Regionalny Program Operacyjny
Fundusze Europejskie Dla Rozwoju Dolnego Śląska

Nabory wniosków

Tryb konkursowy

Instytucja Zarządzająca /Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca (patrz: zakładka Przedsiębiorcy) w celu wyłonienia projektów do dofinansowania w trybie konkursowym ogłasza konkurs na swojej stronie internetowej oraz zamieszcza informację o konkursie w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim lub regionalnym.

Ogłoszenie na stronie internetowej określa co najmniej:

  • rodzaj projektów podlegających dofinansowaniu;
  • rodzaj podmiotów, które mogą ubiegać się o dofinansowanie;
  • kwotę środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów;
  • poziom dofinansowania projektów;
  • maksymalną kwotę dofinansowania projektu, o ile kwota taka została ustalona;
  • okres realizacji projektu;
  • minimalną/maksymalną wartość projektu;
  • kryteria wyboru projektów;
  • termin rozstrzygnięcia konkursu;
  • wzór wniosku o dofinansowanie realizacji projektu;
  • termin, miejsce i sposób składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektu;
  • wzór umowy o dofinansowanie projektu/porozumienia o dofinansowanie projektu/uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu i warunków realizacji projektu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Informacja o konkursie w prasie określa co najmniej:

  • rodzaj projektów podlegających dofinansowaniu;
  • rodzaj podmiotów, które mogą ubiegać się o dofinansowanie;
  • kwotę środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów;
  • wskazanie adresu strony internetowej, na której zamieszczono ogłoszenie o konkursie.

Nabór w trybie konkursowym jest przeprowadzany w trybie zamkniętym (o określonym początkowym i końcowym terminie składania wniosków dofinansowanie).

Instytucja Zarządzająca /Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca określa daty składania wniosków oraz techniczne wymogi dotyczące np. sposobu doręczenia i złożenia wniosku, interpretacji daty złożenia wniosku. Instytucja Zarządzająca /Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca gwarantuje zachowanie minimalnego 30-dniowego terminu pomiędzy datą ogłoszenia o naborze, a ostateczną datą składania wniosków o dofinansowanie.

Instytucja Zarządzająca /Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca jest odpowiedzialna za udzielanie beneficjentom informacji na temat m.in.:

  • dostępności środków w ramach danego naboru,
  • możliwości uzyskania dofinansowania projektów.
  • aktualnie przeprowadzanych naborów,
  • kwalifikowalności projektów, wnioskodawców i wydatków.

Ocenie podlegają wnioski złożone w terminie w Punkcie Przyjęć Wniosków w Instytucji Zarządzającej /Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej. Ocena podzielona jest na ocenę formalną i merytoryczną.

Ocena formalnawniosku o dofinansowanie realizacji projektu dokonywana jest przez dwie osoby w Instytucji Zarządzającej /Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej (zgodnie z zasadą „dwóch par oczu”) na podstawie listy sprawdzającej do oceny formalnej. Osoby uczestniczące w ocenie podpisują deklarację poufności i bezstronności. W przypadku niespełnienia kryterium uzupełniającego, wnioskodawca ma możliwość jednokrotnej poprawy/uzupełnienia wniosku.

Wnioski, które przeszły pozytywnieocenę formalnąprzekazywane są dooceny merytorycznejoraz do Menedżera ds. Środowiska, przedstawiciela Wojewody i przedstawiciela organizacji pozarządowych ekologicznych wKomitecie Monitorującym RPO WD, którzy zajmują się zagadnieniami ochrony środowiska naturalnego, w celu zaopiniowania w zakresie kwestii środowiskowych. Konsultacje w zakresie kwestii środowiskowych są obligatoryjne dla projektów z działań wdrażanych przez Instytucję Zarządzającą.

Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca w ramach działań przez nią wdrażanych ma możliwość prowadzenia dla wybranych projektów konsultacji w zakresie kwestii środowiskowych. Projekty dotyczące współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej oraz wybrane projekty, ze względu na swoją specyfikę i zakres (np. projekty w ramach działania 1.3) nie wymagają poddania konsultacjom w zakresie kwestii środowiskowych.

Oceny merytorycznejdokonujeKomisja Oceny Projektów, która realizuje swoje zadania zgodnie z Regulaminem Prac Komisji Oceny Projektów. W pracach Komisji Oceny Projektów może brać udział w charakterze obserwatora przedstawiciel Wojewody.

Oceny merytorycznejdokonuje się poprzez wypełnienie formularza oceny merytorycznej wniosku. W przypadku pojawienia się wątpliwości na etapie oceny merytorycznej istnieje możliwość wezwania wnioskodawców przez Instytucję Zarządzającą/Dolnośląską Instytucję Pośredniczącą do złożenia stosownych wyjaśnień. Wyjaśnienia powinny ograniczać się do uzyskania właściwego zrozumienia intencji wnioskodawcy. Ponadto w przypadku stwierdzenia przez oceniających braków lub błędów formalnych we wniosku, jest on zwracany do ponownej oceny formalnej.

Instytucja Zarządzająca /Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca może również, w celu przeprowadzenia prawidłowej i rzetelnej oceny merytorycznej, powołać dodatkowo ekspertów do wydania opinii nt. wniosku.

Członkowie Komisji Oceny Projektów oraz eksperci podpisują deklarację poufności i bezstronności.

Wnioski, które przeszły pozytywnie ocenę merytoryczną przekazywane są do Zarządu Województwa w celu dokonania wyboru projektów do dofinansowania.

Wybór projektówdokonywany jest przez Zarząd Województwa na podstawie strategicznych kryteriów wyboru zatwierdzonych przezKomitet Monitorujący RPO WD. Zarząd Województwa, uwzględniając opinie (w zakresie kwestii środowiskowych) Menedżera ds. Środowiska, przedstawiciela Wojewody i przedstawiciela organizacji pozarządowych ekologicznych w Komitecie Monitorującym RPO WD zajmujących się zagadnieniami ochrony środowiska naturalnego, podejmuje ostateczną decyzję w formie uchwały o wyborze projektów do dofinansowania, o odrzuceniu projektów lub o umieszczeniu projektów na liście rezerwowej.

W przypadku działań 1.1 oraz 1.2 Zarząd Województwa dokonuje wyboru projektów poprzez zatwierdzenie listy projektów przedstawionych przez Dolnośląską Instytucję Pośredniczącą, zgodnie z zasadami zatwierdzonymi przez Komitet Monitorujący RPO WD (w tym przypadku nie mają zastosowania strategiczne kryteria wyboru). Zarząd Województwa podejmuje decyzję w formie uchwały o wyborze projektów do dofinansowania lub umieszczeniu projektów na liście rezerwowej.

W przypadku projektów dotyczących współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej Zarząd Województwa wybiera projekty do dofinansowania zgodnie z zasadami zatwierdzonymi przez Komitet Monitorujący RPO WD. Zarząd Województwa podejmuje decyzję w formie uchwały o wyborze projektów do dofinansowania projektów lub o umieszczeniu projektów na liście rezerwowej (w tym przypadku nie mają zastosowania strategiczne kryteria wyboru).

Wnioskodawcy, których projekty uczestniczą w danym naborze, mają zapewniony dostęp do dokumentów związanych z oceną złożonego przez nich wniosku, z zachowaniem zasad określonych w przepisach o dostępie do informacji publicznej oraz o ochronie danych osobowych.

W odniesieniu do Priorytetu „Miasta” szczegółowe zasady poprzedzające rozpoczęcie procedury konkursowej określają „Wytyczne dotyczące przygotowania Lokalnego Programu Rewitalizacji jako podstawy udzielania wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013” opracowane przez Instytucję Zarządzającą.

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich
w województwie dolnośląskim:
Wybrzeże J. Słowackiego 12-14, pokój nr 300
50-411 Wrocław,
Infolinia: 801 700 008
Tel. (71) 776 95 01, (71) 776 96 51, (71) 776 97 64, (71) 776 97 65
Fax (71) 776 98 41

e-mail: pife@dolnyslask.pl
rpo@dolnyslask.pl

Punkty w Regionie
kliknij tutaj

Realizacja RPO WD

Do tej pory wydaliśmy

4 798 249 493 PLN

Wartość podpisanych umów - dofinansowanie ze środków UE

5066080089 PLN

Stan na dzień 31.08.2015

Interaktywna mapa projektów RPO WD

Lista beneficjentów

Mapa dotacji UE

Galeria zdjęć