Regionalny Program Operacyjny
Fundusze Europejskie Dla Rozwoju Dolnego Śląska
12.04.2013

Dodatkowa informacja - nabór 66/K/4.1/2013 (Możliwość dofinansowania projektów dotyczących budowy punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych - PSZOK)

Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego, z uwagi na zapytania potencjalnych Wnioskodawców, składa wyjaśnienia dotyczące możliwości dofinansowania projektów dotyczących budowy punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) w ramach naboru 66/K/4.1/2013.

Ogłoszenie o naborze nr 66/K/4.1/2013 przewiduje możliwość dofinansowania następujących typów projektów:

1. Budowa, rozbudowa lub przebudowa zakładów zagospodarowania odpadów komunalnych* oraz elementów systemu gospodarowania odpadami komunalnymi tj.: stacje przeładunkowe odpadów komunalnych, instalacje do segregacji lub przetwarzania odpadów selektywnie zebranych.

*Poprzez zakłady zagospodarowania odpadów komunalnych rozumie się istniejące oraz planowane regionalne instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych określone w wojewódzkim planie gospodarki odpadami.

2. Rekultywacja zamkniętych składowisk odpadów komunalnych i innych szczególnie zagrażających środowisku oraz rekultywacja zamkniętych kwater funkcjonujących składowisk odpadów.

3. Przedsięwzięcia związane z wykorzystaniem składowisk odpadów dla pozyskania alternatywnych źródeł energii tj. biogazu.

Projekt dotyczący budowy punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych jest potencjalnie zgodny z pierwszym typem projektów wymienionych w ogłoszeniu o naborze. Wymieniona w ogłoszeniu lista elementów systemu gospodarowania odpadami komunalnymi stanowi katalog zamknięty.

I. Definicja instalacji do segregacji odpadów komunalnych selektywnie zebranych

Należy rozróżnić pojęcia dot. instalacji do segregacji odpadów komunalnych selektywnie zebranych a punkt zbierania odpadów komunalnych.

Pojęcie instalacji zostało wyjaśnione w „Liście wskaźników monitoringowych Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013” na str. 47:

INSTALACJA - przez instalację rozumie się:

a) stacjonarne urządzenie techniczne,

b) zespół stacjonarnych urządzeń technicznych powiązanych technologicznie, do których tytułem prawnym dysponuje ten sam podmiot i położonych na terenie jednego zakładu,

c) budowle niebędące urządzeniami technicznymi ani ich zespołami.

Jednocześnie zapisy te należy interpretować zgodnie z ustawą z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz z ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 6 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r., poz. 391) gminy tworzą punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w sposób zapewniający łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców gminy, w tym wskazują miejsca, w których mogą być prowadzone zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pochodzącego z gospodarstw domowych. Na podstawie art. 6r ust. 3 ww. ustawy rada gminy określa, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, m.in. sposób świadczenia usług przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Ponadto zwraca się uwagę, iż w §3 ust. 1 pkt 81 rozporządzenia Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397 z późn. zm.) zostały wymienione punkty do zbierania lub przeładunku odpadów, do których można zakwalifikować punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Zgodnie z art. 71 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, przed realizacją przedsięwzięcia dot. budowy punktu selektywnego zbierania odpadów należącego do grupy mogących znacząco oddziaływać na środowisko, konieczne jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Reasumując, projekt ubiegający się o dofinansowanie jako budowa punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych musi stanowić instalację do segregacji odpadów komunalnych selektywnie zebranych jako element systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Minimalna całkowita wartość projektu natomiast musi wynosić 1mln złotych.

II. Możliwość finansowania typu projektu dotyczącego zakupu wyposażenia niezbędnego do selektywnego zbierania odpadów, w tym niebezpiecznych

Typ projektu dotyczący zakupu wyposażenia niezbędnego do selektywnego zbierania odpadów, w tym niebezpiecznych został wyłączony z możliwości dofinansowania w przedmiotowym naborze. Niemniej jednak zakup taki może stanowić element projektu wymienionego w pkt. 1 ogłoszenia o naborze pod warunkiem, że wyposażenie jest uzupełnieniem infrastruktury już istniejącej.

Warunkiem w tym przypadku jest zgodność z Wytycznymi Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie możliwości łączenia w jednym projekcie różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach RPO WD. Natomiast wielkość wydatków w związku z zakupem wyposażenia niezbędnego do selektywnego zbierania odpadów, w tym niebezpiecznych, nie może być dominująca w stosunku do wartości całkowitych wydatków kwalifikowalnych (musi być mniejsza niż 50%). Minimalna całkowita wartość projektu natomiast musi wynosić 1mln złotych.


Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich
w województwie dolnośląskim:
Wybrzeże J. Słowackiego 12-14, pokój nr 300
50-411 Wrocław,
Infolinia: 801 700 008
Tel. (71) 776 95 01, (71) 776 96 51, (71) 776 97 64, (71) 776 97 65
Fax (71) 776 98 41

e-mail: pife@dolnyslask.pl
rpo@dolnyslask.pl

Punkty w Regionie
kliknij tutaj

Realizacja RPO WD

Do tej pory wydaliśmy

4 798 249 493 PLN

Wartość podpisanych umów - dofinansowanie ze środków UE

5066080089 PLN

Stan na dzień 31.08.2015

Interaktywna mapa projektów RPO WD

Lista beneficjentów

Mapa dotacji UE

Galeria zdjęć