ODWIEDZANA OBECNIE STRONA REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO
NA LATA 2007-2013 PRZESTAŁA BYĆ AKTUALIZOWANA OD 1 STYCZNIA 2013 r.

Zapraszamy na NOWĄ STRONĘ: www.rpo.dolnyslask.pl

12/18/12

Zaproszenie do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów w ramach naboru nr 22/S/4.4/2012 (tylko wnioskodawcy wybrani w preselekcji)

Zarząd Województwa Dolnośląskiego, pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, informuje, że zgodnie z Uchwałą Zarządu Województwa Dolnośląskiego Nr 3247/IV/12 z dnia 4.12.2012r. w sprawie wyboru propozycji projektów w ramach preselekcji w trybie systemowym do Działania 4.4 Zabezpieczenie przeciwpowodziowe i zapobieganie suszom, Priorytet IV Poprawa stanu środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa ekologicznego i przeciwpowodziowego Dolnego Śląska („Środowisko i bezpieczeństwo ekologiczne”) w ramach naboru nr 22/S/4.4/2012, zostały wybrane następujące propozycje projektów:

Beneficjent

Tytuł projektu

Gmina Siechnice

Poprawa stanu środowiska naturalnego i bezpieczeństwa na terenie Gminy Siechnice poprzez utrzymanie i regulację cieków wodnych oraz modernizację zbiorników wielofunkcyjnych i małej retencji

Województwo Dolnośląskie (Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu)

Wierzbiak – zabezpieczenie przeciwpowodziowe miasta Legnica

Gmina Bogatynia

Przeciwdziałanie zagrożeniom - prewencja przeciwpowodziowa w Bogatyni

Województwo Dolnośląskie (Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu)

Kasina - odbudowa i modernizacja koryta rzeki, gm.Wrocław, gm.Kąty Wrocławskie, gm.Kobierzyce

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zaprasza wszystkich Beneficjentów, których propozycje projektów znajdują się na powyższej liście, do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów wraz z załącznikami.

A.Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14, w pok. 300 a, w terminie od dnia 08.01.2013 r. do dnia 25.02.2013 r., w godz. 8.00 – 15.00. Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 1 kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. W wersji elektronicznej należy również złożyć załącznik nr 1 do Studium Wykonalności - Założenia projekcji finansowej dla celów przeprowadzenia analizy ekonomiczno-finansowej projektu (scenariusz z projektem i bez projektu) oraz obliczenie luki finansowej zgodnie ze wzorami umieszczonymi na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.
O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu).

B.Rodzaj projektów podlegających dofinansowaniu:

•Projekty dotyczące prac ziemnych i robót budowlanych związanych z utrzymaniem i regulacją cieków wodnych, poprawiające bilans wodny w zlewniach, a także związanych z budową i remontem zbiorników wielofunkcyjnych, małej retencji i suchych zbiorników przeciwpowodziowych.

C.Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi 1830000 Euro, tj. 7497144,00PLN (wg kursu 1 EUR = 4,0968).

Ze względu m.in. na kurs euro rzeczywisty limit dostępnych środków w naborze może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

D.Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi: 85%.

E.Minimalna całkowita wartość projektu.

Realizowane będą przedsięwzięcia o całkowitej kwocie wydatków kwalifikowanych od 2 mln PLN do 40 mln PLN.

F.Okres realizacji projektu:
•Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) nr 1083/2006 z 11 lipca 2006 r. do wydatków kwalifikowalnych dla projektów nie objętych pomocą publiczną zaliczyć można wydatki poniesione od dnia 01.01.2007.
•Zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia 31.10.2014 r. (należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowanych i niekawalifikowalnych poniesionych w ramach projektu).

Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do 30.12.2014r.

G.Rozstrzygnięcie naboru nastąpi w terminie do 40 dni od zakończenia oceny merytorycznej złożonych wniosków. Wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków/wyniki naboru.

H.Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD, z wyłączeniem działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10.

I.Wzór umowy/porozumienia/uchwały o dofinansowanie projektu dostępny jest na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.

J.Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD ,,Kryteria wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD”, które dostępne są na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.

K.W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10, dostępnych na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.

Informacje dotyczące kwestii związanych z wypełnianiem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod następującymi numerami telefonów: 71 776-91-03, 71 776-95-62; 71 776-97-51; 71 776-95-59; 71 776-92-33; 71 776-91-76; 71 776-95-58; 776-95-38, 776-92-10.

L.O wszelkich zmianach związanych z procedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego zaproszenia Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresem www.rpo.dolnyslask.pl.
Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców.

Ponadto należy zwrócić szczególną uwagę na:

1.Jedno z kryteriów oceny merytorycznej: „Zgodność z Dyrektywą Środowiskową oraz Ramową Dyrektywą Wodną 2000/60/WE”.

Weryfikacja kryterium dokonywana jest na podstawie m.in. listy sprawdzającej wraz z ekspertyzą zaopiniowaną przez RZGW oraz RDOŚ, które stanowią obligatoryjny załącznik do wniosku o dofinansowanie.
Wytyczne do ekspertyzy wraz z listą sprawdzającą znajdują się na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory Wniosków/Wyniki oceny i wyboru.

2.Zapisy punktu 32 „Realizacja preferencji i wymogów wskazanych w opisie osi priorytetowej RPO WD na etapie wdrażania Programu” w karcie działania 4.4 URPO.

3.„Wytyczne w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych”, dostępne na stronie www.mrr.gov.pl.

4.Instrukcję wypełniania Wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępną na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce „Nabory wniosków/Generator wniosków”.

5.Wpisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, należy:

•Użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu „Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji o miejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych. W przypadku, gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc należy podać wartość „0”.

6.Ponadto przy sporządzaniu Wniosku o dofinansowanie należy zwrócić szczególną uwagę na kluczowe „Kryterium oceny formalnej specyficzne dla trybu systemowego”:

Lp.

Nazwa kryterium

Opis/pytanie

K

Skala punktowa

1

Zgodność projektu z propozycją zgłoszoną do Bazy Projektów Systemowych.

Czy projekt spełnia wszystkie poniższe warunki:
- taki sam tytuł projektu
- ten sam wnioskodawca projektu
- wartość dofinansowania nie zwiększyła się o więcej niż 15% od wnioskowanej na etapie preselekcji
- wartość wskaźników produktu i rezultatu nie odbiega o więcej niż 15 % od deklarowanej na etapie preselekcji?*

K**

Tak/Nie

* Warunek dotyczący wartości wskaźników będzie spełniony, jeżeli zmiana wartości wskaźników będzie większa niż 15%, ale jednocześnie będzie miała pozytywny wpływ na produkty lub rezultaty realizacji projektu.

** Kryterium kluczowe, musi być bezwzględnie spełnione na każdym etapie oceny, w przeciwnym razie skutkuje odrzuceniem wniosku (brak możliwości poprawy/uzupełnienia dokumentacji).

Zaproszenie do składania wniosków w ramach naboru nr 22/S/4.4/2012 (wersja do druku):
Pobierz plik

11/30/12

Zaproszenie do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów do działania 9.1 „Odnowa zdegradowanych obszarów miejskich w miastach powyżej 10 tysięcy mieszkańców” - nabór nr 63/K/9.1/2012

Zarząd Województwa Dolnośląskiego, pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 (IZ RPO WD), ogłasza nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 9 „Odnowa zdegradowanych obszarów na terenie Dolnego Śląska (Miasta)” Działanie nr 9.1 „Odnowa zdegradowanych obszarów miejskich w miastach powyżej 10 tysięcy mieszkańców”, współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

Zaproszenie do składania wniosków w ramach naboru nr 63/K/9.1/2012 - wersja do druku:
Pobierz plik

A.Ogłoszenie dotyczy następujących rodzajów projektów:

Projekty dotyczące rekultywacji obszarów poprzemysłowych i powojskowych w miastach dotyczące:
- wsparcia infrastruktury użytkowanej przez instytucje i organizacje pełniące kluczowe funkcje społeczne na rzecz społeczności lokalnej obszaru wsparcia;
-budowy, remontu i modernizacji drobnej infrastruktury przestrzeni publicznej (np. zieleń miejska, place zabaw);
-termomodernizacji placówek edukacyjnych (wyłącznie: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie), w tym z wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii;
-wsparcia obiektów instytucji kultury w zakresie: modernizacji obiektów zajmowanych przez te instytucje (wraz z zakupem niezbędnego sprzętu) lub doposażenia w sprzęt informatyczny, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania instytucji kultury, w tym także oprogramowania komputerowego ułatwiającego ich wewnętrzne zarządzanie;
-infrastruktury placówek edukacyjnych zgodnie z zakresem działania 7.2 RPO WD, z wyłączeniem przedsięwzięć z zakresu współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej;
-infrastruktury szkolnictwa wyższego zgodnie z zakresem działania 7.1 RPO WD, z wyłączeniem przedsięwzięć z zakresu współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej;
-zabezpieczenia przeciwpowodziowego i zapobiegania suszom w zakresie: regulacji i utrzymania cieków wodnych (pogłębianie, stabilizacja brzegów, prace remontowe w korytach rzecznych itd.), uwzględniające potrzeby ochrony przyrody, w tym bioróżnorodności lub robót budowlanych i zakupu wyposażenia dla obiektów technicznej ochrony przeciwpowodziowej, zwiększających retencję wód powierzchniowych (np. wałów, przepompowni, magazynów przeciwpowodziowych, urządzeń piętrzących i zbiorników);
-rekultywacji obszarów zdegradowanych (w tym poprzemysłowych i powojskowych) polegającej na zagospodarowaniu tych terenów na cele przyrodnicze, rekreacyjno-wypoczynkowe lub gospodarki proekologicznej;
-budowy i modernizacji dróg publicznych prowadzących bezpośrednio lub znajdujących się na terenach poprzemysłowych i powojskowych;

Projekty infrastrukturalne skierowane na realizację potrzeb imigrantów, mniejszości narodowych i mniejszości etnicznych oraz uchodźców realizowane w miastach dotyczące:
-wsparcia infrastruktury użytkowanej przez instytucje i organizacje pełniące kluczowe funkcje społeczne na rzecz społeczności lokalnej obszaru wsparcia;
-budowy, remontu i modernizacji drobnej infrastruktury przestrzeni publicznej (np. zieleń miejska, place zabaw);
-termomodernizacji placówek edukacyjnych (wyłącznie: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie), w tym z wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii;
-wsparcia obiektów instytucji kultury w zakresie: modernizacji obiektów zajmowanych przez te instytucje (wraz z zakupem niezbędnego sprzętu) lub doposażenia w sprzęt informatyczny, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania instytucji kultury, w tym także oprogramowania komputerowego ułatwiającego ich wewnętrzne zarządzanie;
-infrastruktury placówek edukacyjnych zgodnie z zakresem działania 7.2 RPO WD, z wyłączeniem przedsięwzięć z zakresu współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej.

Zgodnie z Wytycznymi IZ RPO WD dotyczącymi przygotowania Lokalnego Programu Rewitalizacji jako podstawy udzielania wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, przez:
- tereny poprzemysłowe rozumie się zdegradowane, nie użytkowane lub nie w pełni wykorzystane tereny przeznaczone pierwotnie pod działalność gospodarczą, która została zakończona (zgodnie z definicją Programu Rządowego dla Terenów Poprzemysłowych przyjętego przez Radę Ministrów w dniu 27 kwietnia 2004 r.)
- tereny powojskowe rozumie się zdegradowane, nie użytkowane lub nie w pełni wykorzystane tereny pierwotnie przeznaczone na cele wojskowe i stacjonowania sił zbrojnych, na których działalność wojskowa została zakończona.

Kategoria interwencji: 61.

W naborze tym dopuszcza się w ramach jednego projektu łączenie jedynie typów przedsięwzięć wyżej wskazanych.

W naborze tym nie bierze się pod uwagę limitu środków przyznanych na dane miasto.

Projekty muszą być ujęte w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji danego miasta, zgodne z opinią IZ RPO ws. zgodności Lokalnego Programu Rewitalizacji z wymogami Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, oraz zlokalizowane na obszarze wsparcia jednego z miast: Bielawa, Bogatynia, Boguszów-Gorce, Bolesławiec, Brzeg Dolny, Bystrzyca Kłodzka, Chojnów, Dzierżoniów, Głogów, Góra, Jawor, Jelcz-Laskowice, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Kłodzko, Kowary, Kudowa-Zdrój, Legnica, Lubin, Lubań, Milicz, Nowa Ruda, Oleśnica, Oława, Polkowice, Strzegom, Strzelin, Syców, Świdnica, Świebodzice, Trzebnica, Wałbrzych, Wołów, Wrocław, Ząbkowice Śląskie, Zgorzelec, Złotoryja.

W niniejszym naborze wniosków za zgodne z Opinią o zgodności Lokalnego Programu Rewitalizacji uznaje się wyłącznie projekty umieszczone na liście podstawowej.

W przypadku gdy dla realizacji inwestycji wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę, konieczne jest załączenie do wniosku o dofinansowanie wszystkich wymaganych w projekcie prawomocnych i ważnych pozwoleń na budowę lub dokumentów równoważnych.
W przypadku inwestycji wymagających zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 ust. 1 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, ze zm.), postępuje się analogicznie.
Brak przedmiotowych dokumentów można uzupełnić na etapie poprawy wniosku o dofinansowanie, z zastrzeżeniem, że pozwolenie na budowę lub dokument równoważny musi zostać wydany najpóźniej w dniu zakończenia naboru wniosków (nie musi być on prawomocny).
Jednakże brak ww. dokumentów w ostatecznej wersji wniosku o dofinansowanie lub dołączenie ich na tym etapie jako nieprawomocnych bądź niespójnych z pozostałą dokumentacją powoduje negatywną ocenę wniosku i tym samym odrzucenie projektu.

W ramach naboru nie dopuszcza się składania projektów z:
- zakresu współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej,
- dziedziny mieszkalnictwa.

B. Do składania wniosków uprawnieni są:

Wszyscy beneficjenci wymienieni w działaniu 9.1 realizujący przedmiotowe projekty na obszarach każdego z 37 miast wskazanych w pkt A ogłoszenia.

C. Okres realizacji projektu:

•zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) 1083/2006 z 11 lipca 2006 r. (z późn. zm.) do wydatków kwalifikowalnych zaliczyć można wydatki poniesione od dnia 01.01.2007 r. w tym poniesione na projekty, których realizacja rozpoczęła się przed tą datą; w przypadku projektów objętych pomocą publiczną – zgodnie z właściwym rozporządzeniem MRR.

•zakończenie finansowej realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia 31.10.2014 r. (należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie, czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowalnych i niekwalifikowalnych poniesionych w ramach projektu). Data ta wpisywana jest przez Wnioskodawcę w polu „F” wniosku o dofinansowanie - Data zakończenia finansowej realizacji projektu.

•Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowej realizacji projektu, nie później niż do 30.12.2014 r.

D. Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi 3.500.000,00 Euro, tj. 14.476.750,00 PLN (wg kursu 1 Euro = 4,1305 PLN, Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc ogłoszenia tj. 30.10.2012 r.). Ze względu na kurs Euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E. Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi 85% wydatków kwalifikowalnych projektu. W przypadku projektów objętych pomocą publiczną - zgodnie z zasadami pomocy publicznej. Jednocześnie wyklucza się możliwość indywidualnej notyfikacji projektów do Komisji Europejskiej.

F. Minimalna/maksymalna całkowita wartość projektu.
Minimalna całkowita wartość projektu wynosi 100 tys. PLN.

G. Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków/Generator wniosków o dofinansowanie zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10, dostępnym na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

H. Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać od dnia 01.02.2013 r. w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże J. Słowackiego 12-14, w pok. 300A (IIIp.), w godzinach pracy urzędu (pon.-pt.: 8.00-16.00). Formularze wniosków wraz ze wszystkimi załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i wymaganą ilość kopii potwierdzonych za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. W wersji elektronicznej należy również złożyć załącznik nr 1 do Studium Wykonalności – Założenia projekcji finansowej dla celów przeprowadzenia analizy ekonomiczno-finansowej projektu (scenariusz z projektem i bez projektu) oraz obliczenie luki finansowej zgodnie ze wzorami umieszczonymi na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD. O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu).

Konkurs ma charakter zamknięty - ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu: 25.02.2013 r. o godz. 15:00.

I. Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego UMWD pod numerami telefonów:

071 776 92 34;071 776 95 87;071 776 95 61;071 776 96 98;
071 776 91 70;071 776 98 14;071 776 90 80;071 776 97 25;
071 776 91 56;071 776 93 65;071 776 95 57;071 776 96 26;
071 776 90 61;071 776 96 28;071 776 94 60

J. Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD Kryteria wyboru operacji finansowych w ramach RPO WD, które dostępne są na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD. Należy jednocześnie zwrócić uwagę na treść Przewodnika po Kryteriach wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD na lata 2007-2013. Przewodnik ten dostępny jest na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

K. W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w pisemnej informacji skierowanej do wnioskodawcy, w Szczegółowym Opisie Priorytetów RPO WD oraz Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1,1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10, dostępnych na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładkach Uszczegółowienie oraz Poradnik dla Beneficjenta.

Po otrzymaniu informacji o rozstrzygnięciu odwołania lub pisma o odmowie rozpatrzenia odwołania, Wnioskodawcy przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a następnie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego w zakresie i na zasadach opisanych w odpowiednich przepisach ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

L. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 40 dni od zakończenia oceny merytorycznej wszystkich złożonych wniosków z uwzględnieniem zapisów Poradnika dla Beneficjenta w ramach RPO WD 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1,1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10 (Rozdział 6. Nabór i ocena wniosków o dofinansowanie projektów w trybie konkursowym). Wyniki oceny formalnej, merytorycznej, a następnie wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków/Wyniki oceny i wyboru.

M. Wzór umowy o dofinansowanie projektu/porozumienia o dofinansowanie projektu z państwowymi jednostkami budżetowymi/uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie podjęcia decyzji o dofinansowaniu projektu Województwa Dolnośląskiego oraz określenia szczegółowych zasad, trybu i warunków jego realizacji, w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, dostępny jest na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne/Wzory dokumentów.

N. Szczegółowe informacje na temat procedur naboru, oceny i wyboru projektów znajdują się m.in. w Szczegółowym Opisie Priorytetów RPO WD oraz Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10, dostępnych na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

O wszelkich zmianach związanych z procedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego konkursu, Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresem www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory Wniosków/Wyniki oceny i wyboru/Priorytet 9. Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 4 i 4a ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

O. Projekty powinny być przygotowane zgodnie z prawem wspólnotowym i prawem krajowym oraz zapisami Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013, Poradnikiem dla Beneficjenta, Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego i IZ RPO WD.

UWAGA:

Ponadto należy zwrócić szczególną uwagę na:

•Instrukcję wypełniania Wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępną na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Generator wniosków o dofinansowanie.

•Metodologię opracowania Studium wykonalności – analizę ekonomiczno – finansową na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013 dostępną na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

•Wytyczne dotyczące przygotowania Lokalnego Programu Rewitalizacji jako podstawy udzielania wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, a w szczególności na Rozdział 9, dostępne na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne/Wytyczne/ Wytyczne IZ RPO WD/Przygotowanie Lokalnych Programów Rewitalizacyjnych.

•Zasady udzielania pomocy publicznej określone we właściwych Rozporządzeniach Ministra Rozwoju Regionalnego, w szczególności w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 9 czerwca 2010 r. w sprawie udzielania pomocy na rewitalizację w ramach regionalnych programów operacyjnych, dostępnym na stronie www.mrr.gov.pl. Dopuszcza się także realizację inwestycji na zasadach pomocy de minimis.

•Zasady kwalifikowania wydatków określone w załączniku nr 6 Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013, dostępnego na stronie www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

•Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie możliwości łączenia w jednym projekcie różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach RPO WD dostępne na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne.

•Opisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, należy użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu [330] „Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji o miejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych. W przypadku, gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc należy podać wartość „0”.

•Procedury związane z dokonywaniem ocen oddziaływania na środowisko planowanych przedsięwzięć, w tym na obszary Natura 2000, udział w nich społeczeństwa oraz odpowiednie przepisy przejściowe dla rozpoczętych i nie zakończonych decyzją ostateczną postępowań administracyjnych dotyczących wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, są uregulowane w ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. Nr 199 poz. 1227, z późn. zm.). Ustawa obowiązuje od dnia 15 listopada 2008 r.

•Wytyczne w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych, dostępne na stronie www.mrr.gov.pl w zakładce Fundusze Europejskie.

•Wytyczne oraz dodatkowe wyjaśnienia Instytucji Zarządzającej RPO WD dotyczące realizacji projektów w ramach poszczególnych działań RPO WD, które są zamieszczane na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.

•W przypadku projektów, w których realizowane są zadania z zakresu termomodernizacji, niezbędnym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie jest audyt energetyczny.
Obowiązek przedstawienia audytu energetycznego dotyczy projektów obejmujących kompleksową termomodernizację budynków. Konieczne jest przedstawienie w studium wykonalności, właściwego uzasadnienia dla ww. prac.
Należy jednak pamiętać, że każdy wydatek, aby mógł zostać uznany za kwalifikowalny musi być co najmniej m.in. celowy, związany z projektem, niezbędny oraz właściwie uzasadniony.

•Dla określenia całkowitej wartości projektu (do 1 mln EURO i powyżej), do którego zastosowanie maja przepisy art. 55 Rozporządzenia nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006 r. (z późn. zm.), należy stosować kurs wymiany EUR/PLN, stanowiący średnią miesięcznych obrachunkowych kursów stosowanych przez Komisję Europejską z ostatnich 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o dofinansowanie. Miesięczne kursy obrachunkowe dostępne są na stronie internetowej:
http://ec.europa.eu/budget/inforeuro/index.cfm?fuseaction=currency_historique&currency=153&Language=en .
Szczegółowy sposób wyliczenia średniego kursu został przedstawiony w Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

11/29/12

Zaproszenie do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów w ramach naboru nr 21/S/3.3/2012 (tylko wnioskodawcy wybrani w preselekcji)

Zaproszenie do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów w ramach naboru nr 21/S/3.3/2012 - wersja do druku:
Pobierz plik

Zarząd Województwa Dolnośląskiego, pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, informuje, że zgodnie z Uchwałą Zarządu Województwa Dolnośląskiego Nr 3178/IV/12 z dnia 20 listopada 2012r. w sprawie wyboru propozycji projektów w ramach preselekcji w trybie systemowym do Działania 3.3 „Transport miejski i podmiejski”, Priorytet 3. Rozwój infrastruktury transportowej na Dolnym Śląsku („Transport”) w ramach naboru nr 21/S/3.3/2012, zostały wybrane następujące propozycje projektów:

Beneficjent

Tytuł projektu

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Modernizacja regionalnej linii kolejowej nr 311 Jelenia Góra - Szklarska Poręba Górna - modernizacja peronów na stacjach kolejowych Jelenia Góra Zachodnia i Piechowice w ramach projektu Jeleniogórska Kolej Aglomeracyjna - etap I

Koleje Dolnośląskie S.A.

Zakup sześciu nowych, trójczłonowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych na potrzeby realizacji przez Spółkę Koleje Dolnośląskie S.A. zadań przewozowych na potrzeby komunikacji miejskiej i podmiejskiej

Miasto Jelenia Góra

Budowa węzłów przesiadkowych w transporcie miejskim i podmiejskim w aglomeracji jeleniogórskiej

Gmina Bielawa

Rozwój transportu zbiorowego na terenie powiatu dzierżoniowskiego poprzez zakup i montaż systemu centralnego sterowania ruchem, dystrybucji biletów, informacji, monitoringu oraz modernizację infrastruktury towarzyszącej

Miejski Zakład Komunikacyjny Sp. z o.o. w Jeleniej Górze

Poprawa jakości i atrakcyjności transportu miejskiego i podmiejskiego w aglomeracji jeleniogórskiej poprzez zakup nowych, ekologicznych autobusów, dostosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych oraz wdrożenie Systemu Biletu Elektronicznego

Gmina Legnica

Zakup nowych, przyjaznych dla środowiska autobusów na potrzeby komunikacji miejskiej w Legnicy

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Kłodzku S.A.

Zakup fabrycznie nowych autobusów do komunikacji miejskiej i podmiejskiej w rejonie uzdrowisk kłodzkich

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne "ŚWIDNICA" Sp. z o.o.

Poprawa jakości i bezpieczeństwa komunikacji publicznej poprzez zakup przyjaznych dla środowiska autobusów do obsługi linii komunikacyjnych na terenie Miasta Świdnica i Gmin Świdnica i Marcinowice

Gmina Świebodzice

Zakup nowych przyjaznych dla środowiska autobusów dla potrzeb komunikacji miejskiej w Gminie Świebodzice

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zaprasza wszystkich Beneficjentów, których propozycje projektów znajdują się na powyższej liście, do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów wraz z załącznikami.

A. Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14, w pok. 300 A, w terminie od dnia 10.12.2012 r. do dnia 04.02.2013 r. w godz. 8.00 – 15.00. Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 1 kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. W wersji elektronicznej należy również złożyć załącznik nr 1 do Studium Wykonalności – Założenia projekcji finansowej dla celów przeprowadzenia analizy ekonomiczno-finansowej projektu (scenariusz z projektem i bez projektu) oraz obliczenie luki finansowej zgodnie ze wzorami umieszczonymi na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD. O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu).

B. Rodzaj projektów podlegających dofinansowaniu:
• zakup nowych, przyjaznych dla środowiska środków transportu zbiorowego do obsługi istniejących i planowanych linii tramwajowych i autobusowych;
• zakup nowych, przyjaznych dla środowiska środków transportu kolejowego (wyłącznie dla potrzeb komunikacji miejskiej i podmiejskiej);
• zakup pojazdów ciężkiego pogotowia technicznego (np.: ciągnik, holownik, dźwig)
• zakup urządzeń oraz budowa i modernizacja infrastruktury niezbędnej do uruchomienia nowych linii (wyłącznie dla potrzeb komunikacji miejskiej i podmiejskiej);
• zakup urządzeń oraz budowa i modernizacja infrastruktury towarzyszącej, np. węzłów przesiadkowych, zajezdni;
• zakup urządzeń oraz budowy i modernizacja infrastruktury systemów centralnego sterowania ruchem, dystrybucji biletów, informacji oraz monitoringu bezpieczeństwa;
• zakup i modernizacja podstacji zasilających dla trakcji tramwajowej oraz kolejowej (wyłącznie dla potrzeb komunikacji miejskiej i podmiejskiej).

W ramach Działania 3.3 „Transport miejski i podmiejski” możliwość współfinansowania zakupu nowych, przyjaznych dla środowiska środków transportu zbiorowego do obsługi istniejących i planowanych linii tramwajowych i autobusowych jest ograniczona wyłącznie do
1. tramwajów,
2. autobusów, wyłącznie takich które spełniają standardy EEV (Enhanced Environmentally Friendly Vehicle) w zakresie emisji spalin zgodnie z Dyrektywą 205/55/WE.
W przypadku projektów dotyczących zakupu nowych, przyjaznych dla środowiska środków transportu kolejowego (wyłącznie dla potrzeb komunikacji miejskiej i podmiejskiej), możliwości współfinansowania ograniczona jest wyłącznie do zakupu środków transportu kolejowego o napędzie elektrycznym.
Na podstawie Rozporządzenia Rady (EWG) NR 1893/91 z dnia 20 czerwca 1991 r. usługi w zakresie przewozów miejskich i podmiejskich należy rozumieć jako usługi przewozowe świadczone w celu zabezpieczenia potrzeb transportowych:
1. centrów miast lub zespołów miejskich
2. między centrum miasta lub zespołu miejskiego a otaczającymi obszarami.

C. Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi 17 000 000,00 Euro, tj. 70 218 500,00 PLN (wg kursu 1 EUR = 4,1305). Ze względu m.in. na kurs euro rzeczywisty limit dostępnych środków w naborze (zarówno w EUR, jak i w PLN) może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

D. Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi: 85%

E. Minimalna całkowita wartość projektu wynosi: 4 mln PLN,
Projekty na wrocławskim obszarze metropolitalnym nie mogą przekroczyć wartości 100 mln PLN całkowitej kwoty wydatków kwalifikowalnych.

F. Okres realizacji projektu:
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) nr 1083/2006 z 11 lipca 2006 r. (z późn. zm.) do wydatków kwalifikowalnych dla projektów nie objętych pomocą publiczną zaliczyć można wydatki poniesione od dnia 01.01.2007 r., w tym poniesione na projekty, których realizacja rozpoczęła się przed tą datą.
Zakończenie finansowej realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia 31.10.2014r. (należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowalnych i niekwalifikowalnych poniesionych w ramach projektu). Data ta wpisywana jest przez Wnioskodawcę w polu „F” wniosku o dofinansowanie – Data zakończenia finansowej realizacji projektu.
Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do 30.12.2014 r.

G. Rozstrzygnięcie naboru nastąpi w terminie do 40 dni od zakończenia oceny merytorycznej złożonych wniosków z uwzględnieniem zapisów Poradnika dla Beneficjenta w ramach RPO WD 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1,1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10 (Rozdział 6. Nabór i ocena wniosków o dofinansowanie projektów w trybie konkursowym). Wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków/wyniki oceny i naboru.

H. Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków/Generator wniosków o dofinansowanie zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD, z wyłączeniem działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10 dostępnym na stronie internetowej ww.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

I. Wzór umowy o dofinansowanie projektu/porozumienia o dofinansowanie projektu z państwowymi jednostkami budżetowymi/uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu i warunków realizacji projektu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępny jest na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne/Wzory dokumentów.

J. Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD "Kryteria wyboru operacji finansowych w ramach RPO WD", które dostępne są na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD. Należy jednocześnie zwrócić uwagę na treść Przewodnika po Kryteriach wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD na lata 2007-2013. Przewodnik ten dostępny jest na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

K. W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w pisemnej informacji skierowanej do wnioskodawcy, w Uszczegółowieniu RPO WD oraz Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10, dostępnych na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładkach Uszczegółowienie oraz Poradnik dla Beneficjenta.

L. Informacje dotyczące kwestii związanych z wypełnianiem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod następującymi numerami telefonów:

(071) 776-95-62; (071) 776-95-38; (071) 776-92-10; (071) 776-91-03;
(071) 776-97-51; (071) 776-95-59; (071) 776-91-97; (071) 776-92-33;
(071) 776-91-76; (071) 776-95-58

Ł. O wszelkich zmianach związanych z procedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego zaproszenia Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresem www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Aktualności.
Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców z zastrzeżeniem przepisu art. 29 ust. 4 i 4a ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 712 z późn. zm.).

UWAGA:

Przedstawiając propozycję projektu, należy zwrócić szczególną uwagę na następujące elementy związane z przygotowaniem właściwego wniosku o dofinansowanie:

1. Instrukcję wypełniania Wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępną na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce „Nabory wniosków/Generator wniosków”;

2. pkt. C.2. „Charakterystyka przedsięwzięcia” wniosku preselekcyjnego, gdzie obligatoryjnym jest uzasadnienie, że propozycja projektu spełnia wymogi definicji usług w zakresie przewozów miejskich i podmiejskich. Niespełnienie tego wymogu może być podstawą odrzucenia propozycji projektu na podstawie kryterium Kwalifikowalność propozycji projektu (Czy propozycja projektu jest zgodna z zapisami zaproszenia do składania propozycji projektów wybieranych w trybie systemowym?). Weryfikacja zgodności projektu z definicją transportu miejskiego i podmiejskiego zostanie ponownie przeprowadzona na etapie oceny formalnej wniosków o dofinansowanie na podstawie studium wykonalności;

3. konieczność użycia obligatoryjnego wskaźnika rezultatu „Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji o miejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych. W przypadku, gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc należy podać wartość „0”;

4. Listę wskaźników monitoringowych Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007–2013, która znajduje się na stronie www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Generator wniosków;

5. Metodologię opracowania Studium wykonalności – analizę ekonomiczno-finansową na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013 dostępną na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne;

6. Wytyczne Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie zasad dofinansowania z programów operacyjnych podmiotów realizujących obowiązek świadczenia usług publicznych w transporcie zbiorowym oraz dokument powiązany Podstawowe elementy umowy o świadczenie usług publicznych w zakresie lokalnego transportu zbiorowego, dostępne na stronie www.mrr.gov.pl;

7. Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie możliwości łączenia w jednym projekcie różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach RPO WD dostępne na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl. Zgodnie z ww. wytycznymi w przypadku połączenia w ramach jednego projektu i jednej kategorii interwencji różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach danego działania RPO WD wnioskodawca wykazuje w osobnym załączniku do wniosku o dofinansowanie projektu kategorię wydatków przeważających (która determinuje rodzaj projektu, który jest zgłaszany do danego naboru) oraz kategorię wydatków uzupełniających (charakterystycznych dla innego rodzaju projektu, który jest realizowany w ramach połączonego przedsięwzięcia);

8. kluczowe „Kryterium oceny formalnej specyficzne dla trybu systemowego”:

Lp.

Nazwa kryterium

Opis/pytanie

K

Skala punktowa

1

Zgodność projektu z propozycją zgłoszoną do Bazy Projektów Systemowych

Czy projekt spełnia wszystkie poniższe warunki:
- taki sam tytuł projektu
- ten sam wnioskodawca projektu
- wartość dofinansowania nie zwiększyła się o więcej niż 15% od wnioskowanej na etapie preselekcji
- wartość wskaźników produktu i rezultatu nie odbiega o więcej niż 15 % od deklarowanej na etapie preselekcji?

K*

Tak/Nie

* - Dopuszcza się wzrost wartości dofinansowania powyżej 15% względem zadeklarowanej na etapie preselekcji, jeżeli zmiana ta dotyczy projektu o wartości poniżej 1 mln EUR (całkowitych kosztów projektu) oraz wynika z wycofania się z uprzedniego obniżenia poziomudofinansowania ze względu na dochód generowany przez projekt.
Warunek dotyczący wartości wskaźników będzie spełniony jeżeli zmiana wartości wskaźników będzie większa niż 15%, ale jednocześnie będzie miała pozytywny wpływ na produkty lub rezultaty realizacji projektu. Wskazane warunki nie muszą być spełnione jeśli zmiany w projekcie wynikają z procesu opiniowania projektu przez Prezesa UOKiK i/lub procesu notyfikacji projektu do KE.

10/31/12

Zaproszenie do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów do działania 2.1 „Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego” - nabór nr 62/K/2.1/2012 "Sieci szerokopasmowe"

Zarząd Województwa Dolnośląskiego pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 ogłasza nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 2 „Rozwój społeczeństwa informacyjnego na Dolnym Śląsku” („Społeczeństwo Informacyjne”) Działanie nr 2.1 „Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego”, współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 (nabór nr 62/K/2.1/2012 „Sieci szerokopasmowe”).

Zaproszenie do składania wniosków w ramach naboru 62/K/2.1/2012 „Sieci szerokopasmowe” - wersja do druku:
Pobierz plik

A. Ogłoszenie dotyczy projektów, których celem jest wspieranie rozwoju gospodarczego i społecznego regionu poprzez poprawę jakości i dostępu do usług telekomunikacyjnych dotyczące w szczególności:
- budowy lub rozbudowy* telekomunikacyjnych sieci szkieletowych;
- budowy lub rozbudowy* telekomunikacyjnych sieci dystrybucyjnych;
W ramach powyższych typów projektów możliwe jest również dofinansowanie budowy lub rozbudowy telekomunikacyjnych sieci dostępowych oraz zakupu wyposażenia i modernizacji pomieszczeń na potrzeby centrów zarządzania sieciami (jako elementów ww. typów projektów).
*przez rozbudowę należy rozumieć zwiększenie możliwości przyłączenia nowych użytkowników do sieci i/lub poprawę parametrów sieci

Realizowane projekty muszą uwzględniać szybki rozwój technologiczny, przestrzegać zasady neutralności technologicznej oraz zapewnić hurtowy i otwarty dostęp do objętej pomocą infrastruktury, oferowany po krajowych cenach rynkowych.

Ponadto preferowane będą projekty:

• o charakterze ponadlokalnym i zmierzające do integracji systemów informacyjnych na poziomie regionalnym i krajowym,
• przyczyniające się do rozwoju „społeczeństwa partycypacyjnego” np. poprawiające dostęp do technologii informacyjnych i komunikacyjnych dla osób niepełnosprawnych i starszych.
Niniejszy nabór będzie przeprowadzany na podstawie Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 7 grudnia 2009 r. w sprawie udzielania pomocy na inwestycje w zakresie: energetyki, infrastruktury telekomunikacyjnej, infrastruktury sfery badawczo-rozwojowej, lecznictwa uzdrowiskowego w ramach regionalnych programów operacyjnych (Dz. U. Nr 214, poz. 1661) (zwanego dalej Rozporządzeniem sektorowym) oraz Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia - 8 grudnia 2010 r. w sprawie udzielania pomocy na szkolenia w ramach regionalnych programów operacyjnych (Dz. U. Nr 234, poz. 1535 ze zm.) – dot. wyłącznie wydatków związanych z zastosowaniem mechanizmu cross-financingu.

Zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 7 grudnia 2009 r. Pomoc będzie udzielana na realizację nowych inwestycji, które obejmują:
1) Inwestycję w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z:
a) utworzeniem nowego przedsiębiorstwa,
b) rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa,
c) dywersyfikacją produkcji przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów lub
d) zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego w istniejącym przedsiębiorstwie;
2) Nabycie środków trwałych bezpośrednio związanych z przedsiębiorstwem, które zostało zamknięte lub zostałoby zamknięte, gdyby zakup nie nastąpił, przy czym środki nabywane są przez inwestora niezależnego od zbywcy.

Nową inwestycją nie jest:
1) inwestycja prowadząca wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych,
2) nabycie udziałów lub akcji przedsiębiorstwa.

B. Do składania wniosków uprawnieni są:
- Przedsiębiorcy telekomunikacyjni w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2004 nr 171, poz. 1800 ze zm.).

Zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego rozumiemy: „przedsiębiorcę lub inny podmiot uprawniony do wykonywania działalności gospodarczej na podstawie odrębnych przepisów, który wykonuje działalność gospodarczą polegającą na dostarczaniu sieci telekomunikacyjnych, udogodnień towarzyszących lub świadczeniu usług telekomunikacyjnych, przy czym przedsiębiorca telekomunikacyjny, uprawniony do:
a) świadczenia usług telekomunikacyjnych, zwany jest "dostawcą usług",
b) dostarczania publicznych sieci telekomunikacyjnych lub udogodnień towarzyszących, zwany jest "operatorem".

C. Okres realizacji projektu:

1) Kwalifikowalność wydatków jak i samego projektu musi być zgodna z obowiązującymi przepisami dotyczącymi pomocy publicznej, tj.:
• prace związane z realizacją projektu mogą się rozpocząć po złożeniu wniosku o dofinansowanie i uzyskaniu pisemnego potwierdzenia (z zastrzeżeniem szczegółowej weryfikacji wniosku), że projekt spełnia warunki uzyskania pomocy. Ww. potwierdzenie wydawane jest nie później niż w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie. Potwierdzenie nie stanowi podstawy do roszczeń o przyznanie i wypłatę pomocy;
• wydatek na zakup gruntu jest kwalifikowalny o ile został poniesiony po dniu 01.01.2007 r. i stanowi nie więcej niż do 10% całkowitych wydatków kwalifikowalnych;
• prace przygotowawcze (kwalifikowalne wyłącznie w przypadku MŚP) są kwalifikowalne po dniu wejścia w życie Rozporządzenia sektorowego tj.: od dnia 01.01.2010 r.;
• w przypadku szkoleń wydatek jest kwalifikowalny o ile został poniesiony po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie i stanowi do 10% całkowitych wydatków kwalifikowalnych. W ramach naboru cross-financingiem mogą zostać objęte wydatki bezpośrednio związane ze szkoleniem pracowników obsługujących zakupiony sprzęt/oprogramowanie.
2) Zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia 31.10.2014 r. – należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie, czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowanych i niekwalifkowalnych poniesionych w ramach projektu.

Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do 30.12.2014 r.

D. Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi 2 000 000 euro, tj. 8 287 200 zł (wg kursu wynoszącego 4,1436 EURO/PLN). Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E. Maksymalna intensywność pomocy wynosi 40% całkowitych wydatków kwalifikowanych. W przypadku sektora MSP intensywność pomocy może ulec zwiększeniu o:
- 10% w przypadku średniego przedsiębiorcy;
- 20% w przypadku mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy.

Maksymalna intensywność pomocy dla wydatków związanych z wykorzystaniem mechanizmu cross-financingu w przypadku projektów objętych pomocą publiczną (dofinansowanie niezbędnych do prawidłowego wdrożenia projektu inwestycyjnego szkoleń specjalistycznych dla pracowników) wynosi:

- do 25% wydatków kwalifikowalnych dla dużych przedsiębiorstw
- do 35% wydatków kwalifikowalnych dla średnich przedsiębiorstw+ 10%w sytuacji, gdy szkolenie jest przeznaczone dla pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji lub niepełnosprawnych
- do 45% wydatków kwalifikowanych dla mikro i małych przedsiębiorstw

Maksymalna intensywność pomocy dla wydatków związanych z pracami przygotowawczymi projektu, dla beneficjenta pomocy sektora MŚP, wynosi 50% faktycznie poniesionych wydatków na te prace. W przypadku dużych przedsiębiorstw wydatki te są niekwalifikowalne.

F. Minimalna całkowita wartość projektu wynosi 1 000 000 PLN.

G. Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Generator wniosków o dofinansowanie, zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w „Poradniku dla Beneficjenta w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10” dostępnego na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne.

H. Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać od dnia 31.10.2012 r. do dnia 15.01.2013 r. w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14, w pok. 300 A, w godz. pracy urzędu tj.: pn-pt od 8 do 16 (w ostatnim dniu przyjmowania wniosków do godz. 15:30). Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. W wersji elektronicznej należy również złożyć załącznik nr 1 do Studium Wykonalności - Założenia projekcji finansowej dla celów przeprowadzenia analizy ekonomiczno-finansowej projektu (scenariusz z projektem i bez projektu) zgodnie ze wzorami umieszczonymi na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl. O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu). Konkurs ma charakter zamknięty - ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu: 15.01.2013 r. o godz. 15:30.

I. Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod numerami telefonów:
(0-71) 776 96 33(0-71) 776 92 08 (0-71) 776 96 54
(0-71) 776 96 34(0-71) 776 92 36(0-71) 776 96 69
(0-71) 776 92 07(0-71) 776 96 35(0-71) 776 95 27

J. Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD "Kryteria wyboru operacji finansowych w ramach RPO WD", które dostępne są na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD. Należy jednocześnie zwrócić uwagę na „Przewodnik po Kryteriach wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD na lata 2007-2013”, dostępny również na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne.

K. W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały, m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz „Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10”, dostępnych na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.

L. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 32 dni od zakończenia oceny merytorycznej złożonych wniosków z uwzględnieniem zapisów ww. Poradnika dla Beneficjenta (Rozdział 6. Nabór i ocena wniosków o dofinansowanie projektów w trybie konkursowym). Wyniki oceny merytorycznej, a następnie wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków.

M. Wzór umowy o dofinansowanie projektu dostępny jest na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne/Wzory dokumentów.

N. O wszelkich zmianach związanych z procedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego ogłoszenia, Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresem www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków. Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców, z zastrzeżeniem przepisu art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz.U z 2006 r. nr 227 poz.1658 z późn. zm.).

O. Projekty powinny być przygotowane zgodnie z prawem wspólnotowym i prawem krajowym, w szczególności z zapisami: Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013 (na dzień ogłoszenia naboru), Poradnikiem dla Beneficjenta, Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego i IZ RPO WD oraz Linią demarkacyjną pomiędzy Programami Operacyjnymi Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybackiej*. Ponadto projekty powinny być przygotowane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 7 grudnia 2009 r. w sprawie udzielania pomocy na inwestycje w zakresie: energetyki, infrastruktury telekomunikacyjnej, infrastruktury sfery badawczo-rozwojowej, lecznictwa uzdrowiskowego w ramach regionalnych programów operacyjnych i Rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 8 grudnia 2010 r. w sprawie udzielania pomocy na szkolenia w ramach regionalnych programów operacyjnych.

*Zgodnie z zapisami Linii demarkacyjnej w ramach RPO WD nie można finansować projektów polegających tylko i wyłącznie na budowie sieci dostępowych. Dofinansowanie sieci dostępowej w ramach RPO WD będzie możliwe wówczas, gdy dla danego obszaru nie ma projektu realizowanego z działania 8.4 PO IG. Wnioskodawca powinien sprawdzić, czy obszar planowanego projektu nie został wcześniej objęty projektem z działania 8.4 PO IG. Wykaz miejscowości, w których mogą być realizowane projekty w ramach Działania 8.4 PO IG dostępny jest na stronie http://www.poig84.uke.gov.pl/. Informacji o projektach realizowanych w ramach działania 8.4 PO IG należy szukać w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej oraz Władzy Wdrażającej Programy Europejskie.

UWAGA

1. Należy zwrócić uwagę, iż w budżecie priorytetu II „Społeczeństwo informacyjne” ustanowiono limit, zgodnie z którym wartość dofinansowania projektów realizowanych na obszarach wiejskich i małych miast będzie wynosiła nie mniej niż 38%. Zarząd Województwa Dolnośląskiego na etapie wyboru strategicznego będzie zwracał szczególną uwagę na projekty realizowane poza granicami miast oraz w miastach zamieszkanych przez populacje poniżej 10 000 mieszkańców wg faktycznej liczby mieszkańców w dniu 31 grudnia 2005 r.

2. Należy uwzględnić m.in.:
• „Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie możliwości łączenia w jednym projekcie różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach RPO WD”, dostępne na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl. W przypadku połączenia w ramach jednego projektu i jednej kategorii interwencji różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach danego działania RPO WD Wnioskodawca wykazuje w załączniku do wniosku o dofinansowanie projektu (zał. nr 16) kategorię wydatków przeważających (która determinuje rodzaj projektu, który jest zgłaszany do danego naboru) oraz kategorię wydatków uzupełniających (charakterystycznych dla innego rodzaju projektu, który jest realizowany w ramach połączonego przedsięwzięcia). Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na celowość i zasadność zastosowanego w projekcie łączenia, ponieważ koniecznym jest, aby w jego wyniku projekt stanowił funkcjonalną całość i spełniał wszystkie wymogi związane z typem projektu będącym przedmiotem konkursu.
• „Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie zasad udzielania zamówień publicznych i wyboru wykonawców w transakcjach nie objętych ustawą PZP w ramach RPO WD”, dostępne na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne.
• „Metodologię opracowania studium wykonalności – analizę ekonomiczno-finansową na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013”, dostępną na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne.
• „Wytyczne Ministra Rozwoju regionalnego w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych”, dostępne na stronie www.mrr.gov.pl.
• Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie ogólnych zasad przygotowania i realizacji projektów w formie partnerstwa, dostępne na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne.
• Opisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, należy użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu [330] „Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji o miejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych. W przypadku, gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc należy podać wartość „0”.
• Regulacje dotyczące kwalifikowalności i niekwalifikowalności wydatków (w tym limity procentowe) określone w załączniku nr 6 do Uszczegółowienia RPO WD, dostępnym na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Uszczegółowienie.

10/31/12

Zaproszenie do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów do działania 4.7 „Ochrona bioróżnorodności i edukacja ekologiczna” - nabór nr 61/K/4.7/2012

Zarząd Województwa Dolnośląskiego, pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 (IZ RPO WD), ogłasza nabór w trybie konkursowym
wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 4 „Poprawa stanu środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa ekologicznego i przeciwpowodziowego Dolnego Śląska”, Działanie nr 4.7 „Ochrona bioróżnorodności i edukacja ekologiczna”, współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 (nabór nr 61/K/4.7/2012).

Zaproszenie do składania wniosków w ramach naboru nr 61/K/4.7/2012 - wersja do druku:
Pobierz plik

A. Ogłoszenie dotyczy następujących rodzajów projektów:
1. rozwoju ogrodów specjalnych o istotnym znaczeniu przyrodniczym (np. ogrody dendrologiczne, ogrody botaniczne);

Dotyczy ogrodów botanicznych i zoologicznych w rozumieniu Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tj. ogrodów, których utworzenie i prowadzenie wymaga zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska).

2. budowy, modernizacji i doposażenia infrastruktury służącej szeroko pojętej edukacji ekologicznej (punkty widokowe, ścieżki przyrodnicze, ośrodki dydaktyczno-promocyjne, centra informacyjne i edukacyjne itp.) dotyczącej obszarów NATURA 2000;

B. Do składania wniosków uprawnieni są:
- jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych;
- związki i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego;
- organizacje pozarządowe;
- PGL Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne;
- parki narodowe i krajobrazowe;
- kościoły, związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych.

C. Okres realizacji projektu:
• zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) 1083/2006 z 11 lipca 2006r ze zm., do wydatków kwalifikowalnych zaliczyć można wydatki poniesione od dnia 01.01.2007 r. w tym poniesione na projekty, których realizacja rozpoczęła się przed tą datą;
• zakończenie finansowej realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia 31.10.2014 r. (należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie, czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowanych i niekwalifikowalnych poniesionych w ramach projektu). Data ta wpisywana jest przez beneficjenta w polu „F” wniosku o dofinansowanie - Data zakończenia finansowej realizacji projektu.
• Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowej realizacji projektu, nie później niż do 30.12.2014 r.

D. Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi 1 750 000 Euro, tj. 7 251 300,00 PLN (wg kursu 1 EUR = 4,1436 PLN Europejskiego Banku Centralnego z 27.09.2012 r.). Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E. Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi 85% wydatków kwalifikowalnych projektu;
Przed wypełnieniem wniosku należy przeanalizować projekt pod kątem wystąpienia pomocy publicznej.
W przypadku stwierdzenia występowania pomocy publicznej w projekcie, jedynym programem na podstawie którego będzie udzielane wsparcie jest Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 8 grudnia 2010r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych.
W przypadku objęcia projektu zasadami pomocy de minimis maksymalna kwota wsparcia dla projektów z zakresu bioróżnorodności musi być zgodna z obowiązującymi zasadami dla tego trybu udzielania pomocy,
tj. w szczególności nie przekraczać równowartości 200 tys. EUR na beneficjenta (jest to maksymalny limit pomocy de minimis jaki może otrzymać dany podmiot w okresie 3 lat).
Poziom wsparcia nie może przekroczyć 85% wydatków kwalifikowalnych projektu. Jednocześnie wyklucza się możliwość indywidualnej notyfikacji projektów do KE.

F. Minimalna/maksymalna całkowita wartość projektu.
Realizowane będą przedsięwzięcia o całkowitej kwocie wydatków kwalifikowanych od 50 tys. PLN.

G. Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków/Generator wniosków zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10 dostępnym na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

H. Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać od dnia 31.10.2012 r. w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14, w pok. 300 A, w godzinach pracy urzędu (pn-pt: 8.00–16.00). Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. W wersji elektronicznej należy również złożyć załącznik nr 1 do Studium Wykonalności – Założenia projekcji finansowej dla celów przeprowadzenia analizy ekonomiczno-finansowej projektu (scenariusz z projektem i bez projektu) oraz obliczenie luki finansowej zgodnie ze wzorami umieszczonymi na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.
O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu). Konkurs ma charakter zamknięty - ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu: 07.01.2013 r. o godz. 15:00.

I. Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego w UMWD pod numerami telefonów:
71 776-95-62; 71 776-91-03; 71 776-97-51; 71 776-95-59; 71 776-91-97; 71 776-92-33; 71 776-91-76; 71 776-95-58; 776-95-38, 776-92-10.

J. Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD "Kryteria wyboru operacji finansowych w ramach RPO WD", które dostępne są na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.
Należy jednocześnie zwrócić uwagę na „Przewodnik po Kryteriach wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD na lata 2007-2013”. Przewodnik ten dostępny jest na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl
w zakładce Dokumenty i Wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

K. W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w: pisemnej informacji skierowanej do wnioskodawcy, Szczegółowym Opisie Priorytetów RPO WD oraz Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1 ,1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10.
Po otrzymaniu informacji o rozstrzygnięciu odwołania lub pisma o odmowie rozpatrzenia odwołania, Wnioskodawcy przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a następnie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego w zakresie i na zasadach opisanych w odpowiednich przepisach ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

L. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 40 dni od zakończenia oceny merytorycznej wszystkich złożonych wniosków. Wyniki oceny formalnej, merytorycznej a następnie wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków/Wyniki oceny i wyboru.

M. Wzór umowy o dofinansowanie projektu/porozumienia z państwowymi jednostkami budżetowymi/uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie podjęcia decyzji o dofinansowaniu projektu Województwa Dolnośląskiego oraz określenia szczegółowych zasad, trybu i warunków jego realizacji w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępny jest na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne/ Wzory dokumentów.

N. Szczegółowe informacje na temat procedur naboru, oceny i wyboru projektów znajdują się m.in. w Szczegółowym Opisie Priorytetów RPO WD oraz Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10, dostępnych na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.
O wszelkich zmianach związanych z procedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego konkursu, Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresem: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory Wniosków/ Wyniki oceny i wyboru/Priorytet 4.
Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 4 i 4a ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

O. Projekty powinny być przygotowane zgodnie z prawem wspólnotowym i prawem krajowym oraz zapisami Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013, Poradnika dla Beneficjenta, Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego i IZ RPO WD.

UWAGA: Ponadto należy zwrócić szczególną uwagę na:

• Zapisy punktu 32 „Realizacja preferencji i wymogów wskazanych w opisie osi priorytetowej RPO WD na etapie wdrażania Programu” w karcie działania 4.7 Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD.
W ramach działania projekty powinny być ukierunkowane i realizowane w obszarach prawnie chronionych, planowanych do ochrony i atrakcyjnych turystycznie tak, aby region zachował najcenniejsze gatunki i walory krajobrazowe.
Założenie to będzie realizowane na etapie wyboru projektów do dofinansowania przez Zarząd Województwa na podstawie strategicznego kryterium wyboru projektów „Wpływ projektu na rozwój sektora/branży”.

• Instrukcję wypełniania Wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, dostępną na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków/Generator wniosków.

• Metodologię opracowania Studium wykonalności – analizę ekonomiczno–finansową na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013 dostępną na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

• Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie możliwości łączenia w jednym projekcie różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach RPO WD dostępne na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne/Wytyczne/Wytyczne IZ RPO WD.
Zgodnie z w/w wytycznymi w przypadku połączenia w ramach jednego projektu i jednej kategorii interwencji różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach danego działania RPO WD wnioskodawca wykazuje w osobnym załączniku do wniosku o dofinansowanie projektu kategorię wydatków przeważających (która determinuje rodzaj projektu, który jest zgłaszany do danego naboru) oraz kategorię wydatków uzupełniających (charakterystycznych dla innego rodzaju projektu, który jest realizowany w ramach połączonego przedsięwzięcia).

• Opisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, należy użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu [330] „Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji o miejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych.
W przypadku, gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc należy podać wartość „0”.

• Wytyczne w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych, dostępne na stronie www.mrr.gov.pl w zakładce Fundusze Europejskie.

• Zasady kwalifikowania wydatków określone w załączniku nr 6 Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013, dostępnego na stronie www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty
i Wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

• Dla określenia całkowitej wartości projektu (do 1 mln EURO i powyżej), do którego zastosowanie mają przepisy art. 55 Rozporządzenia nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006r. ze zm., należy stosować kurs wymiany EUR/PLN, stanowiący średnią miesięcznych obrachunkowych kursów stosowanych przez Komisję Europejską z ostatnich 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o dofinansowanie. Miesięczne kursy obrachunkowe dostępne są na stronie internetowej:
http://ec.europa.eu/budget/inforeuro/index.cfm?fuseaction=currency_historique&currency=153&Language=en.
Szczegółowy sposób wyliczenia średniego kursu został przedstawiony w Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

09/20/12

Ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie w ramach działania 1.1 "Inwestycje dla przedsiębiorstw" - schemat 1.1.D2 "Dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorstw prowadzących działalność uzdrowiskową zlokalizowanych w miejscowościach uzdrowiskowych"

Nabór wniosków przeprowadzi Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca - termin rejestracji wniosków: 28 - 30 stycznia 2013 r.

Ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie realizacji projektów w ramach działania 1.1 „Inwestycje dla przedsiębiorstw” - schemat 1.1.D2 "Dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorstw prowadzących działalność uzdrowiskową zlokalizowanych w miejscowościach uzdrowiskowych"

10/31/12

Uwaga! Zmiana do konkursu nr 2.3/2012/DFP "Pożyczka Globalna" w ramach Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego

Bank Gospodarstwa Krajowego w Warszawie, jako Menadżer Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 (Priorytet nr 1 „Wzrost konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw”, Działanie 1.3 „Wsparcie odnawialnych instrumentów finansowych dla MŚP”), uprzejmie informuje, iż do konkursu na Pośredników Finansowych w ramach wsparcia ze środków Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego, Produkt Finansowy „Pożyczka Globalna”, ogłoszonego w dniu 20.08.2012 r., została wprowadzona następująca zmiana:

Łączna kwota wsparcia przewidziana do przyznania wniniejszym konkursie została zwiększona do poziomu 150000000,00PLN (słownie: sto pięćdziesiąt milionów złotych).

Zaktualizowane wersje Regulaminu Konkursu i Metryki Produktu Finansowego dostępne są na stronie www.dfp.info.pl.

Pozostałe warunki konkursu, w szczególności termin składania wniosków odopuszczenie do konkursu wskazany w ogłoszeniu, pozostają bez zmian.

Informacja BGK o zmianie w konkursie nr 2.3/2012/DFP "Pożyczka Globalna":
Pobierz plik

08/21/12

Dolnośląski Fundusz Powierniczy - konkurs na Pośredników Finansowych (nr 2.3/2012/DFP - Pożyczka Globalna)

Bank Gospodarstwa Krajowego w Warszawie jako Menadżer Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego ogłosił konkurs na Pośredników Finansowych. Łączna kwota wsparcia przewidziana do przyznania w ogłoszonym konkursie wynosi 70.000.000,00 PLN.

W ramach konkursu Menadżer Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego udzieli wsparcia w postaci Pożyczki Globalnej Pośrednikom Finansowym wybranym woparciu o kryteria określone w Regulaminie Konkursu dostępnym na stronie www.dfp.info.pl.

Wnioski można składać w trybie ciągłym, w terminie od dnia 17 września 2012 r. do czasu osiągnięcia przez łączną wartość złożonych wniosków poziomu 200% łącznej kwoty wsparcia przewidzianej w ramach konkursu, jednak nie później niż do dnia 17stycznia 2013 r. do godz. 16.00.
Wnioski należy składać w siedzibie Biura Regionalnego Menadżera Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego albo wysłać pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, bądź przesyłką kurierską.

Szczegółowe informacje o podmiotach uprawnionych do składania wniosków, ozasadach przygotowania, składania oraz oceny wniosków określone zostały wRegulaminie Konkursu oraz w jego załącznikach, dostępnych na stronie internetowej www.dfp.info.pl.

Ogłoszenie o konkursie na Pośredników Finansowych – Pożyczka Globalna:
Pobierz plik

Newsletter