pomocy wynosi40%całkowitych wydatków kwalifikowanych.
W przypadku sektora MSP intensywność pomocy może ulec zwiększeniu

- 10% w przypadku średniego przedsiębiorcy

- 20% w przypadku mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy.

Dla wydatków związanych z wykorzystaniem mechanizmu cross-financingu w przypadku projektów objętych pomocą publiczną (dofinansowanie niezbędnych do prawidłowego wdrożenia projektu inwestycyjnego szkoleń specjalistycznych dla pracowników):

- do 25 % dla dużych przedsiębiorstw

- do 35% wydatków kwalifikowalnych - dla średnich przedsiębiorstw

+ 10%

w sytuacji, gdy szkolenie jest przeznaczone dla pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji lub niepełnosprawnych

- do 45% wydatków kwalifikowalnych-dla mikro i małych przedsiębiorstw

Maksymalna intensywność pomocy dla wydatków związanych z pracami przygotowawczymi projektu, dla beneficjenta pomocy sektora MŚP, wynosi 50 % faktycznie poniesionych wydatków na te prace. W przypadku dużych przedsiębiorstw wydatki te są niekwalifikowalne.

F.Minimalna i maksymalna wartość projektu.

Minimalna całkowita wartość projektu wynosi:150.000,00PLN.

G.Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.plw zakładceGenerator wnioskówzgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w „Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1 i 1.2 oraz Priorytetu 10”.

H.Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać w terminie od dnia08.03.2010 r.do dnia10.05.2010 r.w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14, w pok. 300 A, w godzinach pracy urzędu (pn-wt oraz czw-pt: 7.30-15.30, śr. 8:00-16:00). Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu). Konkurs ma charakter zamknięty - ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu10.05.2010 r. o godz. 15.30

I.Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod numerami telefonów:

(0-71) 776 96 34; (0-71) 776 96 97; (0-71) 776 96 54, (0-71) 776 92 08; (0-71) 776 92 36; (0-71) 776 96 69, (0-71) 776 92 07; (0-71) 776 96 35;

J.Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD ,,Kryteria wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD”, obowiązujące w dniu ogłoszenia naboru, które dostępne są na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładceDokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

K.W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, Wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz „Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1 i 1.2 oraz Priorytetu 10”, dostępnych na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl

L.Zgodnie ze Szczegółowym Opisem Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego i Ramowym Planem Realizacji RPO WD dominującą kategorią interwencji jest kategoria nr 10 – Infrastruktura telekomunikacyjna (w tym sieci szerokopasmowe).

Szczegółowe informacje nt. możliwości łączenia typów przedsięwzięć i kategorii interwencji zawierają wytyczne IZ RPO WD w sprawie łączenia projektów, dostępne na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl

M.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 32 dni od zakończenia oceny merytorycznej złożonych wniosków. Wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.plw zakładce Nabory wniosków/wyniki naboru.

N.Wzór umowy o dofinansowanie projektu w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępny jest na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.plw zakładce Dokumenty i Wytyczne/Wzory dokumentów.

O.O wszelkich zmianach związanych zprocedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego ogłoszenia, Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresemwww.rpo.dolnyslask.plw zakładce Nabory wniosków.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem Wnioskodawców, z zastrzeżeniem przepisu art. 29 ust. 4 i 4a ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

P.Projekty powinny być przygotowane zgodnie z prawem wspólnotowym i prawem krajowym, w szczególności z zapisami: Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013 (na dzień ogłoszenia naboru), Poradnikiem dla Beneficjenta, Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego i IZ RPO WD.

Ponadto projekty powinny być przygotowane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 7 grudnia 2009 r. w sprawie udzielania pomocy na inwestycje w zakresie: energetyki, infrastruktury telekomunikacyjnej, infrastruktury sfery badawczo-rozwojowej, lecznictwa uzdrowiskowego w ramach regionalnych programów operacyjnych i Rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 15 grudnia 2008 r. wsprawie udzielania pomocy na szkolenia w ramach regionalnych programów operacyjnych.

Należy zapoznać się także z Komunikatem Komisji Europejskiej nr 2009/C 235/04 – Wytyczne wspólnotowe w sprawie stosowania przepisów dotyczących pomocy państwa w odniesieniu do szybkiego wdrażania sieci szerokopasmowych (Dz. Urz. UE C 235 z 30.09.2009, s. 7).

UWAGA

  1. Dla określenia całkowitej wartości projektu, do którego zastosowanie mają przepisy art. 55 Rozporządzenia nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006 r., należy stosować kurs wymiany EUR/PLN, stanowiący średnią miesięcznych obrachunkowych kursów stosowanych przez Komisje Europejską z ostatnich 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o dofinansowanie. Miesięczne kursy obrachunkowe dostępne są na stronie internetowej:http://ec.europa.eu. Szczegółowy sposób wyliczenia średniego kursu został przedstawiony wInstrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
  2. Należy zwrócić uwagę, iż w budżecie priorytetu II „Społeczeństwo informacyjne” ustanowiono limit, zgodnie z którym wartość dofinansowania projektów realizowanych na obszarach wiejskich i małych miast będzie wynosiła nie mniej niż 38%.
  3. Należy uwzględnić m.in.:

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich
w województwie dolnośląskim:
Wybrzeże J. Słowackiego 12-14, pokój nr 300
50-411 Wrocław,
Infolinia: 801 700 008
Tel. (71) 776 95 01, (71) 776 96 51, (71) 776 97 64, (71) 776 97 65
Fax (71) 776 98 41

e-mail: pife@dolnyslask.pl
rpo@dolnyslask.pl

Punkty w Regionie
kliknij tutaj

Realizacja RPO WD

Do tej pory wydaliśmy

4 798 249 493 PLN

Wartość podpisanych umów - dofinansowanie ze środków UE

5066080089 PLN

Stan na dzień 31.08.2015

Interaktywna mapa projektów RPO WD

Lista beneficjentów

Mapa dotacji UE

Galeria zdjęć

zobacz więcej