Regionalny Program Operacyjny
Fundusze Europejskie Dla Rozwoju Dolnego Śląska

25.10.2012

Ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie w ramach działania 1.1 „Inwestycje dla przedsiębiorstw” - schemat 1.1.C "Dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorstw związane z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej"

Nabór wniosków przeprowadziDolnośląska Instytucja Pośrednicząca- termin rejestracji wniosków: 27 listopada 2012 r.

Ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie realizacji projektów w ramach działania 1.1 „Inwestycje dla przedsiębiorstw” - schemat 1.1.C "Dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorstw związane z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej"

10.08.2012

Uwaga! Informacja o zmianie terminu zakończenia naboru wniosków w konkursie nr 3.2/2012/DFP "Poręczenie Portfelowe" dla Pośrednikow Finansowych w ramach Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego

Bank Gospodarstwa Krajowego w Warszawie jako Menadżer Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 (Priorytet nr 1 „Wzrost konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw”, Działanie 1.3 „Wsparcie odnawialnych instrumentów finansowych dla MŚP”) uprzejmie informuje, iż w ramach Konkursu ogłoszonego w dniu 30 marca 2012 roku dla Pośredników Finansowych w ramach wsparcia ze środków Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego ulega zmianie termin zakończenia naboru Wniosków o dopuszczenie do Konkursu.

Wnioski o dopuszczenie do Konkursu można składać w trybie ciągłym, w terminie od dnia 27 kwietnia 2012 roku od godziny 8:00 do czasu osiągnięcia przez łączną wartość złożonych wniosków poziomu 200% łącznej kwoty wsparcia przewidzianej w ramach niniejszego Konkursu, jednak nie później niż do dnia 12 września 2012 roku do godziny 16:00. Informacja o zakończeniu naboru Wniosków, osiągnięciu przez łączną wartość złożonych wniosków poziomu 200% łącznej kwoty wsparcia lub wykorzystaniu limitu zostanie zamieszczona na stronie internetowej www.dfp.info.pl.

Pozostałe warunki konkursu pozostają bez zmian.

Zmiany wchodzą w życie z dniem publikacji ogłoszenia.

02.04.2012

Dolnośląski Fundusz Powierniczy – konkurs na Pośredników Finansowych (nr 3.2/2012/DFP - Poręczenie Portfelowe)

Bank Gospodarstwa Krajowego w Warszawie jako Menadżer Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego ogłosił konkurs na Pośredników Finansowych. Łączna kwota wsparcia przewidziana do przyznania w ogłoszonym konkursie wynosi 121700000,00PLN.

W ramach konkursu Menadżer Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego udzieli wsparcia w postaci poręczenia portfelowego Pośrednikom Finansowym wybranym w oparciu o kryteria określone w Regulaminie Konkursu dostępnym na stronie www.dfp.info.pl.

Wnioski można składać w trybie ciągłym, w terminie od dnia 27 kwietnia 2012 r. do czasu osiągnięcia przez łączną wartość złożonych wniosków poziomu 200% łącznej kwoty wsparcia przewidzianej w ramach konkursu, jednak nie później niż do dnia 24sierpnia 2012 r. do godz. 16.00.
Wnioski należy składać w siedzibie Biura Regionalnego Menadżera Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego albo wysłać pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru bądź przesyłką kurierską.

Szczegółowe informacje o podmiotach uprawnionych do składania wniosków, ozasadach przygotowania, składania oraz oceny wniosków określone zostały wRegulaminie Konkursu oraz w jego załącznikach, dostępnych na stronie internetowej www.dfp.info.pl.

Ogłoszenie o konkursie na Pośredników Finansowych – Poręczenie Portfelowe:
Pobierz dokument

29.05.2012

Ważna informacja dla wnioskodawców do naboru 56/K/1.4/2012 „Badania i Rozwój”

Na wniosek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wprowadzono zmiany w Linii demarkacyjnej pomiędzy Programami Operacyjnymi Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybackiej polegające na:

zwiększeniu dopuszczalnej maksymalnej wartości projektów w zakresie tworzenia i rozwoju infrastruktury jednostek naukowych, centrów doskonałości prowadzących działalność badawczo-rozwojową – do poniżej 20 mln PLN wydatków kwalifikowalnych (dotychczasowy limit wynosił do poniżej 4 mln PLN).

Celem zapobiegania podwójnemu finansowaniu, beneficjenci są zobowiązani składać oświadczenia o niefinansowaniu określonej inwestycji z innego programu operacyjnego – zgodnie z procedurami określonymi dla RPO WD.

Informację o podjęciu uchwały wprowadzającej powyższą zmianę, Instytucja Zarządzająca RPO WD otrzymała od Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w dniu 28 maja br.

Ogłoszenie o naborze znajduje się TUTAJ.

08.05.2012

Uwaga: przedłużenie terminu składania wniosków w naborach: nr 55/K/1.4/2012 „Parki, inkubatory, transfer technologii” oraz 56/K/1.4/2012 „Badania i Rozwój”

Informujemy, że termin składnia wniosków w naborach nr 55/K/1.4/2012 „Parki, inkubatory, transfer technologii” oraz 56/K/1.4/2012 „Badania i Rozwój” został przedłużony do 18.06.2012 r.

Zgodnie z ogłoszeniami o naborach miały się one zakończyć 14.05.2012 r. Decyzją zarządu województwa termin składania wniosków o dofinansowanie został przedłużony do 18.06.2012 r. Pozostałe warunki konkursów nie zmieniły się.

26.03.2012

UWAGA: informacja dla wnioskodawców w naborach do działania 1.4 (nr 55/K/1.4/2012 i 56/K/1.4/2012) - dotyczy projektów realizowanych w formie partnerstwa

W ramach wskazanych naborów wniosków wsparcie w formie pomocy publicznej udzielane będzie na podstawie programów pomocowych, tj.: Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 20 maja 2009 roku w sprawie udzielania pomocy na wzmacnianie potencjału instytucji otoczenia biznesu w ramach regionalnych programów operacyjnych (nabór 55K) oraz Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 7 grudnia 2009 roku w sprawie udzielania pomocy na inwestycje w zakresie: energetyki, infrastruktury telekomunikacyjnej, infrastruktury sfery badawczo-rozwojowej, lecznictwa uzdrowiskowego w ramach regionalnych programów operacyjnych(nabór 56K). Wskazane rozporządzenia nie przewidują udzielenia pomocy publicznej dla przedsięwzięć realizowanych wspólnie przez dwa całkowicie niezależne podmioty.W związku z powyższym sugeruje się, aby podmioty, które są zainteresowane wspólną realizacją projektu, sformalizowały swoje porozumienie i założyły np. spółkę, która będzie beneficjentemw ramach konkursu i to jej zostanie udzielona pomoc publiczna w ramach wskazanych programów pomocowych.

Wskazane powyżej zalecenia dotyczą realizacji projektów partnerskich przez Instytucje Otoczenia Biznesu w ramach naboru nr 55K „Parki, inkubatory, transfer technologii” oraz przez beneficjentów wymienionych w ramach naboru nr 56K „Badania i Rozwój”.

28.02.2012

Ogłoszenie o naborze wniosków nr 56/K/1.4/2012 „Badania i Rozwój”

Zarząd Województwa Dolnośląskiego, pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, ogłasza nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 1 „Przedsiębiorstwa i Innowacyjność”, Działanie nr 1.4 „Infrastruktura wspierająca innowacyjność i przedsiębiorczość w regionie”, współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Nr naboru: 56/K/1.4/2012 „Badania i Rozwój”
Treść ogłoszenia w pliku PDF - pobierz plik

A.Ogłoszenie dotyczy przedsięwzięć, które przyczyniają się do rozwoju gospodarczego i społecznego regionu poprzez wspieranie działalności badawczo-rozwojowej w wyniku zwiększenia zdolności podmiotów do świadczenie usług w zakresie prac badawczych i rozwojowych. Dofinansowanie uzyskają projekty inwestycyjne dotyczące tworzenia i rozwoju infrastruktury jednostek naukowych, centrów doskonałości prowadzących działalność badawczo-rozwojową na rzecz przedsiębiorstw polegające w szczególności na:
•budowie i modernizacji infrastruktury jednostek naukowych, centrów doskonałości,
•zakupie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej na rzecz przedsiębiorstw.

W ramach niniejszego naboru nie ma możliwości łączenia wskazanego typu przedsięwzięcia z innymi przedsięwzięciami kwalifikowalnymi do wsparcia w ramach działania 1.4 RPO WD.

W wyniku realizacji projektu Wnioskodawca zobowiązany jest zatrudnić na podstawie umowy o pracę pracowników badawczych (netto). Osoby powinny zostać zatrudnione w okresie 1 roku od zakończenia realizacji projektu.

W ramach niniejszego konkursu wsparcie zostanie udzielone wyłącznie na podstawie Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 7 grudnia 2009 r. w sprawie udzielania pomocy na inwestycje w zakresie: energetyki, infrastruktury telekomunikacyjnej, infrastruktury sfery badawczo-rozwojowej, lecznictwa uzdrowiskowego w ramach regionalnych programów operacyjnych (Dz. U. Nr 214, poz. 1661) (zwanego dalej Rozporządzeniem sektorowym) oraz Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 8 grudnia 2010 r. w sprawie udzielania pomocy na szkolenia w ramach regionalnych programów operacyjnych (Dz. U. Nr 234, poz. 1535 ze zm.) – dot. wyłącznie wydatków związanych z zastosowaniem mechanizmu cross-financingu.

Pomoc zostanie udzielona na realizację nowej inwestycji, która obejmuje:

1)Inwestycję w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z:
a)utworzeniem nowego przedsiębiorstwa,
b)rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa,
c)dywersyfikacją produkcji przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów lub
d)zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego w istniejącym przedsiębiorstwie.

2)Nabycie środków trwałych bezpośrednio związanych z przedsiębiorstwem, które zostało zamknięte lub zostałoby zamknięte, gdyby zakup nie nastąpił, przy czym środki nabywane są przez inwestora niezależnego od zbywcy.

Nową inwestycją nie jest:

1)inwestycja prowadząca wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych,
2)nabycie udziałów lub akcji przedsiębiorstwa.

B.Do składania wniosków w ramach niniejszego naboru uprawnieni są:
•jednostki naukowe (zgodnie z definicją zawartą w ustawie z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2010 r. Nr 96, poz. 615));
•sieci naukowe (j.w.);
•konsorcja naukowe (j.w.);
•centra naukowo-przemysłowe (zgodnie z definicją zawartą w ustawie z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2010 r. Nr 96, poz. 618));
•szkoły wyższe.

prowadzące działalność badawczo-rozwojową na rzecz przedsiębiorstw.


C.Okres realizacji projektu:

1)Kwalifikowalność wydatków jak i samego projektu musi być zgodna z obowiązującymi przepisami dotyczącymi pomocy publicznej:
•prace związane z realizacją projektu mogą się rozpocząć po złożeniu wniosku o dofinansowanie i uzyskaniu pisemnego potwierdzenia (z zastrzeżeniem szczegółowej weryfikacji wniosku), że projekt spełnia warunki uzyskania pomocy i kwalifikuje się do objęcia pomocą. Ww. potwierdzenie wydawane jest nie później niż w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie. Potwierdzenie nie stanowi podstawy do roszczeń o przyznanie i wypłatę pomocy.
•przez rozpoczęcie prac związanych z realizacją projektu należy rozumieć podjęcie prac budowlanych lub pierwszego prawnie wiążącego zobowiązania do zamówienia ruchomych środków trwałych, z wyłączeniem przygotowania lub opracowania dokumentacji projektowej.
•wydatki na zakup gruntu i/lub nieruchomości zabudowanej są kwalifikowalne jeżeli zostały poniesione po dniu 01.01.2007 r. Wydatek poniesiony na nabycie gruntu (nieruchomości niezabudowanej) nie może przekroczyć 10 % wartości całkowitych wydatków kwalifikowanych projektu.
•prace przygotowawcze oraz usługi doradcze (kwalifikowalne wyłącznie w przypadku MŚP) są kwalifikowalne po dniu wejścia w życie Rozporządzenia sektorowego tj.: od dnia 01.01.2010 r.
•w przypadku szkoleń wydatek jest kwalifikowalny o ile został poniesiony po uzyskaniu pisemnego potwierdzenia (z zastrzeżeniem szczegółowej weryfikacji wniosku), że projekt spełnia warunki uzyskania pomocy i kwalifikuje się do objęcia pomocą. W/w potwierdzenie wydawane jest nie później niż w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie.W ramach naboru cross-financingiem mogą zostać objęte wydatki bezpośrednio związane z uczestnictwem w niezbędnych szkoleniach wykorzystywanych wyłącznie w celu realizacji projektu (np. przeszkolenie pracowników obsługujących zakupiony sprzęt/oprogramowanie).

2)Zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia 31.10.2014r. – należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowanych i niekwalifikowanych poniesionych w ramach projektu). Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do dnia 30.12.2014r.

D.Alokacja środków EFRR przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi 4 500 000,00 EURO, tj. 18 710 550,00 PLN (wg kursu wynoszącego 4,1579 EURO). Kwota ta może zostać powiększona o środki budżetu państwa. Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.


E.Maksymalny poziom dofinansowania projektów:

Maksymalna intensywność pomocy wynosi 40% całkowitych wydatków kwalifikowanych.
W przypadku sektora MŚP intensywność pomocy może ulec zwiększeniu o:

- 10% w przypadku średniego przedsiębiorcy
- 20% w przypadku mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy.

Wydatki na prace związane z przygotowaniem projektu zostaną uwzględnione w wysokości nieprzekraczającej 50% faktycznie poniesionych wydatków na te prace, wyłącznie w przypadku gdy beneficjentem pomocy jest mikroprzedsiębiorca, mały i średni przedsiębiorca.

W przypadku beneficjenta pomocy innego niż mikroprzedsiębiorca, mały i średni przedsiębiorca wydatki na nabycie wartości niematerialnych i prawnych związane z transferem technologii poprzez nabycie patentów, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej nie mogą przekroczyć 50% całkowitych wydatków kwalifikowanych.

Dla wydatków związanych z wykorzystaniem mechanizmu cross-financingu (dofinansowanie niezbędnych do prawidłowego wdrożenia projektu inwestycyjnego szkoleń specjalistycznych dla pracowników) maksymalna intensywność pomocy wynosi:

do 25 % wydatków kwalifikowanych dla dużych przedsiębiorstw+ 10%w sytuacji, gdy szkolenie jest przeznaczone dla pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji lub niepełnosprawnych
do 35% wydatków kwalifikowalnych dla średnich przedsiębiorstw
do 45% wydatków kwalifikowanych dla mikro i małych przedsiębiorstw

Wysokość udziału cross-financingu nie może przekroczyć 10% całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu.

F.Minimalna i maksymalna wartość projektu.

Minimalna wartość projektu wynosi 500 tys. PLN wydatków kwalifikowalnych.
Maksymalna wartość projektu wynosi poniżej 4mln PLN wydatków kwalifikowalnych.


G.Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Generator wniosków zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w „Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10” dostępnego na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne.

H.Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać w terminie od dnia 28.02.2012 r. do dnia 14.05.2012 r. w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14, w pok. 300 A, w godz. pracy urzędu tj.: pn-pt od 8 do 16 (w ostatnim dniu przyjmowania wniosków do godz. 15:30). Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. W wersji elektronicznej należy również złożyć załącznik nr 1 do Studium Wykonalności - Założenia projekcji finansowej dla celów przeprowadzenia analizy ekonomiczno-finansowej projektu (scenariusz z projektem i bez projektu) oraz załącznik nr 13 a „Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie” zgodnie ze wzorami umieszczonymi na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl. O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu). Konkurs ma charakter zamknięty - ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu: 14.05.2012r. o godz. 15:30

I.Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod numerami telefonów:

(0-71) 776 96 35(0-71) 776 92 08 (0-71) 776 96 54
(0-71) 776 93 32(0-71) 776 92 36(0-71) 776 96 69
(0-71) 776 92 07(0-71) 776 96 33(0-71) 776 96 34

J.Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD "Kryteria wyboru operacji finansowych w ramach RPO WD", obowiązujące w dniu ogłoszenia naboru, które dostępne są na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

K.W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10, dostępnych na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.

L.Zgodnie ze Szczegółowym Opisem Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego i Ramowym Planem Realizacji RPO WD właściwą kategorią interwencji jest kategoria nr 2 – Infrastruktura B+RT (w tym wyposażenie, oprzyrządowanie i sieci informatyczne dużej szybkości pomiędzy centrami badań) i centrów.

M.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 32 dni od zakończenia oceny merytorycznej złożonych wniosków z uwzględnieniem zapisów ww. Poradnika dla Beneficjenta (Rozdział 6. Nabór i ocena wniosków o dofinansowanie projektów w trybie konkursowym). Wyniki oceny merytorycznej, a następnie wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków.

N. Wzór umowy o dofinansowanie projektu dostępny jest na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne/Wzory dokumentów.

O.W przypadku pojawienia się wszelkich zmian związanych z procedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego ogłoszenia, Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować o nich niezwłocznie na stronie internetowej pod adresem www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków. Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców, z zastrzeżeniem przepisu art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

P.Projekty powinny być przygotowane zgodnie z prawem wspólnotowym i prawem krajowym, w szczególności z zapisami: Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013 ( obowiązującego w dniu ogłoszenia naboru), Poradnikiem dla Beneficjenta, Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego i IZ RPO WD oraz Linią demarkacyjną pomiędzy Programami Operacyjnymi Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybackiej. Ponadto projekty powinny być przygotowane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 7 grudnia 2009 r. w sprawie udzielania pomocy na inwestycje w zakresie: energetyki, infrastruktury telekomunikacyjnej, infrastruktury sfery badawczo-rozwojowej, lecznictwa uzdrowiskowego w ramach regionalnych programów operacyjnych i Rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 8 grudnia 2010r. w sprawie udzielania pomocy na szkolenia w ramach regionalnych programów operacyjnych.


UWAGA:

Przygotowując dokumentacje aplikacyjną należy uwzględnićm.in.:
•Wytyczne programowe Instytucji Zarządzającej RPO WD w zakresie ogólnych zasad udzielania zamówień i wyboru wykonawców w transakcjach nie objętych przepisami ustawy Prawo Zmówień Publicznych w projektach realizowanych w ramach Priorytetów 1-9 Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, dostępne na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl,
•Metodologię opracowania studium wykonalności – analizę ekonomiczno-finansową na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013, dostępną na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl,
•Wytyczne MRR w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych, dostępne na stronie internetowej: www.mrr.gov.pl,
•Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie ogólnych zasad przygotowania i realizacji projektów w formie partnerstwa, dostępne na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl,
•Opisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, należy użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu [330] „Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji o miejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych. W przypadku gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc, należy podać wartość „0”. W sytuacji utworzenia w ramach projektu wyłącznie miejsc pracy w zakresie B+R (co jest wymogiem obligatoryjnym) należy to uwzględnić w ramach wskaźnika „Liczba utworzonych miejsc pracy w zakresie B+R”, natomiast przy wskaźniku „Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, należy podać wartość „0”.
•Regulacje dotyczące kwalifikowalności i niekwalifikowalności wydatków (w tym limity procentowe) określone w załączniku nr 6 do Uszczegółowienia RPO WD na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Uszczegółowienie.

28.02.2012

Ogłoszenie o naborze wniosków nr 55/K/1.4/2012 „Parki, inkubatory, transfer technologii”

Zarząd Województwa Dolnośląskiego, pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, ogłasza nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 1 „Przedsiębiorstwa i Innowacyjność”, Działanie nr 1.4 „Infrastruktura wspierająca innowacyjność i przedsiębiorczość w regionie”, współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Nr naboru: 55/K/1.4/2012 „Parki, inkubatory, transfer technologii”
Treść ogłoszenia w pliku PDF - pobierz plik

A.Ogłoszenie dotyczy projektów obejmujących:
1.Dotacje inwestycyjne dotyczące tworzenia i rozwoju infrastruktury (przeznaczającej powierzchnię dla przedsiębiorstw) wspierającej innowacje, np. parki naukowo-technologiczne, inkubatory technologiczne itp.
2.Dotacje inwestycyjne dotyczące tworzenia i rozwoju inkubatorów przedsiębiorczości oraz tworzenia i rozwoju parków przemysłowych.
3.Dotacje inwestycyjne dotyczących tworzenia i rozwoju infrastruktury
(nie przeznaczającej powierzchni dla przedsiębiorstw) wspierającej innowacje np.: centra transferu technologii, centra innowacji itp.
Istnieje możliwość łączenia wskazanych typów projektów z zachowaniem zasad zawartych w wytycznych IZ w zakresie możliwości łączenia w jednym projekcie różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach RPO WD.

W szczególności preferowane będą:

a) parki przemysłowe:
- zlokalizowane na terenach o wysokim bezrobociu oraz na obszarach wsparcia wskazanych w ramach priorytetu IX RPO „Miasta”,
- wykorzystujące infrastrukturę techniczną pozostałą po restrukturyzowanych lub likwidowanych przedsiębiorstwach.

b) inkubatory przedsiębiorczości:
- zlokalizowane na terenach o wysokim bezrobociu oraz na obszarach wiejskich i małych miast, jak również na obszarach wsparcia wskazanych w ramach priorytetu IX RPO „Miasta”.

Lokalizacja na terenie o wysokim bezrobociu, oznacza lokalizację na terenie powiatu o stopie bezrobocia równej bądź wyższej od średniej w województwie dolnośląskim za miesiąc styczeń 2012 r. (na podstawie danych GUS – www.stat.gov.pl).
W ramach powyższych rodzajów projektów dofinansowanie zostanie udzielone na:

-w przypadku A1:
•budowę i modernizację infrastruktury wspierającej innowacje (w tym sieci dróg wewnętrznych, parkingów itp.) wraz z kompleksowym uzbrojeniem terenu przeznaczonego pod działalność gospodarczą,
• zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania instytucji wspierających innowacje.

- w przypadku A2:
•budowę i modernizację infrastruktury parków przemysłowych (w tym sieci dróg wewnętrznych, parkingów itp.) wraz z kompleksowym uzbrojeniem terenu przeznaczonego pod działalność gospodarczą;
•zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania parków przemysłowych.
•budowę i modernizację infrastruktury inkubatorów przedsiębiorczości (w tym sieci dróg wewnętrznych, parkingów itp.) wraz z kompleksowym uzbrojeniem terenu przeznaczonego pod działalność gospodarczą,
•zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania inkubatorów przedsiębiorczości.
- w przypadku A3:
•budowę i modernizację infrastruktury wspierającej innowacje (w tym sieci dróg wewnętrznych, parkingów itp.);
•zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania instytucji wspierających innowacje.


Uwaga:
Inwestycje w zakresie budowy, modernizacji sieci dróg wewnętrznych, parkingów itp. i/lub kompleksowego uzbrojenia terenu przeznaczonego pod działalność gospodarczą – mogą być wyłącznie elementem uzupełniającym inwestycji w infrastrukturę wspierającej innowacje (tzn. nie mogą stanowić samodzielnych projektów).

W ramach niniejszego konkursu wsparcie będzie udzielane wyłącznie na podstawie Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 20 maja 2009 roku w sprawie udzielania pomocy na wzmacnianie potencjału instytucji otoczenia biznesu w ramach regionalnych programów operacyjnych (Dz. U. z 2009 roku, Nr 85 poz.719) oraz Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 8 grudnia 2010 r. w sprawie udzielania pomocy na szkolenia w ramach regionalnych programów operacyjnych (Dz. U. Nr 234, poz. 1535 ze zm.) – dot. wyłącznie wydatków związanych z zastosowaniem mechanizmu cross-financingu.

Pomoc zostanie udzielona na realizację nowej inwestycji, która obejmuje:

1)Inwestycję w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z:
a)utworzeniem nowego przedsiębiorstwa,
b)rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa,
c)dywersyfikacją produkcji przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów lub
d)zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego w istniejącym przedsiębiorstwie.

2)Nabycie środków trwałych bezpośrednio związanych z przedsiębiorstwem, które zostało zamknięte lub zostałoby zamknięte, gdyby zakup nie nastąpił, przy czym środki nabywane są przez inwestora niezależnego od zbywcy.

Nową inwestycją nie jest:

1)inwestycja prowadząca wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych,
2)nabycie udziałów lub akcji przedsiębiorstwa.

B.Do składania wniosków w ramach niniejszego naboru uprawnione są:
- Instytucje Otoczenia Biznesu, prowadzące działalność statutową w zakresie projektu,
o którego wsparcie wnioskują w ramach działania.

Zgodnie z Szczegółowym Opisem Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego i Ramowym Planem Realizacji RPO WD przez Instytucje Otoczenia Biznesu należy rozumieć instytucje nie działające dla zysku (poprzez instytucje nie działające dla zysku, rozumie się również takie, które przeznaczają swój zysk na cele statutowe i jednocześnie nie wypłacają dywidendy swoim udziałowcom lub akcjonariuszom), oferujące przedsiębiorcom usługi wspierające w szerokim zakresie. Pomoc może dotyczyć zagadnień związanych z tworzeniem, prowadzeniem i rozwojem przedsiębiorstwa. Oferta instytucji otoczenia biznesu obejmuje udzielanie informacji, szkolenia, doradztwo, usługi B+R itp. Do instytucji otoczenia biznesu zaliczamy np. regionalne i lokalne agencje rozwoju, stowarzyszenia przedsiębiorców i osób działających na ich rzecz, izby gospodarcze, samorządy przedsiębiorców, centra wspierania przedsiębiorczości, inkubatory przedsiębiorczości, centra transferu technologii, instytucje sfery B+R, fundusze pożyczkowe, firmy prywatne świadczące usługi dla przedsiębiorstw itd.

Uwaga:
Podmioty, które w swoich statutach (lub równoważnych aktach założycielskich) mają przewidzianą możliwość wypłacania dywidendy, lecz w praktyce taka sytuacja nie występuje (tj. zyski przeznaczane są wyłącznie na cele statutowe), nie będą uznawane za podmioty wpisujące się w powyższą definicję. W takim przypadku niezbędne jest dokonanie zmiany statutu (lub równoważnego aktu założycielskiego) do momentu złożenia wniosku o dofinansowanie.
Należy również mieć na uwadze, że podmioty te będą zobligowane do przedkładania IZ RPO WD do 31 grudnia każdego roku oświadczenia o spełnianiu definicji Instytucji Otoczenia Biznesu przez okres realizacji i trwałości projektu.

C.Okres realizacji projektu:

1)Kwalifikowalność wydatków jak i samego projektu musi być zgodna z obowiązującymi przepisami dotyczącymi pomocy publicznej:
•prace związane z realizacją projektu mogą się rozpocząć po złożeniu wniosku
o dofinansowanie projektu.
•przez rozpoczęcie prac związanych z realizacją projektu należy rozumieć podjęcie prac budowlanych lub pierwszego prawnie wiążącego zobowiązania do zamówienia ruchomych środków trwałych, z wyłączeniem przygotowania lub opracowania dokumentacji projektowej.
•wydatki na zakup gruntu i/lub nieruchomości zabudowanej są kwalifikowalne jeżeli zostały poniesione po dniu 01.01.2007r. Wydatek poniesiony na nabycie gruntu (nieruchomości niezabudowanej) nie może przekroczyć 10% wartości całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu.
• prace związane z przygotowaniem nowej inwestycji oraz usługi doradcze z nią związane (kwalifikowalne wyłącznie w przypadku MŚP) są kwalifikowalne, o ile zostały rozpoczęte po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie projektu.
• w przypadku szkoleń wydatek jest kwalifikowalny, o ile został poniesiony po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie (do 10 % całkowitych wydatków kwalifikowalnych). W ramach naboru cross-financingiem mogą zostać objęte wydatki bezpośrednio związane z uczestnictwem w niezbędnych szkoleniach wykorzystywanych wyłącznie w celu realizacji projektu.

2)Zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia 31.10.2014r. – należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie, czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowanych i niekwalifikowalnych poniesionych w ramach projektu. Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do dnia 30.12.2014r.

D.Alokacja środków EFRR przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi 22 500 000,00 EURO, tj. 93 552 750,00 PLN (wg kursu wynoszącego 4,1579 EURO). Kwota ta może zostać powiększona o środki budżetu państwa. Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E.Maksymalny poziom dofinansowania projektów:

Maksymalna intensywność pomocy wynosi 40% całkowitych wydatków kwalifikowanych.
W przypadku sektora MŚP intensywność pomocy może ulec zwiększeniu o:

- 10% w przypadku średniego przedsiębiorcy
- 20% w przypadku mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy.

Do określenia statusu MŚP należy stosować zapisy zawarte w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych).

Wydatki na usługi doradcze związane z przygotowaniem lub realizacją nowej inwestycji zostaną uwzględnione w wysokości nieprzekraczającej 50% faktycznie poniesionych wydatków na te prace, wyłącznie w przypadku gdy beneficjentem pomocy jest mikroprzedsiębiorca, mały i średni przedsiębiorca.

W przypadku beneficjenta pomocy innego niż mikroprzedsiębiorca, mały i średni przedsiębiorca wydatki na nabycie wartości niematerialnych i prawnych związane z transferem technologii poprzez nabycie patentów, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej nie mogą przekroczyć 50% całkowitych wydatków kwalifikowanych.

Dla wydatków związanych z wykorzystaniem mechanizmu cross-financingu (dofinansowanie niezbędnych do prawidłowego wdrożenia projektu inwestycyjnego szkoleń specjalistycznych dla pracowników) maksymalna intensywność pomocy wynosi:

do 25 % wydatków kwalifikowalnych dla dużych przedsiębiorstw+ 10%w sytuacji, gdy szkolenie jest przeznaczone dla pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji lub niepełnosprawnych
do 35% wydatków kwalifikowalnych dla średnich przedsiębiorstw
do 45% wydatków kwalifikowanych dla mikro i małych przedsiębiorstw

Wysokość udziału cross-financingu nie może przekroczyć 10% całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu.

F.Minimalna i maksymalna wartość projektu.

• w przypadku A1 i A2:
- minimalna wartość projektu wynosi 1 mln PLN wydatków kwalifikowalnych
- maksymalna wartość projektu wynosi poniżej 40 mln PLN wydatków kwalifikowalnych

•w przypadku A3:
- minimalna wartość projektu wynosi 500 tys. PLN wydatków kwalifikowalnych
- maksymalna wartość projektu wynosi 20 mln PLN wydatków kwalifikowalnych


G.Zgodnie ze Szczegółowym Opisem Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego
i Ramowym Planem Realizacji RPO WD dominującą kategorią interwencji dla typów projektów określonych w:
- pkt. A 1 i A 3 - jest kategoria nr 3 - Transfer technologii i ulepszenie sieci współpracy między MŚP i centrami badań,
- pkt. A 2 - jest kategoria nr 8 - Inne inwestycje w przedsiębiorstwa.
Szczegółowe informacje nt. możliwości łączenia typów przedsięwzięć i kategorii interwencji zawierają wytyczne IZ RPO WD w sprawie łączenia projektów, dostępne na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne.

H.Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Generator wniosków zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w „Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10” dostępnego na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne.

I.Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać w terminie od dnia 28.02.2012 r. do dnia 14.05.2012 r. w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14, w pok. 300 A, w godz. pracy urzędu tj. pn-pt od 8 do 16 (w ostatnim dniu przyjmowania wniosków do godz. 15:30). Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. W wersji elektronicznej należy również złożyć załącznik nr 1 do Studium Wykonalności - Założenia projekcji finansowej dla celów przeprowadzenia analizy ekonomiczno-finansowej projektu (scenariusz z projektem i bez projektu) oraz załącznik nr 13a - Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie zgodnie ze wzorami umieszczonymi na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl. O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu). Konkurs ma charakter zamknięty - ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu: 14.05.2012r. o godz. 15:30

J.Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod numerami telefonów:

(0-71) 776 96 69(0-71) 776 92 08 (0-71) 776 96 54
(0-71) 776 93 32(0-71) 776 92 36(0-71) 776 96 33
(0-71) 776 92 07(0-71) 776 96 35(0-71) 776 96 34

K.Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD "Kryteria wyboru operacji finansowych w ramach RPO WD" obowiązujące w dniu ogłoszenia naboru, które dostępne są na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

L.W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10, dostępnych na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.

M.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 32 dni od zakończenia oceny merytorycznej złożonych wniosków z uwzględnieniem zapisów ww. Poradnika dla Beneficjenta (Rozdział 6. Nabór i ocena wniosków o dofinansowanie projektów w trybie konkursowym). Wyniki oceny merytorycznej, a następnie wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków.

N.Wzór umowy o dofinansowanie projektu dostępny jest na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne/Wzory dokumentów.

O.W przypadku pojawienia się wszelkich zmian związanych z procedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego ogłoszenia, Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować o nich niezwłocznie na stronie internetowej pod adresem www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków. Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców, z zastrzeżeniem przepisu art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

P.Projekty powinny być przygotowane zgodnie z prawem wspólnotowym i prawem krajowym, w szczególności z zapisami: Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013 (obowiązującego w dniu ogłoszenia naboru), Poradnikiem dla Beneficjenta, Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego i IZ RPO WD oraz Linią demarkacyjną pomiędzy Programami Operacyjnymi Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybackiej. Ponadto projekty powinny być przygotowane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 20 maja 2009 roku w sprawie udzielania pomocy na wzmacnianie potencjału instytucji otoczenia biznesu w ramach regionalnych programów operacyjnych i Rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 8 grudnia 2010r. w sprawie udzielania pomocy na szkolenia w ramach regionalnych programów operacyjnych.

UWAGA

Przygotowując dokumentacje aplikacyjną należy uwzględnić m.in.:
•Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie możliwości łączenia w jednym projekcie różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach RPO WD dostępne na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl.
W ramach naboru możliwe jest jedynie łączenie w ramach jednego projektu różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowalnych do wsparcia w ramach niniejszego konkursu. W tym przypadku Wnioskodawca wykazuje w załączniku do wniosku o dofinansowanie projektu (zał. nr 16) kategorię wydatków przeważających (która determinuje rodzaj projektu, który jest zgłaszany do danego naboru) oraz kategorię wydatków uzupełniających (charakterystycznych dla innego rodzaju projektu, który jest realizowany w ramach połączonego przedsięwzięcia). Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na celowość i zasadność zastosowanego w projekcie łączenia, ponieważ koniecznym jest, aby w jego wyniku projekt stanowił funkcjonalną całość i spełniał wszystkie wymogi związane z typem projektu będącym przedmiotem konkursu,
•Wytyczne programowe Instytucji Zarządzającej RPO WD w zakresie ogólnych zasad udzielania zamówień i wyboru wykonawców w transakcjach nie objętych przepisami ustawy Prawo Zmówień Publicznych w projektach realizowanych w ramach Priorytetów 1-9 Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, dostępne na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl,
•Metodologię opracowania studium wykonalności – analizę ekonomiczno-finansową na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013, dostępną na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl,
•Wytyczne MRR w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych, dostępne na stronie internetowej: www.mrr.gov.pl,
•Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie ogólnych zasad przygotowania i realizacji projektów w formie partnerstwa, dostępne na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl,
•Opisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, należy użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu [330] „Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji o miejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych.
W przypadku gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc, należy podać wartość „0”. W sytuacji gdy w ramach projektu utworzone zostaną miejsca pracy z zakresu B+R, należy to uwzględnić w ramach wskaźnika „Liczba utworzonych miejsc pracy w zakresie B+R” (jeżeli w ramach projektu powstaną wyłącznie miejsca pracy w zakresie B+R, wówczas należy przy wskaźniku „Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, podać wartość „0”).
•Regulacje dotyczące kwalifikowalności i niekwalifikowalności wydatków (w tym limity procentowe) określone w załączniku nr 6 do Uszczegółowienia RPO WD na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Uszczegółowienie.

29.04.2010

Dolnośląski Fundusz Powierniczy - konkursy na pośredników finansowych

Bank Gospodarstwa Krajowego w Warszawie jako Menadżer "Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego" ogłosił konkursy na pośredników finansowych dla funduszy pożyczkowych i poręczeniowych. Łączna kwota wsparcia przewidziana do przyznania w ogłoszonych konkursach wynosi ponad 100 mln zł.

W ramach konkursów Menadżer Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego udzieli wsparcia w postaci pożyczki globalnej lub reporęczenia pośrednikom finansowym - fundusz pożyczkowy i fundusz poręczeniowy.

Wnioski o dopuszczenie do konkursu należy składać, zgodnie ze wzorem określonym przez Menadżera Dolnośląskiego Funduszu Powierniczego od 29 kwietnia 2010 r. do 31 maja 2010 r., w siedziebie menadżera albo wysłać pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, bądź przesyłką kurierską.

Szczegółowe informacje o zasadach przygotowania, składania oraz oceny wniosków określone zostały w Regulaminie Konkursu oraz jego załącznikach (we Wzorze Wniosku o dopuszczenie do konkursu, Wzorze Umowy Operacyjnej oraz Instrukcji wypełniania wniosku) dostępnych na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego (zlinkować: www.bgk.com.pl/Inicjatywa JEREMIE/Konkurs dla Pośredników/Województwo Dolnośląskie)

Ogłoszenie o konkursie na pośredników finansowych - fundusze pożyczkowe
Pobierz dokument

Ogłoszenie o konkursie na pośredników finansowych - fundusze poręczeniowe
Pobierz dokument

09.12.2010

Nabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa w ramach Schematu 1.1.C „Dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorstw związane z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej”

DOLNOŚLĄSKA INSTYTUCJA POŚREDNICZĄCA,której ZARZĄD WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO powierzył realizację części Priorytetu I i V Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013,

ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa w ramachSCHEMATU 1.1.C „DOTACJE INWESTYCYJNE DLA PRZEDSIĘBIORSTW ZWIĄZANE Z PROWADZENIEM DZIAŁALNOŚCI BADAWCZO-ROZWOJOWEJ”

TRYB KONKURSU –ZAMKNIĘTY

Ze środków działania wspierane będą nowe inwestycje, związane z utworzeniem lub modernizacją działu B+R w przedsiębiorstwie, w szczególności poprzez zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych.

O wsparcie w ramach Schematu 1.1.C mogą ubiegać się mikro, małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa, prowadzące działalność gospodarczą w granicach administracyjnych województwa dolnośląskiego, zamierzające realizować projekt/inwestycję na terenie województwa dolnośląskiego.

Środki przeznaczone na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru
to równowartość2.470.588,23EUR.

Wnioski o dofinansowanie realizacji projektów należy wypełniać w aplikacji elektronicznej GENERATOR WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE, dostępnej na stronie internetowej DIP,
a następnie złożyć w Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej:

12-14 stycznia 2011 r.

od godz. 8.00 do godz. 15.00

Szczegółowe informacje dotyczące naboru, w tym wzory dokumentów oraz aplikacja służąca do wypełnienia wniosku, znajdują się na stronie:www.dip.dolnyslask.pl

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Pomocy Technicznej Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013


30.09.2010

Ogłoszenie o naborze w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie projektów - nabór 43/K/1.4/2010 „Transfer technologii”

Zarząd Województwa Dolnośląskiego pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 ogłasza nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 1 „Przedsiębiorstwa i Innowacyjność”,Działanie nr 1.4 „Infrastruktura wspierająca innowacyjność i przedsiębiorczość w regionie” współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

Nr naboru: 43/K/1.4/2010 „Transfer technologii”

A.Ogłoszenie dotyczy projektów inwestycyjnych dotyczących tworzenia i rozwoju infrastruktury (nie przeznaczającej powierzchni dla przedsiębiorstw) wspierającej innowacje np.: centra transferu technologii, centra innowacji itp.:

W ramach powyższych rodzajów projektów dofinansowanie zostanie udzielone na:

  • budowę i modernizację infrastruktury instytucji wspierających innowacje (w tym sieci dróg wewnętrznych, parkingów itp.),
  • zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania instytucji wspierających innowacje.

W ramach niniejszego konkursu wsparcie będzie udzielane na podstawieRozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 20 maja 2009 roku w sprawie udzielania pomocy na wzmacnianie potencjału instytucji otoczenia biznesu w ramach regionalnych programów operacyjnych(Dz.U. z 2009 roku, Nr 85 poz.719)orazRozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 2 października 2007 roku w sprawie udzielania pomocy na szkolenia w ramach regionalnych programów operacyjnych(Dz.U. z 2007 roku, Nr 185, poz.1318 ze zm.)– dot. wydatków związanych z zastosowaniem mechanizmu cross-financingu

Ze środków pomocowych będą wspieranie nowe inwestycje służące tworzeniu korzystnych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości.

Nowa inwestycja obejmuje:

  1. Inwestycję w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne związane z:
    1. utworzeniem nowego przedsiębiorstwa,
    2. rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa,
    3. dywersyfikacją działalności przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów lub
    4. zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego w istniejącym przedsiębiorstwie;
  2. nabycie środków trwałych bezpośrednio związanych z przedsiębiorstwem, które zostało zamknięte lub zostałoby zamknięte, gdyby zakup nie nastąpił, przy czym środki nabywane są przez inwestora niezależnego od zbywcy.

Nową inwestycją nie jest:

  1. inwestycja prowadząca wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych,
  2. nabycie udziałów lub akcji przedsiębiorstwa.

B.Do składania wniosków uprawnieni są:

Instytucje otoczenia biznesu, prowadzące działalność statutową w zakresie projektu, o którego wsparcie wnioskują w ramach działania.

Zgodnie z Szczegółowym Opisem Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego i Ramowym Planem Realizacji RPO WD przez Instytucje Otoczenia Biznesu należy rozumieć instytucje nie działające dla zysku (poprzez instytucje nie działające dla zysku, rozumie się również takie, które przeznaczają swój zysk na cele statutowe i jednocześnie nie wypłacają dywidendy swoim udziałowcom lub akcjonariuszom), oferujące przedsiębiorcom usługi wspierające w szerokim zakresie. Pomoc może dotyczyć zagadnień związanych z tworzeniem, prowadzeniem i rozwojem przedsiębiorstwa. Oferta instytucji otoczenia biznesu obejmuje udzielanie informacji, szkolenia, doradztwo, usługi B+R itp. Do instytucji otoczenia biznesu zaliczamy np. regionalne i lokalne agencje rozwoju, stowarzyszenia przedsiębiorców i osób działających na ich rzecz, izby gospodarcze, samorządy przedsiębiorców, centra wspierania przedsiębiorczości, inkubatory przedsiębiorczości, centra transferu technologii, instytucje sfery B+R, fundusze pożyczkowe, firmy prywatne świadczące usługi dla przedsiębiorstw itd.

C.Okres realizacji projektu:

Rozpoczęcie realizacji projektu może nastąpić po złożeniu wniosku o dofinansowanie projektu, poza wydatkami na zakup gruntu, które są kwalifikowalne o ile zostały poniesione po 1 stycznia 2007 r.

Zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia31.03.2014r. – należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowanych poniesionych w ramach projektu.

Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do dnia 30.05.2014 r.

D.Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi7000 000,00 Euro, po przeliczeniu wg kursu 1 Euro =3,9806PLN(kurs wg Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc ogłoszenia tj. 30.08.2010)alokacja w PLN wynosi:27864200,00PLN. Kwota ta może zostać powiększona o środki z budżetu państwa. Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E.Maksymalny poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych projektu wynosi:

  1. Dla wydatków związanych z częścią inwestycyjną:
    • do 60% wydatków kwalifikowalnych - dla małych i mikroprzedsiębiorstw,
    • do 50% wydatków kwalifikowalnych - dla średnich przedsiębiorstw,
    • do 40% wydatków kwalifikowalnych - dla przedsiębiorstw innych niż MŚP;
    Do określenia statusu MŚP należy stosować zapisy zawarte w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych).
    W przypadku beneficjenta pomocy, który nie jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą wydatki na nabycie wartości niematerialnych i prawnych związane z transferem technologii poprzez nabycie patentów, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej nie mogą przekraczać 50% całkowitych wydatków kwalifikowanych.
  2. Maksymalna pomoc na pokrycie wydatków na prace związane z przygotowaniem nowej inwestycji oraz usług doradczych z nią związanych udzielana mikroprzedsiębiorcom, małym i średnim przedsiębiorcom wynosi 50% kosztów kwalifikowalnych.
  3. Dla wydatków związanych z wykorzystaniem mechanizmu cross-financing (dofinansowanie niezbędnych do prawidłowego wdrożenia projektu inwestycyjnego szkoleń specjalistycznych dla pracowników)maksymalna intensywność pomocy wynosi:

– do 25 % wydatków kwalifikowalnych dla dużych przedsiębiorstw

–do 35% wydatków kwalifikowalnych - dla średnich przedsiębiorstw

+ 10%

w sytuacji, gdy szkolenie jest przeznaczone dla pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji lub niepełnosprawnych

–do 45% wydatków kwalifikowalnych – dla mikro i małych przedsiębiorstw

Wysokość udziałucross-financingunie może przekroczyć 10% całkowitych wydatków kwalifikowanych projektu.

F.Minimalna i maksymalna wartość projektu.

  • Minimalna wartość projektu wynosi 500 tys. PLN wydatków kwalifikowalnych;
  • Maksymalna wartość projektu wynosi poniżej 20 mln PLN wydatków kwalifikowalnych.

G.Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.plw zakładceGenerator wnioskówzgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w „Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10.

H.Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać w terminie od dnia30.09.2010 r.do dnia30.11.2010 r.w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14, w pok. 300 A, w godzinach pracy urzędu (poniedziałek – wtorek oraz czwartek – piątek: 7.30 – 15.30, środa: 8.00 – 16.00). Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu). Konkurs ma charakter zamknięty - ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu30.11.2010 r. o godz. 15:30.

I.Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod numerami telefonów:

(0-71) 776 96 35; (0-71) 776 96 97; (0-71) 776 96 54; (0-71) 776 92 08; (0-71) 776 96 34; (0-71) 776 92 36; (0-71) 776 92 07; (0-71) 776 96 69;

J.Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD ,,Kryteria wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD”, obowiązujące w dniu ogłoszenia naboru, które dostępne są na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.plw zakładceDokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

K.W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz „Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10”, dostępnych na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl

L.Zgodnie ze Szczegółowym Opisem Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego i Ramowym Planem Realizacji RPO WD właściwą kategorią interwencji jest kategoria nr 3 – Transfer technologii i ulepszenie sieci współpracy miedzy MŚP i centrami badań. W ramach naboru dopuszcza się jedynie możliwość łączenia różnych typów przedsięwzięć przewidzianych dla działania 1.4 w ramach ww. kategorii wydatków.

Szczegółowe informacje nt. możliwości łączenia typów przedsięwzięć i kategorii interwencji zawierają wytyczne IZ RPO WD w sprawie łączenia projektów, dostępne na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl

M.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 32 dni od zakończenia oceny merytorycznej złożonych wniosków. W uzasadnionych przypadkach termin ten może ulec wydłużeniu. Wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.plw zakładceNabory wniosków/wyniki naboru.

N.Wzór umowy o dofinansowanie projektu/porozumienia z państwowymi jednostkami budżetowymi/uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu i warunków realizacji projektu Województwa Dolnośląskiego w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępny jest na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.plw zakładceDokumenty i Wytyczne/Wzory dokumentów.

O.O wszelkich zmianach związanych zprocedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego ogłoszenia, Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresem:www.rpo.dolnyslask.plw zakładceNabory wniosków.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem Wnioskodawców, z zastrzeżeniem przepisu art. 29 ust. 4 i 4a ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

P.Projekty powinny być przygotowane zgodnie z prawem wspólnotowym i prawem krajowym oraz zapisami Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013 (obowiązującego na dzień ogłoszenia naboru), Poradnikiem dla Beneficjenta, Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego i IZ RPO WD.

Ponadto projekty powinny uwzględniać zapisy Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 20 maja 2009 roku w spawie udzielania pomocy na wzmacnianie potencjału instytucji otoczenia biznesu w ramach regionalnych programów operacyjnych oraz Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 2 października 2007 roku (ze zm.) w sprawie udzielania pomocy na szkolenia w ramach regionalnych programów operacyjnych – jeżeli w projekcie występują wydatki związane z zastosowaniem mechanizmu cross-financingu.

UWAGA

Przygotowując dokumentacje aplikacyjną należy uwzględnić m.in.:

  • Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie możliwości łączenia w jednym projekcie różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach RPO WDdostępne na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.W ramach naboru możliwe jest jedynie łączenie,w ramach jednego projektu i jednej kategorii interwencji różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach danego działania RPO WD.W tym przypadku Wnioskodawca wykazuje w załączniku do wniosku o dofinansowanie projektu (zał. nr 16) kategorię wydatków przeważających (która determinuje rodzaj projektu, który jest zgłaszany do danego naboru) oraz kategorię wydatków uzupełniających (charakterystycznych dla innego rodzaju projektu, który jest realizowany w ramach połączonego przedsięwzięcia). Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na celowość i zasadność zastosowanego w projekcie łączenia, ponieważ koniecznym jest, aby w jego wyniku projekt stanowił funkcjonalną całość i spełniał wszystkie wymogi związane z typem projektu będącym przedmiotem konkursu.
  • Metodologie opracowania studium wykonalności – analizę ekonomiczno-finansową na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013dostępną na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl,
  • Wytyczne MRR w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych, dostępne na stronie internetowej:www.mrr.gov.pl
  • WytyczneInstytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie ogólnych zasad przygotowania i realizacji projektów w formie partnerstwa, dostępne na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.
  • Wytyczne programowe Instytucji Zarządzającej RPO WD w zakresie ogólnych zasad udzielania zamówień i wyboru wykonawców w transakcjach nie objętych przepisami ustawy Prawo Zamówień Publicznych w projektach realizowanych w ramach Priorytetów 1-9 Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, dostępne na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.
  • Opisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, należy użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu [330] „Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji omiejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych. W przypadku, gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc należy podać wartość „0”.

02.09.2010

Ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie realizacji projektów w ramach Schematu 1.1.A1 „dotacje inwestycyjne wspierające innowacyjność produktową i procesową na poziomie regionalnym zgodną z Dolnośląską Strategią Innowacji

Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca,której Zarząd Województwa Dolnośląskiego powierzył realizację części Priorytetu I Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa w ramachSchematu 1.1.A1 „dotacje inwestycyjne wspierające innowacyjność produktową i procesową na poziomie regionalnym zgodną z Dolnośląską Strategią Innowacji (z wyłączeniem projektów z zakresu turystyki)”

TRYB KONKURSU – ZAMKNIĘTY

Ze środków działania wspierane będą nowe inwestycje, związane z utworzeniem nowego przedsiębiorstwa, rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa, dywersyfikacją produkcji przedsiębiorstwa, poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów lub zasadniczą zmianę procesu produkcyjnego w istniejącym przedsiębiorstwie. Projekty muszą prowadzić do wdrożenia innowacji procesowej lub produktowej (z wyłączeniem usług) w przedsiębiorstwie. Wdrożona innowacja musi mieć charakter regionalny. Projekty muszą być realizowane w ramach obszarów wskazanych w Dolnośląskiej Strategii Innowacji.

O wsparcie w ramach Schematu 1.1.A1 mogą ubiegać się MŚP, tj. małe i średnie przedsiębiorstwa oraz mikroprzedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą powyżej 2 lat (licząc od daty rejestracji), prowadzące działalność gospodarczą w granicach administracyjnych województwa dolnośląskiego oraz zamierzające realizować projekt/inwestycję na terenie województwa dolnośląskiego.

Środki przeznaczone na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru to równowartość14.117.647,06EUR.

Wnioski o dofinansowanie realizacji projektów należy wypełniać w aplikacji elektronicznej GENERATOR WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE, dostępnej na stronie internetowej DIP, a następnie zarejestrować w INTERNETOWYM REJESTRATORZE WNIOSKÓW, w terminie:

05 października 2010 r.

od godz. 8.00 do godz. 15.00

Szczegółowe informacje dotyczące naboru, w tym wzory dokumentów oraz aplikacje służące do wypełnienia i zarejestrowania wniosku, znajdują się na stronie:www.dip.dolnyslask.pl

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków Samorządu Województwa w ramach Pomocy Technicznej Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

29.07.2010

Nabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów w ramach Działania 1.2 „Doradztwo dla firm oraz wsparcie dla Instytucji Otoczenia Biznesu” Schematu 1.2.D „Dotacje na doradztwo i inwestycje dla Instytucji Otoczenia Biznesu”

Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca,której Zarząd Województwa Dolnośląskiego powierzył realizację części Priorytetu 1 Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa w ramach Priorytetu 1 Wzrost konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw Działania 1.2 „Doradztwo dla firm oraz wsparcie dla Instytucji Otoczenia Biznesu” Schematu 1.2.D „Dotacje na doradztwo i inwestycje dla Instytucji Otoczenia Biznesu”

TRYB KONKURSU – ZAMKNIĘTY

W ramach Schematu 1.2.D przewidziano dofinansowanie projektów wzmacniających potencjał IOB/sieci IOB, działających w regionie i świadczących usługi doradczo-szkoleniowe dla MŚP mających siedzibę na terenie województwa dolnośląskiego.

W ramach Schematu wspierane będą projekty związane z utworzeniem nowego przedsiębiorstwa, rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa, dywersyfikacją produkcji (usług) przedsiębiorstwa, zwiększające konkurencyjność regionu poprzez wprowadzenie nowych/dodatkowych produktów (usług) lub zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego w istniejącym przedsiębiorstwie oraz przedsięwzięcia obejmujące działania związane z doradztwem i szkoleniami dla IOB. W ramach Schematu będzie możliwość zgłaszania projektów składających się osobno z komponentu doradczego oraz inwestycyjnego lub projektów kompleksowych, tj. obejmujących obydwa komponenty. Instytucje Otoczenia Biznesu (potencjalny Wnioskodawca oraz Wnioskodawca) zgłaszające do schematu typprojektu, który wymieniony jest w działaniu 1.4 (np. dot. inkubatora przedsiębiorczości, centrum transferu technologii) – w niniejszym konkursie mogą realizować jedynie komponent doradczy.

O wsparcie w ramach Schematu 1.2.D mogą ubiegać się Instytucje Otoczenia Biznesu, czyli instytucje nie działające dla zysku (poprzez instytucje nie działające dla zysku, rozumie się również takie, które przeznaczają swój zysk na cele statutowe i jednocześnie nie wypłacają dywidendy swoim udziałowcom lub akcjonariuszom), oferujące przedsiębiorcom usługi wspierające w szerokim zakresie. Wsparcie udzielane jest Instytucjom Otoczenia Biznesu (IOB) prowadzącym działalność gospodarczą w granicach administracyjnych województwa dolnośląskiego, które zamierzają realizować projekt/inwestycję na terenie województwa dolnośląskiego.

Środki przeznaczone na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru to równowartość2.000.000,00EUR.

Wnioski o dofinansowanie realizacji projektów należy wypełniać w aplikacji elektronicznej Generator Wniosków o Dofinansowanie (zwany dalej Generatorem), dostępnej na stronie internetowej DIPwww.dip.dolnyslask.pl, zgodnie z zamieszczoną na tej stronie „Instrukcją wypełniania wniosków odofinansowanie” oraz „Podręcznikiem Użytkownika dla Generatora Wniosków o dofinansowanie”, a następnie złożyć w sekretariacie Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej w terminie:

30-31 sierpnia 2010 r.

od godz. 8.00 do godz. 15.00

Szczegółowe informacje dotyczące naboru, w tym wzory dokumentów oraz aplikacje służące do wypełnienia wniosku, znajdują się na stronie:www.dip.dolnyslask.pl.


23.06.2010

Przesunięcie terminu zakończenia naboru składania wniosków o dofinansowanie w ramach naboru 39/K/1.4/2010

UWAGA! Przesunięcie terminu zakończenia naboru składania wniosków o dofinansowanie w ramach naboru 39/K/1.4/2010 dla działania 1.4 „Infrastruktura wspierająca innowacyjność i przedsiębiorczość w regionie”

IZ RPO WD informuje, że Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął decyzję o przesunięciu terminu zakończenia składania wniosków o dofinansowanie dla działania 1.4 „Infrastruktura wspierająca innowacyjność i przedsiębiorczość w regionie” w ramach naboru nr 39/K/1.4/2010 z30.06.2010r. na30.09.2010r .Pozostałe warunki konkursu nie uległy zmianie.


W związku z powyższym ostateczny termin składania wniosków o dofinansowanie upływa w dniu 30.09.2010r . o godzinie 15.30. Wnioski złożone po upływie w/w terminu nie zostaną poddane weryfikacji.

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich
w województwie dolnośląskim:
Wybrzeże J. Słowackiego 12-14, pokój nr 300
50-411 Wrocław,
Infolinia: 801 700 008
Tel. (71) 776 95 01, (71) 776 96 51, (71) 776 97 64, (71) 776 97 65
Fax (71) 776 98 41

e-mail: pife@dolnyslask.pl
rpo@dolnyslask.pl

Punkty w Regionie
kliknij tutaj

Realizacja RPO WD

Do tej pory wydaliśmy

4 798 249 493 PLN

Wartość podpisanych umów - dofinansowanie ze środków UE

5066080089 PLN

Stan na dzień 31.08.2015

Interaktywna mapa projektów RPO WD

Lista beneficjentów

Mapa dotacji UE

Galeria zdjęć