Regionalny Program Operacyjny
Fundusze Europejskie Dla Rozwoju Dolnego Śląska

29.08.2012

Zaproszenie do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów w ramach naboru nr 20/S/5.4/2012 [tylko projekty wybrane w preselekcji]

Zaproszenie do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów w ramach naboru nr 20/S/5.4/2012 (wersja do druku):
Pobierz plik

Zarząd Województwa Dolnośląskiego, pełniący rolę Instytucji Zarządzającej
Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego
na lata 2007-2013, informuje, że zgodnie z Uchwałą Zarządu Województwa Dolnośląskiego Nr 2702/IV/12 z dnia 7.08.2012r. w sprawie wyboru propozycji projektów w ramach preselekcji w trybie systemowym do Działania 5.4 „Zwiększanie efektywności energetycznej”, Priorytet V Regionalna infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku („Energetyka”) w naborze nr 20/S/5.4/2012, zostały wybrane następujące propozycje projektów:

Beneficjent

Tytuł projektu

"Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego" Sp. z o. o.

Termomodernizacja budynków "Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego" Sp. z o.o. we Wrocławiu

Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej

Termomodernizacja budynku szpitala Wysoka Łąka w Kowarach

Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji Sp. z o.o.

Remont i termomodernizacja dachu Pawilonu1 A w Dolnośląskim Centrum Rehabilitacji Sp. z o. o. w Kamiennej Górze

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy

Budowa instalacji do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lubawce

Przebudowa, termomodernizacja, budynku Ośrodka Zdrowia w Chełmsku Śląskim przy ul. Lubawskiej nr 26, na działce nr 35, obręb Chełmsko Śląskie

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy w Dzierżoniowie

Wymiana instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej i cyrkulacji w Budynku Głównym NZOZ Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie Sp. z o.o.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Specjalistyczny MSW

Opracowanie dokumentacji techniczno-wykonawczej wraz z budową instalacji ogrzewania ciepłej wody użytkowej z wykorzystaniem kolektorów słonecznych i modernizacją istniejących kotłów gazowych w SP ZOZ Szpitalu Specjalistycznym MSW w Jeleniej Górze oraz budowa dachu i izolacji termicznych elewacji ośrodka w Kowarach

Powiatowe Centrum Medyczne w Wołowie Sp. z o.o.

Zwiększenie efektywności energetycznej poprzez wykonanie termomodernizacji budynku Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Wołowie

Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego

Budowa kolektorów słonecznych na budynku kotłowni przy ul. Batorego i ul. Sokołowskiego oraz w bezpośrednim sąsiedztwie

SP ZOZ Kłodzko

Zwiększenie efektywności energetycznej w obiektach zarządzanych przez Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłodzku przy ul. Szpitalna 1a poprzez instalację kolektorów słonecznych

Powiatowe Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze Sp. z o.o. NZOZ Szpital Powiatowy

Termomodernizacja budynku szpitala w Kamiennej Górze wraz z pozyskaniem odnawialnych źródeł energii

Zakład Opieki Zdrowotnej w Żórawinie

Termomodernizacja Zakładu Opieki Zdrowotnej w Żórawinie

Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu

Termomodernizacja budynku głównego Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu


Zarząd Województwa Dolnośląskiego zaprasza wszystkich Beneficjentów, których propozycje projektów znajdują się na powyższej liście, do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów wraz z załącznikami.

A. Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14, w pok. 300 a, w terminie od dnia 3.09.2012 r. do dnia 30.10.2012 r. w godz. 8.00–16.00 (w ostatnim dniu przyjmowania wniosków do godz. 15.30). Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. W wersji elektronicznej należy również złożyć załącznik nr 1 do Studium Wykonalności - Założenia projekcji finansowej dla celów przeprowadzenia analizy ekonomiczno-finansowej projektu (scenariusz z projektem i bez projektu) oraz obliczenie luki finansowej zgodnie ze wzorami umieszczonymi na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.
O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu).

B. Rodzaj projektów podlegających dofinansowaniu:
• termomodernizacja* budynków podmiotów leczniczych działających w publicznym systemie opieki zdrowotnej, w tym z wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii.
*Definicja termomodernizacji zgodnie z podaną w Szczegółowym Opisie Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013

W przypadku projektów związanych z wytwarzaniem energii dopuszczalna jest jedynie produkcja energii na potrzeby własne beneficjenta.

Dla wszystkich projektów wymagany będzie jako obligatoryjny załącznik do wniosku o dofinansowanie audyt energetyczny, uzasadniający potrzebę i opłacalność przeprowadzenia działań termomodernizacyjnych. Głównym zadaniem audytu energetycznego powinno być określenie zakresu oraz parametrów technicznych i ekonomicznych przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, ze wskazaniem rozwiązania optymalnego, w szczególności z punktu widzenia kosztów realizacji tego przedsięwzięcia oraz oszczędności energii, stanowiące jednocześnie założenia do projektu budowlanego. Oszczędność energii musi być wykazana w sposób obiektywny zgodny z dobrymi praktykami i aktualnym stanem wiedzy technicznej.

Ponadto beneficjent po zrealizowaniu inwestycji będzie zobowiązany do sporządzenia drugiego audytu energetycznego, którego celem będzie weryfikacja osiągnięcia zakładanej ilości zaoszczędzonej energii w wyniku realizacji projektu termomodernizacyjnego. Jednocześnie wyniki z ponownego audytu energetycznego będą podstawą do badania stopnia osiągnięcia wskaźnika rezultatu – „Ilość zaoszczędzonej energii w wyniku realizacji projektu termomodernizacyjnego”. Pod uwagę będzie brany okres pełnego roku po zakończeniu projektu.

Powyżej wskazane audyty energetyczne muszą zostać wykonane przez niezależnych wykonawców.

W ramach działania preferowane będą inwestycje wykorzystujące odnawialne źródła energii (np. biomasa, energia geotermalna), a w szczególności te, które przestawiają się z paliw w formie ropy, gazu lub węgla na odnawialne źródła energii. Założenie to będzie realizowane na etapie strategicznego wyboru projektów na podstawie kryterium nr 2 „Wpływ projektu na rozwój sektora/branży”.

C. Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi 2 300 000 Euro, tj. 9 477 610,00 PLN (wg kursu 1 EUR = 4,1207).

Ze względu m.in. na kurs euro rzeczywisty limit dostępnych środków w naborze może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

D. Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi 85% całkowitych wydatków kwalifikowalnych.

Faktyczny poziom dofinansowania uzależniony będzie od „współczynnika P”, wyliczonego zgodnie z Wytycznymi IZ RPO WD dotyczącymi zasad dofinansowania projektów w ramach Priorytetu VIII „Modernizacja infrastruktury ochrony zdrowia na Dolnym Śląsku” oraz działania 5.4 „Zwiększenie efektywności energetycznej” RPO WD.
W ramach konkursu nie dopuszcza się udzielania pomocy publicznej w projektach.


E. Wartość projektu:
• minimalna całkowita wartość projektu wynosi - 200 tys. PLN wydatków całkowitych;
• maksymalna całkowita wartość projektu wynosi - do poniżej 10 mln PLN wydatków niezbędnych do realizacji projektu które zostaną/zostały poniesione w okresie kwalifikowalności.

F. Okres realizacji projektu:
• Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) nr 1083/2006 z 11 lipca 2006 r. (z późn. zm.) do wydatków kwalifikowalnych dla projektów nie objętych pomocą publiczną zaliczyć można wydatki poniesione od dnia 01.01.2007 r.
• Zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia 31.10.2014 r. (należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowanych i niekwalifikowalnych poniesionych w ramach projektu).
Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do 30.12.2014 r.

G. Rozstrzygnięcie naboru nastąpi w terminie do 40 dni od zakończenia oceny merytorycznej złożonych wniosków. Wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków/Wyniki naboru.

H. Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD, z wyłączeniem działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10.

I. Wzór umowy/porozumienia/uchwały o dofinansowanie projektu dostępny jest na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne/Wzory dokumentów.

J. Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD ,,Kryteria wyboru operacji finansowych w ramach RPO WD”, które dostępne są na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne/ Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD. Należy jednocześnie zwrócić uwagę na „Przewodnik po Kryteriach wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD na lata 2007-2013”, dostępny również na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne.

K. W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10, dostępnych na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.

L. Informacje dotyczące kwestii związanych z wypełnianiem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod następującymi numerami telefonów:

(71) 776 92 36

(71) 776 92 08

(71) 776 96 54

(71) 776 96 69

(71) 776 96 34

(71) 776 96 33

(71) 776 96 35

(71) 776 95 27

M. O wszelkich zmianach związanych z procedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego zaproszenia Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresem www.rpo.dolnyslask.pl.
Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców.

Ponadto proszę zwrócić szczególną uwagę na:

1. Instrukcję wypełniania Wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, dostępną na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce „Nabory wniosków/Generator wniosków”.

2. Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dotyczące zasad dofinansowania projektów w ramach Priorytetu VIII „Modernizacja infrastruktury ochrony zdrowia na Dolnym Śląsku” oraz działania 5.4 „Zwiększenie efektywności energetycznej” RPO WD, dostępne na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce „Dokumenty i Wytyczne”.

3. Wytyczne w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych, dostępne na stronie www.mrr.gov.pl.

4. Metodologię opracowania studium wykonalności - analiza ekonomiczno-finansowa na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013 (wersja z 4.01.2012 r.) obowiązująca Wnioskodawców składających propozycje projektów/projekty w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, w odpowiedzi na nabory ogłaszane i opublikowane po 4 stycznia 2012 r., dostępną na stronie www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce „Dokumenty i Wytyczne”.

Wpisując bezpośrednie efekty realizacji projektu, należy:
• użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu - „Ilość zaoszczędzonej energii w wyniku realizacji projektu termomodernizacyjnego”, wyrażanego w jednostce „MWh/rok”,
• użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu „Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji o miejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych.
W przypadku, gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc należy podać wartość „0”.

„Lista wskaźników monitoringowych Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007–2013” znajduje się na stronie www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce generator wniosków.


Ponadto przy sporządzaniu Wniosku o dofinansowanie należy zwrócić szczególną uwagę na kluczowe „Kryterium oceny formalnej specyficzne dla trybu systemowego”:

Lp.

Nazwa kryterium

Opis/pytanie

K

Skala punktowa

1

Zgodność projektu z propozycją zgłoszoną do Bazy Projektów Systemowych.

Czy projekt spełnia wszystkie poniższe warunki:
- taki sam tytuł projektu
- ten sam wnioskodawca projektu
- wartość dofinansowania nie zwiększyła się o więcej niż 15% od wnioskowanej na etapie preselekcji
- wartość wskaźników produktu i rezultatu nie odbiega o więcej niż 15 % od deklarowanej na etapie preselekcji?*

K**

Tak/Nie

* Warunek dotyczący wartości wskaźników będzie spełniony, jeżeli zmiana wartości wskaźników będzie większa niż 15%, ale jednocześnie będzie miała pozytywny wpływ na produkty lub rezultaty realizacji projektu.

** Kryterium kluczowe, musi być bezwzględnie spełnione na każdym etapie oceny, w przeciwnym razie skutkuje odrzuceniem wniosku (brak możliwości poprawy/uzupełnienia dokumentacji).

Nabory wniosków o dofinansowanie do działania 5.1 "Odnawialne źródła energii" i 5.3 "Ciepłownictwo i kogeneracja" - prowadzone przez Dolnośląską Instytucję Pośredniczącą

Nabory wniosków do działania 5.1 "Odnawialne źródła energii" i 5.3 "Ciepłownictwo i kogeneracja" prowadzi Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca (DIP)- poniżej znajdą Państwo odpowiednie linki do informacji na stronie internetowej DIP.

Ogłoszenie o naborze wniosków do działania 5.1 "Odnawialne źródła energii"

Ogłoszenie o naborze wniosków do działania 5.3 "Ciepłownictwo i kogeneracja"

Rejestracja wniosków w każdym z tych naborów odbędzie się 4 września 2012 r.

31.05.2012

Zaproszenie do składania propozycji projektów w naborze nr 20/S/5.4/2012 do działania 5.4 "Zwiększanie efektywności energetycznej"

Zarząd Województwa Dolnośląskiego, pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, zaprasza do składania w trybie systemowym propozycji projektów w ramach Priorytetu V Regionalna infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku („Energetyka”), działanie 5.4 „Zwiększanie efektywności energetycznej” - nabór nr 20/S/5.4/2012, współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

Treść zaproszenia w pliku PDF:
Pobierz plik

A. Do składania propozycji projektów uprawnione są:
• podmioty lecznicze zgodnie z definicją zawartą w art. 4 Ustawy z dnia 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej – z wyłączeniem podmiotów zdefiniowanych w art. 4 ust. 1 pkt. 3 i 4 tejże Ustawy.

Ze wsparcia w ramach działania wyłączone są przedsiębiorstwa prowadzące działalność uzdrowiskową*.

*Przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność uzdrowiskową rozumie się przedsiębiorstwa prowadzące działalność polegającą na świadczeniu lecznictwa uzdrowiskowego, zgodnie z Ustawą z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 167 poz. 1399).

B. Propozycje projektów mogą być składane dla następujących rodzajów projektów:

• termomodernizacji** budynków podmiotów leczniczych działających w publicznym systemie opieki zdrowotnej, w tym z wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii

**Definicja termomodernizacji zgodnie z podaną w Szczegółowym Opisie Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013

W przypadku projektów związanych z wytwarzaniem energii dopuszczalna jest jedynie produkcja energii na potrzeby własne beneficjenta.

Dla wszystkich projektów wymagany będzie jako obligatoryjny załącznik do wniosku o dofinansowanie audyt energetyczny, uzasadniający potrzebę i opłacalność przeprowadzenia działań termomodernizacyjnych. Głównym zadaniem audytu energetycznego powinno być określenie zakresu oraz parametrów technicznych i ekonomicznych przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, ze wskazaniem rozwiązania optymalnego, w szczególności z punktu widzenia kosztów realizacji tego przedsięwzięcia oraz oszczędności energii, stanowiące jednocześnie założenia do projektu budowlanego. Oszczędność energii musi być wykazana w sposób obiektywny zgodny z dobrymi praktykami i aktualnym stanem wiedzy technicznej.

Ponadto beneficjent po zrealizowaniu inwestycji będzie zobowiązany do sporządzenia drugiego audytu energetycznego, którego celem będzie weryfikacja osiągnięcia zakładanej ilość zaoszczędzonej energii w wyniku realizacji projektu termomodernizacyjnego. Jednocześnie wyniki z ponownego audytu energetycznego będą podstawą do badania stopnia osiągnięcia wskaźnika rezultatu – „Ilość zaoszczędzonej energii w wyniku realizacji projektu termomodernizacyjnego”. Pod uwagę będzie brany okres pełnego roku po zakończeniu projektu.

Powyżej wskazane audyty energetyczne muszą zostać wykonane przez niezależnych wykonawców.

W ramach działania preferowane będą inwestycje wykorzystujące odnawialne źródła energii (np. biomasa, energia geotermalna), a w szczególności te, które przestawiają się z paliw w formie ropy, gazu lub węgla na odnawialne źródła energii. Założenie to będzie realizowane na etapie strategicznego wyboru projektów na podstawie kryterium nr 2 „Wpływ projektu na rozwój sektora/branży”.

C. Okres realizacji projektu:
• Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) nr 1083/2006 z 11 lipca 2006 r. do wydatków kwalifikowalnych dla projektów nie objętych pomocą publiczną zaliczyć można wydatki poniesione od dnia 01.01.2007.
• Zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia 31.10.2014 r. (należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie, czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowalnych oraz niekwalifikowalnych poniesionych w ramach projektu).
Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do 30.12.2014 r.

D. Szacunkowa alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego zaproszenia wynosi 2 300 000,00 Euro, tj. 9 611 240 PLN (wg kursu 1 EUR = 4,1788 PLN). Ze względu m.in. na kurs euro rzeczywisty limit dostępnych środków w naborze może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E. Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi 85% całkowitych wydatków kwalifikowalnych.
Faktyczny poziom dofinansowania uzależniony będzie od „współczynnika P”, wyliczonego zgodnie z "Wytycznymi IZ RPO WD dotyczącymi zasad dofinansowania projektów w ramach Priorytetu VIII „Modernizacja infrastruktury ochrony zdrowia na Dolnym Śląsku” oraz działania 5.4 „Zwiększenie efektywności energetycznej” RPO WD".

W ramach konkursu nie dopuszcza się udzielania pomocy publicznej w projektach.

F. Wartość projektu:
• minimalna całkowita wartość projektu wynosi - 200 tys. PLN wydatków całkowitych
• maksymalna całkowita wartość projektu wynosi - do poniżej 10 mln PLN wydatków niezbędnych do realizacji projektu które zostaną/zostały poniesione w okresie kwalifikowalności

G. Propozycje projektów należy zgłaszać w terminie od 31.05.2012 r. do 02.07.2012 r.
(do godz. 14.00), za pośrednictwem aplikacji internetowej pod nazwą – Baza Projektów Systemowych, która jest dostępna pod adresem
www.bps.rpo.dolnyslask.pl.
Zgłoszenia należy dokonać zgodnie z Instrukcją Obsługi Bazy Projektów Systemowych, która jest dostępna pod adresem www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory Wniosków/Baza Projektów Systemowych.
Informacje dot. procedury uzyskania uprawnień do zgłoszenia propozycji projektów należy kierować pod numer 071 776-95-37 lub na adres bps@dolnyslask.pl

H. Ostateczny termin zgłaszania propozycji projektów upływa w dniu 02.07.2012 r. o godz. 14.00. Po upływie ww. terminu zablokowana zostanie możliwość wprowadzania i edytowania danych w Bazie Projektów Systemowych.

I. Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z wypełnianiem formularza propozycji projektu można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod numerami telefonów:

(0-71) 776 92 36;(0-71) 776 92 08; (0-71) 776 96 54; (0-71) 776 96 69;
(0-71) 776 96 34;(0-71) 776 96 33; (0-71) 776 96 35

J. Ocena złożonych propozycji projektów dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD "Kryteria wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD”, które dostępne są na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.
Należy jednocześnie zwrócić uwagę na „Przewodnik po Kryteriach wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD na lata 2007-2013”. Przewodnik ten dostępny jest na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

K. W przypadku negatywnej oceny propozycji projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10, dostępnych na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.

L. Wybór propozycji projektów (w ramach preselekcji) nastąpi w terminie do 40 dni po upływie terminu zgłaszania propozycji projektów. Wyniki wyboru propozycji projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków/Wyniki oceny i wyboru.

M. Wzór umowy o dofinansowanie projektu/ porozumienia o dofinansowanie projektu dla państwowych jednostek budżetowych/ uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie podjęcia decyzji o dofinansowaniu projektu Województwa Dolnośląskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępny jest na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne/ Wzory dokumentów.

N. O wszelkich zmianach związanych z procedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego zaproszenia Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresem www.rpo.dolnyslask.plw zakładce Aktualności.
Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców.


UWAGA:

Należy zwrócić szczególną uwagę na:

1. Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dotyczącymi zasad dofinansowania projektów w ramach Priorytetu VIII „Modernizacja infrastruktury ochrony zdrowia na Dolnym Śląsku” oraz działania 5.4 „Zwiększenie efektywności energetycznej” RPO WD.

2. Po etapie preselekcji wnioskodawca składając właściwy wniosek o dofinansowanie, opisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, musi:
• użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu - „Ilość zaoszczędzonej energii w wyniku realizacji projektu termomodernizacyjnego”, wyrażanego w jednostce „MWh/rok”,
• użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu „Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji o miejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych. W przypadku, gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc należy podać wartość „0”.

„Lista wskaźników monitoringowych Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013” znajduje się na stronie www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Generator wniosków.

17.04.2012

Ważna informacja dla wnioskodawców w naborze 57/K/5.2/2012

Na wniosek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wprowadzono zmiany w Linii demarkacyjnej pomiędzy Programami Operacyjnymi Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybackiej umożliwiające realizację:

  • projektów w RPO WD, które dotyczą lokalnej i regionalnej infrastruktury przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej o wartości wyższej niż 20 mln zł – dotyczy naboru nr 57/K/5.2/2012 w ramach działania 5.2 "Energia elektryczna i gaz”;

Z dniem 5 kwietnia 2012 r. (data podjęcia uchwały ws. zmiany Linii) przestał obowiązywać górny limit kwotowy dla przedsięwzięć realizowanych w ww. zakresie w ramach RPO WD.

Celem zapobiegania podwójnemu finansowaniu, beneficjenci są zobowiązani składać oświadczenia o niefinansowaniu określonej inwestycji z innego programu operacyjnego – zgodnie z procedurami określonymi dla RPO WD.

18.04.2012

UWAGA: informacja dla wnioskodawców w naborze nr 57/K/5.2/2012 „Energia elektryczna i gaz” (dotyczy dopuszczalnych w ramach naboru typów projektów)

W ramach wskazanego naboru jednym z dopuszczalnych typów projektów jest:
- budowa nowych sieci dystrybucji energii elektrycznej niskiego i średniego napięcia w celu zapewnienia niezbędnych potrzeb wyłącznie terenów inwestycyjnych.

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami odnośnie definicji terenów inwestycyjnych, wyjaśnia się, iż poprzez tereny inwestycyjne rozumie się wyłącznie tereny przeznaczone pod prowadzenie działalności gospodarczej (np. mogą to być tereny inwestycyjne zlokalizowane w strefach ekonomicznych, parkach przemysłowych, czy też oferowane przez gminy i ujęte w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego).

28.03.2012

Ogłoszenie o naborze nr 57/K/5.2/2012 "Energia elektryczna i gaz"

Zarząd Województwa Dolnośląskiego, pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, ogłasza nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 5 „Regionalna infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku” („Energetyka”), Działanie nr 5.2 „Dystrybucja energii elektrycznej i gazu”, współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Nr naboru: 57/K/5.2/2012 „Energia elektryczna i gaz”
Treść ogłoszenia w pliku PDF -pobierz plik

A.Ogłoszenie dotyczy następujących rodzajów projektów:
•przebudowy istniejącej sieci dystrybucji energii elektrycznej niskiego i średniego napięcia;
•budowy nowych sieci dystrybucji energii elektrycznej niskiego i średniego napięcia w celu zapewnienia niezbędnych potrzeb wyłącznie terenów inwestycyjnych;
•budowy nowych sieci dystrybucji energii elektrycznej niskiego i średniego napięcia w celu zapewnienia niezbędnych potrzeb wyłącznie dla społecznego budownictwa mieszkaniowego na obszarach małych miast;
•budowy, modernizacji gazowych sieci dystrybucji gazu.

W ramach niniejszego naboru nie można łączyć ww. typów przedsięwzięć.

Wymogi, jakie muszą spełniać ww. projekty:
1) Wszystkie ww. projekty nie mogą zakłócać procesu liberalizacji rynku energii i są odpowiedzią na niedoskonałości funkcjonowania rynku energii.
2) W przypadku przebudowy istniejącej sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej w studium wykonalności musi zostać przedstawiona analiza stanu technicznego niniejszej sieci, która potwierdzi konieczność jej modernizacji.
3) W przypadku budowy nowych sieci dystrybucji energii elektrycznej musi zostać spełniony co najmniej jeden z poniższych warunek:
- zapewnienie niezbędnych potrzeb wyłącznie terenów inwestycyjnych
- zapewnienie niezbędnych potrzeb wyłącznie dla społecznego budownictwa mieszkaniowego na obszarach małych miast (tj. do 10 tys. mieszkańców).

Powyższe wymogi będą weryfikowane na etapie oceny merytorycznej na podstawie poniższych kluczowych kryteriów specyficznych dla Działania 5.2:
- „Techniczne uwarunkowania przebudowy istniejącej sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej”;
- „Wpływ na liberalizację rynku energii”;
- „Oddziaływanie projektu na tereny przeznaczone pod społeczne budownictwo mieszkaniowe lub tereny inwestycyjne”.

W ramach naboru preferowane będą projekty:

1.Polegające na budowie i rozbudowie gazowych sieci dystrybucji gazu w celu większego upowszechnienia tego źródła energii, zwłaszcza do celów grzewczych. Preferowane będą inwestycje prowadzące do obniżenia niskiej emisji na terenach atrakcyjnych turystycznie i w uzdrowiskach. Spełnienie niniejszej preferencji będzie punktowane na etapie wyboru projektów do dofinansowania przez Zarząd Województwa na podstawie strategicznego kryterium wyboru projektów „Wpływ projektu na rozwój sektora/branży”.

2.Dotyczące przebudowy istniejącej sieci dystrybucji energii elektrycznej niskiego i średniego napięcia na obszarach wiejskich i małych miast. Spełnienie niniejszej preferencji będzie punktowane na etapie wyboru projektów do dofinansowania przez Zarząd Województwa na podstawie strategicznego kryterium wyboru projektów „Wpływ projektu na alokację środków na wsparcie obszarów wiejskich i małych miast”.

3. Uwzględniające infrastrukturę niezbędną do wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań ICT. Spełnienie niniejszej preferencji będzie punktowane na etapie oceny merytorycznej na podstawie kryterium dodatkowego „Wpływ projektu na politykę społeczeństwa informacyjnego” (sekcja 2. 5).

W ramach niniejszego konkursu wsparcie zostanie udzielone wyłącznie na podstawie rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 7 grudnia 2009 r. w sprawie udzielania pomocy na inwestycje w zakresie: energetyki, infrastruktury telekomunikacyjnej, infrastruktury sfery badawczo-rozwojowej, lecznictwa uzdrowiskowego w ramach regionalnych programów operacyjnych (Dz. U. z 2009 r., Nr 214, poz. 1661) (zwanego dalej „Rozporządzeniem sektorowym”, dostępnego na stronie www.rpo.dolnyslask.pl).

Pomoc zostanie udzielona na realizację nowej inwestycji, która obejmuje:

1)Inwestycję w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z:
a)utworzeniem nowego przedsiębiorstwa,
b)rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa,
c)dywersyfikacją produkcji przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów lub
d)zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego w istniejącym przedsiębiorstwie.

2)Nabycie środków trwałych bezpośrednio związanych z przedsiębiorstwem, które zostało zamknięte lub zostałoby zamknięte, gdyby zakup nie nastąpił, przy czym środki nabywane są przez inwestora niezależnego od zbywcy.

Nową inwestycją nie jest:

1)inwestycja prowadząca wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych,
2)nabycie udziałów lub akcji przedsiębiorstwa.

B.Do składania wniosków uprawnione są:
- przedsiębiorstwa energetyczne w rozumieniu art. 3 pkt. 12) i pkt. 12a) ustawy z dnia 10 kwietnia 1997r. – Prawo energetyczne (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625 z późn. zm.).

C.Okres realizacji projektu:
1)Kwalifikowalność wydatków jak i samego projektu musi być zgodna z obowiązującymi przepisami dotyczącymi pomocy publicznej:
•prace związane z realizacją projektu mogą się rozpocząć po złożeniu wniosku o dofinansowanie i uzyskaniu pisemnego potwierdzenia (z zastrzeżeniem szczegółowej weryfikacji wniosku), że projekt spełnia warunki uzyskania pomocy i kwalifikuje się do objęcia pomocą. Ww. potwierdzenie wydawane jest nie później niż w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie. Potwierdzenie nie stanowi podstawy do roszczeń o przyznanie i wypłatę pomocy;
•przez rozpoczęcie prac związanych z realizacją projektu należy rozumieć podjęcie prac budowlanych lub pierwszego prawnie wiążącego zobowiązania do zamówienia ruchomych środków trwałych, z wyłączeniem przygotowania lub opracowania dokumentacji projektowej;
•wydatki na zakup gruntu i/lub nieruchomości zabudowanej są kwalifikowalne, jeżeli zostały poniesione po dniu 01.01.2007 r. Wydatek poniesiony na nabycie gruntu (nieruchomości niezabudowanej) nie może przekroczyć 10% wartości całkowitych wydatków kwalifikowanych projektu.
•prace związane z przygotowaniem projektu (kwalifikowalne wyłącznie w przypadku MŚP) są kwalifikowalne po dniu wejścia w życie Rozporządzenia sektorowego, tj. od dnia 01.01.2010 r.

2)Zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia 31.10.2014 r. – należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie, czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowanych i niekwalifikowanych poniesionych w ramach projektu). Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do dnia 30.12.2014 r.

D.Alokacja środków EFRR przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi 11000000,00EURO, tj.45551000,00PLN (wg kursu wynoszącego 4,1410 EURO). Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E. Maksymalny poziom dofinansowania projektów:

Maksymalna intensywność pomocy wynosi 40% całkowitych wydatków kwalifikowanych.
W przypadku sektora MŚP intensywność pomocy może ulec zwiększeniu o:

- 10% w przypadku średniego przedsiębiorcy
- 20% w przypadku mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy.

Intensywność pomocy na wydatki związane z przygotowaniem projektu wynosi 50% faktycznie poniesionych wydatków na te prace (dotyczy wyłącznie pomocy dla mikroprzedsiębiorcy, małego i średniego przedsiębiorcy).

W przypadku beneficjenta pomocy innego niż mikroprzedsiębiorca, mały i średni przedsiębiorca wydatki na nabycie wartości niematerialnych i prawnych związane z transferem technologii poprzez nabycie patentów, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej nie mogą przekroczyć 50% całkowitych wydatków kwalifikowanych.

W ramach niniejszego naboru nie przewiduje się dofinansowania szkoleń w ramach mechanizmu cross-financing.

F.Minimalna i maksymalna wartość projektu.

Minimalna wartość projektu wynosi:
•500 tys. PLN całkowitych wydatków projektu - dotyczy projektów z zakresu dystrybucji energii elektrycznej
•200 tys. PLN całkowitych wydatków projektu - dotyczy projektów z zakresu gazowych sieci dystrybucji gazu

Maksymalna wartość projektu wynosi:
•poniżej 20 mln PLN*wydatków niezbędnych do realizacji projektu, które zostaną/zostały poniesione w okresie kwalifikowalności - dotyczy projektów z zakresu dystrybucji energii elektrycznej
•poniżej 8 mln PLN wydatków niezbędnych do realizacji projektu, które zostaną/zostały poniesione w okresie kwalifikowalności – dotyczy projektów z zakresu gazowych sieci dystrybucji gazu

*W związku z procedowaną zmianą zapisów Linii demarkacyjnej w tym zakresie, wskazana kwota nie będzie obowiązywać dla projektów realizowanych na terenie Dolnego Śląska. W takiej sytuacji celem zapobiegania podwójnemu finansowaniu, beneficjenci realizujący projekty o wartości przekraczającej 20 mln PLN, będą zobowiązani składać oświadczenia o niefinansowaniu określonej inwestycji z innego programu operacyjnego.
W przypadku zatwierdzenia w/w zmiany Linii demarkacyjnej, Instytucja Zarządzająca RPO WD, zamieści stosowną informację na swojej stronie internetowej.

G.Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Generator wniosków zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w „Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10” dostępnego na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne.

H.Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać w terminie od dnia 28.03.2012 r. do dnia 28.05.2012 r. w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14, w pok. 300 A, w godz. pracy urzędu tj.: pn-pt od 8 do 16 (w ostatnim dniu przyjmowania wniosków do godz. 15:30). Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. W wersji elektronicznej należy również złożyć załącznik nr 1 do Studium Wykonalności - Założenia projekcji finansowej dla celów przeprowadzenia analizy ekonomiczno-finansowej projektu (scenariusz z projektem i bez projektu) oraz załącznik nr 13 a „Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie” zgodnie ze wzorami umieszczonymi na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl. O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu). Konkurs ma charakter zamknięty - ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu: 28.05.2012 r. o godz. 15:30.

I.Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod numerami telefonów:
(0-71) 776 96 35(0-71) 776 92 08 (0-71) 776 96 54
(0-71) 776 93 32(0-71) 776 92 36(0-71) 776 96 69
(0-71) 776 92 07(0-71) 776 96 33(0-71) 776 96 34

J.Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD ,,Kryteria wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD”, obowiązujące w dniu ogłoszenia naboru, które dostępne są na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

K.W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10, dostępnych na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.

L.Zgodnie ze Szczegółowym Opisem Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego i Ramowym Planem Realizacji RPO WD właściwymi kategoriami interwencji są kategoria nr 33 – Elektryczność oraz kategoria nr 35 – Gaz ziemny.
W ramach niniejszego naboru nie można zgłaszać projektów obejmujących typy przedsięwzięć zakwalifikowane do różnych kategorii interwencji.

M. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 32 dni od zakończenia oceny merytorycznej złożonych wniosków z uwzględnieniem zapisów ww. Poradnika dla Beneficjenta (Rozdział 6. Nabór i ocena wniosków o dofinansowanie projektów w trybie konkursowym). Wyniki oceny merytorycznej, a następnie wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków.

N. Wzór umowy o dofinansowanie projektu dostępny jest na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne/Wzory dokumentów.

O.W przypadku pojawienia się wszelkich zmian związanych z procedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego ogłoszenia, Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować o nich niezwłocznie na stronie internetowej pod adresem www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków. Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców, z zastrzeżeniem przepisu art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r.
o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

P.Projekty powinny być przygotowane zgodnie z prawem wspólnotowym i prawem krajowym, w szczególności z zapisami: Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013 ( obowiązującego w dniu ogłoszenia naboru), Poradnikiem dla Beneficjenta, Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego i IZ RPO WD oraz Linią demarkacyjną pomiędzy Programami Operacyjnymi Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybackiej. Ponadto projekty powinny być przygotowane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 7 grudnia 2009 r. w sprawie udzielania pomocy na inwestycje w zakresie: energetyki, infrastruktury telekomunikacyjnej, infrastruktury sfery badawczo-rozwojowej, lecznictwa uzdrowiskowego w ramach regionalnych programów operacyjnych.

UWAGA

Przygotowując dokumentację aplikacyjną należy uwzględnić m.in.:
•Wytyczne programowe Instytucji Zarządzającej RPO WD w zakresie ogólnych zasad udzielania zamówień i wyboru wykonawców w transakcjach nie objętych przepisami ustawy Prawo Zmówień Publicznych w projektach realizowanych w ramach Priorytetów 1-9 Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, dostępne na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl.
•Metodologię opracowania studium wykonalności – analizę ekonomiczno-finansową na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013, dostępną na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl.
•Wytyczne MRRw zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych, dostępne na stronie internetowej: www.mrr.gov.pl.
•Opisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, należy użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu [330] „Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji o miejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych.
W przypadku gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc, należy podać wartość „0”.
•Regulacje dotyczące kwalifikowalności i niekwalifikowalności wydatków (w tym limity procentowe) określone w załączniku nr 6 do Uszczegółowienia RPO WD na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Uszczegółowienie.
•Instrukcję wypełniania Wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępną na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków/Generator wniosków.

09.05.2011

Ogłoszenie o naborze wniosków do działania 5.1 „ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII”

DOLNOŚLĄSKA INSTYTUCJA POŚREDNICZĄCA, ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach DZIAŁANIA 5.1 „ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII”

TRYB KONKURSU – ZAMKNIĘTY

Ze środków działania wspierane będą nowe inwestycje, związane z utworzeniem nowego przedsiębiorstwa, rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa, dywersyfikacją produkcji przedsiębiorstwa, poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów lub zasadniczą zmianą procesu produkcyjnego w istniejącym przedsiębiorstwie. Projekty muszą być związane z budową, modernizacją jednostek wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych opartych o energię wodną (w tym geotermalną) oraz biomasę wraz z infrastrukturą służącą do przyłączenia do najbliższej istniejącej sieci.

O wsparcie w ramach Działania 5.1 mogą ubiegać się mikro, małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa energetyczne w rozumieniu ustawy Prawo energetyczne (tj. Dz. U. z 2006, Nr 89, poz. 625 z późn. zm.), które mają siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i zamierzają realizować projekt/inwestycję na terenie województwa dolnośląskiego.

Środki przeznaczone na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru to równowartość 16 708 399,00 EUR .

Wnioski o dofinansowanie realizacji projektów należy wypełnić w aplikacji elektronicznej GENERATOR WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE, dostępnej na stronie internetowej DIP, a następnie zarejestrować w INTERNETOWYM REJESTRATORZE WNIOSKÓW, w terminie:

30 czerwca 2011 r.

od godz. 8.00 do godz. 15.00

Szczegółowe informacje dotyczące naboru, w tym wzory dokumentów oraz aplikacje służące do wypełnienia i zarejestrowania wniosku, znajdują się na stronie:www.dip.dolnyslask.pl

31.05.2010

Ogłoszenie o naborze w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Działania nr 5.2 „Dystrybucja energii elektrycznej i gazu”- nabór 41/K/5.2/2010 „Energia elektryczna i gaz”

ZARZĄD WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 ogłasza nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 5 „Regionalna infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku” („Energetyka”)

Działanie nr 5.2 „Dystrybucja energii elektrycznej i gazu” współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

Nr naboru: 41/K/5.2/2010 „Energia elektryczna i gaz”

A.Ogłoszenie dotyczy następujących rodzajów projektów:

  • przebudowy istniejącej sieci dystrybucji energii elektrycznej niskiego i średniego napięcia;
  • budowy nowych sieci dystrybucji energii elektrycznej niskiego i średniego napięcia w celu zapewnienia niezbędnych potrzeb wyłącznie terenów inwestycyjnych;
  • budowy nowych sieci dystrybucji energii elektrycznej niskiego i średniego napięcia w celu zapewnienia niezbędnych potrzeb wyłącznie dla społecznego budownictwa mieszkaniowego na obszarach małych miast;
  • budowy, modernizacji gazowych sieci dystrybucji gazu.

W przypadku projektów dotyczących sieci dystrybucji energii elektrycznej i gazu wnioskodawcy powinny wykazać w studium wykonalności, że rynek w zakresie sieci przesyłowych nie funkcjonuje prawidłowo. Jednocześnie należy zapewnić, że realizowane projekty nie będą zakłócać procesu liberalizacji rynku.

Założenie to będzie realizowane na etapie oceny merytorycznej na podstawie kluczowych kryteriów specyficznych dla Działania 5.2: „Techniczne uwarunkowania przebudowy istniejącej sieci elektrycznej” oraz „Wpływ na liberalizację rynku energii”.

Ponadto preferowane będą projekty:

  1. Polegające na budowie i rozbudowie gazowych sieci dystrybucji gazu w celu większego upowszechnienia tego źródła energii, zwłaszcza do celów grzewczych. Preferowane będą inwestycje prowadzące do obniżenia niskiej emisji na terenach atrakcyjnych turystycznie i w uzdrowiskach.
    Założenie to będzie realizowane na etapie wyboru projektów do dofinansowania przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego na podstawie strategicznego kryterium wyboru projektów „Wpływ projektu na rozwój sektora/branży”.
  2. Dotyczące przebudowy istniejącej sieci dystrybucji energii elektrycznej niskiego i średniego napięcia. Działania te będą realizowane głównie na obszarach wiejskich i małych miast oraz prowadzone będą w oparciu o ocenę stanu technicznego sieci.
    Założenie to będzie realizowane na etapie wyboru projektów do dofinansowania przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego na podstawie strategicznego kryterium wyboru projektów „Wpływ projektu na alokację środków na wsparcie obszarów wiejskich i małych miast”.
  3. W miarę możliwości i tylko w uzasadnionych przypadkach realizując inwestycje liniowe należy uwzględnić infrastrukturę niezbędną do wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań ICT.

Założenie to będzie realizowane na etapie oceny merytorycznej na podstawie kryterium dodatkowego „Wpływ projektu na politykę społeczeństwa informacyjnego” (sekcja 2.5).

Należy mieć na uwadze kryteria oceny merytorycznej specyficzne dla Działania 5.2.

  • Techniczne uwarunkowania przebudowy istniejącej sieci dystrybucji energii elektrycznej,
  • Wpływ na liberalizację rynku energii,
  • Oddziaływanie projektu na tereny przeznaczone pod społeczne budownictwo mieszkaniowe lub tereny inwestycyjne.

W ramach niniejszego konkursu wsparcie zostanie udzielone wyłącznie na podstawierozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 7 grudnia 2009 r. w sprawie udzielania pomocy na inwestycje w zakresie: energetyki, infrastruktury telekomunikacyjnej, infrastruktury sfery badawczo-rozwojowej, lecznictwa uzdrowiskowego w ramach regionalnych programów operacyjnych (Dz. U. z 2009 r., Nr 214, poz. 1661)(zwanego dalej „Rozporządzeniem sektorowym”, dostępnego na stronie www.rpo.dolnyslask.pl).

Pomoc może być udzielana na realizację nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją realizowaną w granicach administracyjnych województwa dolnośląskiego zgodnie z § 5 ust. 2 w zw. z § 11 Rozporządzenia sektorowego.

Pomoc zostanie udzielona na realizację nowej inwestycji w rozumieniu § 5 ust. 3 Rozporządzenia sektorowego.

B.Do składania wniosków uprawnione są:

  • przedsiębiorstwa energetyczne w rozumieniu art. 3 pkt 12) i pkt 12a) ustawy z dnia 10 kwietnia 1997r. – Prawo energetyczne (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625 z późn. zm.).

C.Okres realizacji projektu:

  1. Kwalifikowalność wydatków jak i samego projektu musi być zgodna z obowiązującymi przepisami dotyczącymi pomocy publicznej:
    • prace związane z realizacją projektu mogą się rozpocząć po złożeniu wniosku o dofinansowanie i uzyskaniu pisemnego potwierdzenia (z zastrzeżeniem szczegółowej weryfikacji wniosku), że projekt spełnia warunki uzyskania pomocy określone w Rozporządzeniu sektorowym. W/w potwierdzenie zostanie wydane w terminie do 60 dni od dnia wpływu wniosku o dofinansowanie. Potwierdzenie nie stanowi podstawy do wnoszenia roszczeń o przyznanie i wypłatę pomocy.
    • Wydatek na zakup gruntu (w wysokości do 10 % całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu) będzie mógł zostać uznany za kwalifikowalny (przy zachowaniu pozostałych przesłanek uznania tego wydatku za kwalifikowalny), o ile został poniesionyod dnia 01.01.2007r.
    • wydatki na prace związane z przygotowaniem projektu (wyłącznie w przypadku MŚP) będą mogły zostać uznane za kwalifikowalne, pod warunkiem, że zostały poniesione po dniu wejścia w życie Rozporządzenia sektorowego (to jestpo dniu 31.12.2009 r.).
  2. Zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniejdo dnia01.04.2013 r.(należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowalnych poniesionych w ramach projektu).

Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu,nie później niż do 31.05.2013 r.

D.Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi15649567,00 Eurotj.61272749,67 PLN(wg kursu Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc ogłoszenia tj. 1 Euro = 3,9153 PLN). Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

Planowana indykatywna struktura podziału alokacji:

Energia elektryczna : 13101963,00 Euro (51298115,73 PLN),

Gaz: 2547604,00 Euro (9974633,94 PLN).

E.Maksymalna intensywność pomocy wynosi40%całkowitych wydatków kwalifikowalnych.

W przypadku sektora MŚP intensywność pomocy może ulec zwiększeniu

  • 10% w przypadku średniego przedsiębiorcy
  • 20% w przypadku mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy.

Wydatki na prace związane z przygotowaniem projektu zostaną uwzględnione w wysokości nieprzekraczającej 50% faktycznie poniesionych wydatków na te prace, wyłącznie w przypadku gdy beneficjentem pomocy jest mikroprzedsiębiorca, mały i średni przedsiębiorca.

W przypadku beneficjenta pomocy innego niż mikroprzedsiębiorca, mały i średni przedsiębiorca wydatki na nabycie wartości niematerialnych i prawnych związane z transferem technologii poprzez nabycie patentów, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej nie mogą przekroczyć 50% całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu.

F.Maksymalna wartość projektu:

- poniżej 20 mln PLN wydatków niezbędnych do realizacji projektu które zostaną/zostały poniesione w okresie kwalifikowalności dla projektów z zakresu dystrybucji energii elektrycznej;

- poniżej 8 mln PLN wydatków niezbędnych do realizacji projektu które zostaną/zostały poniesione w okresie kwalifikowalności dla projektów dotyczących gazowych sieci dystrybucji gazu.

G.Minimalna całkowita wartość projektu:

  • 500 tys. PLN dla projektów z zakresu dystrybucji energii elektrycznej;
  • 200 tys. PLN dla projektów dotyczących gazowych sieci dystrybucji gazu.

H.Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aktualnej aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.plw zakładceGenerator wnioskówzgodnie z instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD.

I.Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać od dnia31.05.2010 r.do dnia31.08.2010 r.w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14,pok. 300 A, w godzinach pracy urzędu (poniedziałek – wtorek oraz czwartek – piątek 7.30 – 15.30, środa 8.00 – 16.00). Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu). Konkurs ma charakter zamknięty - ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu:31.08.2010 r. o godz. 15:30.

J.Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod numerami telefonów:

(0-71) 776 96 54; (0-71) 776 96 97; (0-71) 776 92 08; (0-71) 776 92 36; (0-71) 776 96 34; (0-71) 776 96 69; (0-71) 776 92 07; (0-71) 776 96 35;

K.Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD ,,Kryteria wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD”, które dostępne są na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.plw zakładceDokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

L. przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, Wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz „Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1 i 1.2 oraz Priorytetu 10”, dostępnych na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl

M.Zgodnie ze Szczegółowym Opisem Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego i Ramowym Planem Realizacji RPO WD właściwymi kategoriami interwencji są kategoria nr 33 – Elektryczność oraz kategoria nr 35 – Gaz ziemny.

W ramach niniejszego naboru nie można zgłaszać projektów obejmujących typy przedsięwzięć zakwalifikowane do różnych kategorii interwencji.

N.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 32 dni od zakończenia oceny merytorycznej złożonych wniosków. W uzasadnionych przypadkach termin ten może ulec wydłużeniu. Wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.plw zakładceNabory wniosków/wyniki naboru.

O.Wzór umowy o dofinansowanie projektu w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępny jest na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.plw zakładceDokumenty i Wytyczne/Wzory dokumentów.

P.O wszelkich zmianach związanych zprocedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego ogłoszenia, Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresem:www.rpo.dolnyslask.plw zakładceNabory wniosków.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem Wnioskodawców, z zastrzeżeniem przepisu art. 29 ust. 4 i 4a ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 712 z późn. zm.).

Q.Projekty powinny zostać przygotowane zgodnie z prawem wspólnotowym i prawem krajowym, w szczególności z zapisami: Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013 (obowiązującego na dzień ogłoszenia naboru), Poradnikiem dla Beneficjenta, Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego i IZ RPO WD.

Ponadto projekty powinny uwzględniać zapisy Rozporządzenia sektorowego.

UWAGA

Przygotowując dokumentacje aplikacyjną należy uwzględnić m.in.:

  • Obowiązek przedłożenia dokumentów wskazanych w załączniku nr 8 do wniosku o dofinansowanie został przesunięty z etapu wniosku o dofinansowanie na etap przed podpisaniem umowy – jako niezbędny dokument do zawarcia umowy o dofinansowanie.Instytucja Zarządzająca planuje podpisanie umów o dofinansowanie z Wnioskodawcami do końca 2010 roku .
  • Wytyczne programowe Instytucji Zarządzającej RPO WD w zakresie ogólnych zasad udzielania zamówień i wyboru wykonawców w transakcjach nie objętych przepisami ustawy Prawo Zmówień Publicznych w projektach realizowanych w ramach Priorytetów 1-9 Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, dostępne na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl,
  • Metodologię opracowania studium wykonalności – analizę ekonomiczno-finansową na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013, dostępną na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl,
  • Wytyczne MRR w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych, dostępne na stronie internetowej:www.mrr.gov.pl,
  • Opisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, należy użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu [330] „Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji omiejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych. W przypadku, gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc należy podać wartość „0”,
  • Wytyczne programowe Instytucji Zarządzającej RPO WD w zakresie ogólnych zasad przeprowadzania audytu zewnętrznego projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich
w województwie dolnośląskim:
Wybrzeże J. Słowackiego 12-14, pokój nr 300
50-411 Wrocław,
Infolinia: 801 700 008
Tel. (71) 776 95 01, (71) 776 96 51, (71) 776 97 64, (71) 776 97 65
Fax (71) 776 98 41

e-mail: pife@dolnyslask.pl
rpo@dolnyslask.pl

Punkty w Regionie
kliknij tutaj

Realizacja RPO WD

Do tej pory wydaliśmy

4 798 249 493 PLN

Wartość podpisanych umów - dofinansowanie ze środków UE

5066080089 PLN

Stan na dzień 31.08.2015

Interaktywna mapa projektów RPO WD

Lista beneficjentów

Mapa dotacji UE

Galeria zdjęć