ODWIEDZANA OBECNIE STRONA REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO
NA LATA 2007-2013 PRZESTAŁA BYĆ AKTUALIZOWANA OD 1 STYCZNIA 2013 r.

Zapraszamy na NOWĄ STRONĘ: www.rpo.dolnyslask.pl

09/28/12

Informacja dla projektodawców w naborze nr 22/S/4.4/2012 - dokumenty dotyczące Ramowej Dyrektywy Wodnej

Zasady weryfikacji przesłanek z art. 4 ust. 7 Ramowej Dyrektywy Wodnej w odniesieniu do przedsięwzięć przeciwpowodziowych realizowanych w stanie prawnym obowiązującym przed i po 18 marca 2011
Pobierz plik

Zał nr 1. Wytyczne do ekspertyzy w zakresie oceny wpływu, oddziaływania przedsięwzięcia na cele ochrony wód w rozumieniu art. 4.1. w związku z art. 4.7. Ramowej Dyrektywy Wodnej
Pobierz plik

Zał nr 2. Definicje zagadnienia problemowe
Pobierz plik

Zał nr 3. Wariantowanie minimalizacji ryzyka
Pobierz plik

Zał nr 4 Lista sprawdzająca sprzed noweli RDW
Pobierz plik

Zał nr 5 Lista sprawdzająca po noweli RDW
Pobierz plik

09/28/12

Zaproszenie do składania propozycji projektów do działania 4.4 „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe i zapobieganie suszom” - nabór nr 22/S/4.4/2012

Zarząd Województwa Dolnośląskiego, pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, zaprasza do składania w trybie systemowym propozycji projektów w ramach Priorytetu IV Poprawa stanu środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa ekologicznego i przeciwpowodziowego Dolnego Śląska („Środowisko i bezpieczeństwo ekologiczne”), Działanie 4.4 "Zabezpieczenie przeciwpowodziowe i zapobieganie suszom", współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego
na lata 2007-2013.

Zaproszenie do składania propozycji projektów do działania 4.4 „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe i zapobieganie suszom” - nabór nr 22/S/4.4/2012 (wersja do druku):
Pobierz plik

A.Do składania propozycji projektów uprawnieni są:
•jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych;
•związki i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.

B.Propozycje projektów mogą być składane w zakresie:
•prac ziemnych i robót budowlanych związanych z utrzymaniem i regulacją cieków wodnych, poprawiające bilans wodny w zlewniach, a także związanych z budową i remontem zbiorników wielofunkcyjnych, małej retencji i suchych zbiorników przeciwpowodziowych.

C.Okres realizacji projektu:
•zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) 1083/2006 z 11 lipca 2006r ze zm., do wydatków kwalifikowalnych zaliczyć można wydatki poniesione od dnia 01.01.2007 r. w tym poniesione na projekty, których realizacja rozpoczęła się przed tą datą;
•zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia 31.10.2014 r. (należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie, czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowanych i niekwalifikowalnych poniesionych w ramach projektu).
•Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do 30.12.2014 r.

D.Szacunkowa alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego zaproszenia wynosi 1 830 000,00 Euro, tj. 7540881,00PLN (wg kursu 1 EUR = 4,1207). Ze względu m.in. na kurs euro rzeczywisty limit dostępnych środków w naborze może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E.Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi 85% wydatków kwalifikowalnych projektu.

F.Minimalna całkowita wartość projektu.

Realizowane będą przedsięwzięcia o całkowitej kwocie wydatków kwalifikowanych od 2 mln PLN do 40 mln PLN.

G.Propozycje projektów należy zgłaszać w terminie od 28.09.2012 r. do 29.10.2012 r. za pośrednictwem aplikacji internetowej pod nazwą – Baza Projektów Systemowych, która jest dostępna pod adresem www.bps.rpo.dolnyslask.pl.
Zgłoszenia należy dokonać zgodnie z Instrukcją Obsługi Bazy Projektów Systemowych, która jest dostępna pod adresem www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory Wniosków/Baza Projektów Systemowych.
Informacje dot. procedury uzyskania uprawnień do zgłoszenia propozycji projektów można uzyskać pod numerem 71 776-95-37 lub pod adresem bps@dolnyslask.pl.

H.Ostateczny termin zgłaszania propozycji projektów upływa w dniu 29.10.2012 r. o godz. 14.00. Po upływie ww. terminu zablokowana zostanie możliwość wprowadzania i edytowania danych w Bazie Projektów Systemowych.

I.Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z wypełnianiem formularza propozycji projektu można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod numerami telefonów:
71 776-95-62; 71 776-91-03; 71 776-97-51; 71 776-95-59; 71 776-91-97; 71 776-92-33; 71 776-91-76; 71 776-95-58; 71 776-95-38, 71 776-92-10.

J.Ocena złożonych propozycji projektów dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD "Kryteria wyboru operacji finansowych w ramach RPO WD”, które dostępne są na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.
Należy jednocześnie zwrócić uwagę na „Przewodnik po Kryteriach wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD na lata 2007-2013”. Przewodnik ten dostępny jest na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

K.W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. pisemnej informacji skierowanej do wnioskodawcy, w Szczegółowym Opisie Priorytetów RPO WD oraz Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1 ,1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10, dostępnych na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.

L.Wybór propozycji projektów (w ramach preselekcji) nastąpi w terminie do 40 dni po upływie terminu zgłaszania propozycji projektów. Wyniki wyboru propozycji projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków/Wyniki oceny i wyboru.

M. Wzór umowy o dofinansowanie projektu/ porozumienia z państwowymi jednostkami budżetowymi/uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu i warunków realizacji projektu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępny jest na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne/Wzory dokumentów.

N.O wszelkich zmianach związanych z procedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego zaproszenia Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresem www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Aktualności.
Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 4 i 4a ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

UWAGA:
Po etapie preselekcji należy zwrócić szczególną uwagę na:

1.Kluczowe „Kryterium oceny formalnej specyficzne dla trybu systemowego”:

Lp.

Nazwa kryterium

Opis/pytanie

K

Skala punktowa

1

Zgodność projektu z propozycją zgłoszoną do Bazy Projektów Systemowych

Czy projekt spełnia wszystkie poniższe warunki:
- taki sam tytuł projektu
- ten sam wnioskodawca projektu
- wartość dofinansowania nie zwiększyła się o więcej niż 15% od wnioskowanej na etapie preselekcji
- wartość wskaźników produktu i rezultatu nie odbiega o więcej niż 15 % od deklarowanej na etapie preselekcji?*

K**

Tak/Nie

* Warunek dotyczący wartości wskaźników będzie spełniony, jeżeli zmiana wartości wskaźników będzie większa niż 15%, ale jednocześnie będzie miała pozytywny wpływ na produkty lub rezultaty realizacji projektu.

** Kryterium kluczowe, musi być bezwzględnie spełnione na każdym etapie oceny, w przeciwnym razie skutkuje odrzuceniem wniosku (brak możliwości poprawy /uzupełnienia dokumentacji).

2.Jedno z kryteriów oceny merytorycznej: „Zgodność z Dyrektywą Środowiskową oraz Ramową Dyrektywą Wodną 2000/60/WE”.

Weryfikacja kryterium dokonywana jest na podstawie m.in. listy sprawdzającej wraz z ekspertyzą zaopiniowaną przez RZGW oraz RDOŚ, które stanowią obligatoryjny załącznik do wniosku o dofinansowanie.
Wytyczne do ekspertyzy wraz z listą sprawdzającą znajdują się na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory Wniosków.

3.Zapisy punktu 32 „Realizacja preferencji i wymogów wskazanych w opisie osi priorytetowej RPO WD na etapie wdrażania Programu” w karcie działania 4.4 URPO.

4.Wnioskodawca, opisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, musi użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu [330] „Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji o miejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych.
W przypadku gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc, należy podać wartość „0”.

5.Metodologię opracowania Studium wykonalności – analizę ekonomiczno–finansową na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013 dostępną na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne.

08/09/12

Zaproszenie do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów w ramach naboru nr 19/S/4.3/2012 [tylko projekty wybrane w preselekcji]

Zaproszenie do składania wniosków w ramach naboru 19/S/4.3/2012 - wersja do druku:
Pobierz plik

Zarząd Województwa Dolnośląskiego, pełniący rolę Instytucji Zarządzającej
Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 informuje, że zgodnie z Uchwałą Zarządu Województwa Dolnośląskiego Nr 2571/IV/12 z dnia 10.07.2012r. w sprawie wyboru propozycji projektów w ramach preselekcji w trybie systemowym do Działania 4.3 „Poprawa jakości powietrza”, Priorytet 4. Poprawa stanu środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa ekologicznego i przeciwpowodziowego Dolnego Śląska („Środowisko i bezpieczeństwo ekologiczne”) w ramach naboru nr 19/S/4.3/2012, zostały wybrane następujące propozycje projektów:

Beneficjent

Tytuł projektu

Uzdrowiskowa Gmina Miejska Szczawno-Zdrój

Wymiana kotła i instalacji centralnego ogrzewania wraz z modernizacją kotłowni gazowej w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczawnie-Zdroju celem redukcji emisji zanieczyszczeń i poprawy jakości powietrza

Uzdrowiskowa Gmina Miejska Szczawno Zdrój

Wymiana kotła centralnego ogrzewania wraz z modernizacją kotłowni gazowej w budynku Urzędu Miejskiego w Szczawnie-Zdroju celem zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i poprawy jakości powietrza

Gmina Radków

Poprawa jakości powietrza poprzez modernizacje kotłowni oraz zastosowanie alternatywnych źródeł energii w Urzędzie Miasta i Gminy w Radkowie

Gmina Mieroszów

Modernizacja kotłowni budynku Urzędu Miejskiego w Mieroszowie, Plac Niepodległości 1

Zakład Karny w Głogowie

Przebudowa kotłowni w Zakładzie Karnym w Głogowie

Powiat Kamiennogórski

Poprawa jakości powietrza poprzez wymianę źródła ciepła w kompleksie budynków Domu Pomocy Społecznej w Szarocinie z zastosowaniem geotermii

Gmina Miękinia

Przebudowa kotłowni stałopalnej na gazowa w Urzędzie Gminy Miękinia

Powiat Jeleniogórski

Ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez modernizację kotłowni w Domu Pomocy Społecznej w Janowicach Wielkich

Gmina Bielawa

Ekomodernizacja systemu energetycznego Pływalni Miejskiej AQUARUS w Bielawie

Gmina Bielawa

Poprawa jakości powietrza poprzez modernizację kotłowni Urzędu Miejskiego w Bielawie

Gmina Bolków

Wymiana źródeł ciepła w budynkach użyteczności publicznej Gminno-Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Gminno-Miejskiego Zakładu Budżetowego Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Bolkowie

Powiat Milicki

Ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza pochodzących z budynków Domu Pomocy Społecznej zlokalizowanych w miejscowości Krośnice i Milicz poprzez montaż instalacji solarnej

Gmina Stara Kamienica

Poprawa jakości powietrza poprzez budowę pomp ciepła w obiektach użyteczności publicznej tj. Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie i Świetlicy wiejskiej w Rybnicy

Powiat Oleśnicki

Poprawa jakości powietrza poprzez wymianę źródeł ciepła w Powiatowym Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie

Gmina Nowogrodziec

Modernizacja i wymiana źródeł ciepła w obiektach użyteczności publicznej na terenie miasta Nowogrodziec

Gmina Środa Śląska

Wymiana kotła gazowego w pomieszczeniu kotłowni Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zaprasza wszystkich Beneficjentów, których propozycje projektów znajdują się na powyższej liście, do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów wraz z załącznikami.

A.Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać w Punkcie Przyjęć Wnioskóww Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14, w pok.301 a, w terminie od dnia 13.08.2012 r. do dnia 17.09.2012 r. w godz. 8.00 – 15.00.Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku.W wersji elektronicznej należy również złożyć załącznik nr 1 do Studium Wykonalności - Założenia projekcji finansowej dla celów przeprowadzenia analizy ekonomiczno-finansowej projektu (scenariusz z projektem i bez projektu) oraz obliczenie luki finansowej zgodnie ze wzorami umieszczonymi na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.
O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu).

B.Rodzaj projektów podlegających dofinansowaniu:
•nabycie urządzeń, sprzętu itp.,
•modernizacja źródeł ciepła,
•wymiana źródeł ciepła służących obniżeniu emisji zanieczyszczeń z obiektów użyteczności publicznej, m.in. kotłów c.o., systemów oczyszczania gazów odlotowych itp. z wyłączeniem projektów dotyczących obiektów ochrony zdrowia i placówek edukacyjnych.

W ramach powyższych propozycji projektów:
•możliwa jest modernizacja pomieszczenia, w którym zlokalizowane jest źródło ciepła, w zakresie niezbędnym dla jego prawidłowego funkcjonowania;
•dopuszczalne jest dostosowanie do obowiązujących norm infrastruktury niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania źródła ciepła (dotyczy produkcji ciepła, a nie jego dystrybucji).

C.Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi 3 000 000 Euro, tj. 12 861 600,00 PLN (wg kursu 1 EUR = 4,2872).

Ze względu m.in. na kurs euro rzeczywisty limit dostępnych środków w naborze może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

D.Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi: 85%

Przed wypełnieniem wniosku należy przeanalizować projekt pod kątem wystąpienia pomocy publicznej.
W przypadku stwierdzenia występowania pomocy publicznej w projekcie, jedynym programem na podstawie którego będzie udzielane wsparcie jest Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 8 grudnia 2010r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych. W przypadku objęcia projektu zasadami pomocy de minimis maksymalna kwota wsparcia musi być zgodna z obowiązującymi zasadami dla tego trybu udzielania pomocy, tj. w szczególności nie przekraczać równowartości 200 tys. EUR na beneficjenta (jest to maksymalny limit pomocy de minimis jaki może otrzymać dany podmiot w okresie 3 lat).
Poziom wsparcia nie może przekroczyć 85%. Jednocześnie wyklucza się możliwość indywidualnej notyfikacji projektów do KE.

E.Minimalna całkowita wartość projektu wynosi: 50 tys. PLN.

F.Okres realizacji projektu:
•Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) nr 1083/2006 z 11 lipca 2006 r. do wydatków kwalifikowalnych dla projektów nie objętych pomocą publiczną zaliczyć można wydatki poniesione od dnia 01.01.2007.
•Zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia 31.10.2014 r. (należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatkuw projekcie czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowanych i niekawalifikowalnych poniesionychw ramach projektu).
Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do 30.12.2014 r.

G.Rozstrzygnięcie naboru nastąpi w terminie do 40 dni od zakończenia oceny merytorycznej złożonych wniosków. Wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków/wyniki naboru.

H.Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD, z wyłączeniem działania 1.1, 1.2, 5.1i 5.3 oraz Priorytetu 10.

I.Wzór umowy/porozumienia/uchwały o dofinansowanie projektu dostępny jest na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl

J.Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD ,,Kryteria wyboru operacji finansowych w ramach RPO WD”, które dostępne są na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl

K.W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10, dostępnych na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.

L.Informacje dotyczące kwestii związanych z wypełnianiem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod następującymi numerami telefonów: (071) 776-95-62;(071) 776-95-79; (071) 776-97-51; (071) 776-95-59; (071) 776-91-97; (071) 776-92-33; (071) 776-91-76; (071) 776-95-58.

M.O wszelkich zmianach związanych z procedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego zaproszenia Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresem www.rpo.dolnyslask.pl
Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców.

Ponadto proszę zwrócić szczególną uwagę na:
1.Instrukcję wypełniania Wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępną na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.plw zakładce „Nabory wniosków/Generator wniosków”.

2.Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie możliwości łączeniaw jednym projekcie różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparciaw ramach RPO WD dostępne na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.

Zgodnie z w/w wytycznymi w przypadku połączenia w ramach jednego projektu i jednej kategorii interwencji różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach danego działania RPO WD wnioskodawca wykazuje w osobnym załączniku do wniosku o dofinansowanie projektu kategorię wydatków przeważających (która determinuje rodzaj projektu, który jest zgłaszany do danego naboru) oraz kategorię wydatków uzupełniających (charakterystycznych dla innego rodzaju projektu, który jest realizowany w ramach połączonego przedsięwzięcia).

3.Wytyczne w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych, dostępne na stronie www.mrr.gov.pl.

4.Wpisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, należy:
•Użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu „Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji o miejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych.
W przypadku, gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc należy podać wartość „0”.
5.Ponadto przy sporządzaniu Wniosku o dofinansowanie należy zwrócić szczególną uwagę na kluczowe „Kryterium oceny formalnej specyficzne dla trybu systemowego”:

Lp.

Nazwa kryterium

Opis/pytanie

K

Skala punktowa

1

Zgodność projektu z propozycją zgłoszoną do Bazy Projektów Systemowych

Czy projekt spełnia wszystkie poniższe warunki:
- taki sam tytuł projektu
- ten sam wnioskodawca projektu
- wartość dofinansowania nie zwiększyła się o więcej niż 15% od wnioskowanej na etapie preselekcji
- wartość wskaźników produktu i rezultatu nie odbiega o więcej niż 15 % od deklarowanej na etapie preselekcji?*

K**

Tak/Nie

* Warunek dotyczący wartości wskaźników będzie spełniony, jeżeli zmiana wartości wskaźników będzie większa niż 15%, ale jednocześnie będzie miała pozytywny wpływ na produkty lub rezultaty realizacji projektu.

Z uwagi na fakt, iż wnioskodawcy różnie interpretowali definicje wskaźników rezultatu w ramach Działania 4.3 Poprawa jakości powietrza (w trakcie składania propozycji projektów w ramach naboru 19/S/4.3/2012), IZ RPO WD wprowadziła „Erratę do Listy wskaźników (…) dla działania 4.3”.

W związku z powyższym, wszyscy wnioskodawcy zobowiązani są zapoznać się z definicjami użytych wskaźników rezultatu i wskazać faktyczne wartości w przedkładanej dokumentacji aplikacyjnej.
W przypadku, gdy wniosek o dofinansowanie nie spełni ww. warunku dotyczącego wartości wskaźników rezultatu, a wykazana różnica będzie wynikała z błędnej interpretacji definicji na etapie preselekcji i będzie zgodna z danymi zawartymi w Studium Wykonalności, to ten element kryterium uznaje się za spełniony.

** Kryterium kluczowe, musi być bezwzględnie spełnione na każdym etapie oceny, w przeciwnym razie skutkuje odrzuceniem wniosku (brak możliwości poprawy/uzupełnienia dokumentacji).

05/22/12

Uwaga: przedłużenie terminu składania wniosków o dofinansowanie w naborze nr 59/K/4.7/2012

Informujemy, że termin składania wniosków w naborze nr 59/K/4.7/2012 do działania 4.7 „Ochrona bioróżnorodności i edukacja ekologiczna” został przedłużony do 25 czerwca 2012 r.

Zgodnie z ogłoszeniem o naborze miał się on zakończyć 24 maja 2012 r. Decyzją Zarządu Województwa Dolnośląskiego termin składania wniosków o dofinansowanie został przedłużony do 25 czerwca 2012 r. Pozostałe warunki konkursów nie zmieniły się.

04/17/12

Informacja dla wnioskodawców w naborze 59/K/4.7/2012 (zmiana limitu kwotowego projektu))

Na wniosek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wprowadzono zmiany w Linii demarkacyjnej pomiędzy Programami Operacyjnymi Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybackiej umożliwiające realizację:

  • projektów w RPO WD, które dotyczą różnorodności gatunkowej oraz ochrony siedlisk o wartości wyższej niż 400 tys. zł - dotyczy naboru nr 59/K/4.7/2012 w ramach działania 4.7 "Ochrona bioróżnorodności i edukacja ekologiczna”.

Z dniem 5 kwietnia 2012 r. (data podjęcia uchwały ws. zmiany Linii) przestał obowiązywać górny limit kwotowy dla przedsięwzięć realizowanych w ww. zakresie w ramach RPO WD.

Celem zapobiegania podwójnemu finansowaniu, beneficjenci są zobowiązani składać oświadczenia o niefinansowaniu określonej inwestycji z innego programu operacyjnego – zgodnie z procedurami określonymi dla RPO WD.

03/30/12

Ogłoszenie o naborze nr 59/K/4.7/2012 do działania 4.7 "Ochrona bioróżnorodności i edukacja ekologiczna”

Zarząd Województwa Dolnośląskiego, pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, ogłasza nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 4 „Poprawa stanu środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa ekologicznego i przeciwpowodziowego Dolnego Śląska”, Działanie nr 4.7 „Ochrona bioróżnorodności i edukacja ekologiczna”, współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Nabór nr 59/K/4.7/2012
Treść ogłoszenia w pliku PDF - pobierz plik

A. Ogłoszenie dotyczy następujących rodzajów projektów:
1.zahamowania strat różnorodności biologicznej na wszystkich poziomach jej organizacji, czyli różnorodności wewnątrzgatunkowej, międzygatunkowej i ponadgatunkowej (ekosystemów i krajobrazów), tj:
•działania służące zachowaniu siedlisk gatunków chronionych w biocenozach poddanych antropopresji zwłaszcza na terenach upraw rolnych i zurbanizowanych;
•tworzenie drobnych struktur w krajobrazie rolniczym takich jak mokradła, oczka wodne, zakrzewienia i zadrzewienia śródpolne, miedze i pasy roślinności wzdłuż cieków i dróg, działania powinny być oparte o odtwarzanie swoistych dla danego regionu rodzimych ekosystemów;
•działania związane z tworzeniem siedlisk zastępczych dla gatunków chronionych, których obecne siedliska są zagrożone;
•działania mające na celu ochronę ekosystemów i gatunków priorytetowych w obszarach Natura 2000;
2.wzbogacenia składu gatunkowego drzewostanów (w tym eliminacji monokultur) w celu zwiększenia różnorodności genetycznej i biologicznej biocenoz leśnych, tj:
•działania związane z utrzymaniem lub przywróceniem właściwego stanu ochrony siedlisk przyrodniczych leśnych będących przedmiotami ochrony w obszarach Natura 2000 (działania wykraczające poza plan urządzania lasu);
3.odbudowy i udrażniania korytarzy ekologicznych (leśnych, rzecznych i innych) zapewniających wymianę genów pomiędzy różnymi populacjami lokalnymi, tj:
•odtwarzanie ciągłości liniowych elementów krajobrazu takich jak szpalery drzew, krzewów, stanowiących korytarze ekologiczne między obszarami Natura 2000;
•ochrona, konserwacja lub tworzenie siedlisk dla chronionych gatunków zwierząt związanych ze starszymi wiekowo drzewostanami w ten sposób, aby odtwarzać zerwane powiązania między lokalnymi populacjami zasiedlającymi obszary Natura 2000 i rezerwaty;
•odtwarzanie lub utrzymanie ciągłości korytarzy ekologicznych w dolinach rzecznych umożliwiających migrację i swobodne przemieszczanie się organizmów wodnych służących realizacji celów środowiskowych dla jednolitych części wód powierzchniowych zwłaszcza dla cieków położonych w formach ochrony przyrody zgodnie z „Planem gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry” (MP nr 40 poz. 451 z 22 lutego 2011 r.);
4.ochrony i utrzymania siedlisk we właściwym stanie lub przywracających ich właściwy stan, tj:
•ochrona i konserwacja miejsc hibernacji lub miejsc letniej koncentracji nietoperzy;
•działania związane z eliminacja gatunków obcego pochodzenia w obszarach Natura 2000 i rezerwatach (z wyjątkiem gatunków, których eliminacja jest nieracjonalna, np. niecierpek drobnokwiatowy);
•działania związane z utrzymaniem lub przywróceniem właściwego stanu ochrony siedlisk przyrodniczych nieleśnych i siedlisk gatunków będących przedmiotami ochrony przede wszystkim w obszarach Natura 2000;

Uwaga! W przypadku tego naboru jest wymagany dodatkowy załącznik do wniosku: „Opinia przyrodnicza projektu” wydana przez właściwy organ odpowiedzialny za ochronę przyrody na danym obszarze potwierdzająca m.in. celowość i zasadność jego realizacji. Zakres informacji, które wnioskodawca będzie zobowiązany przedstawić w celu uzyskania opinii, zostanie umieszczony na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków.

B. Do składania wniosków uprawnieni są:

  • jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych;
  • związki i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego;
  • organizacje pozarządowe;
  • PGL Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne;
  • parki narodowe i krajobrazowe;
  • kościoły, związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych.

C. Okres realizacji projektu:
•zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) 1083/2006 z 11 lipca 2006 r. ze zm., do wydatków kwalifikowalnych zaliczyć można wydatki poniesione od dnia 01.01.2007 r., w tym poniesione na projekty, których realizacja rozpoczęła się przed tą datą;
•zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia 31.10.2014 r. (należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie, czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowanych i niekwalifikowalnych poniesionych w ramach projektu). Data ta wpisywana jest przez beneficjenta w polu „F” wniosku o dofinansowanie - Data zakończenia finansowego realizacji projektu.
•Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do 30.12.2014 r.

D. Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi 1 470 378 Euro, tj. 6 088 835,30 zł (wg kursu 1 EUR = 4,1410 PLN Europejskiego Banku Centralnego z 28.02.2012 r.). Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E. Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi 85% wydatków kwalifikowalnych projektu.
Przed wypełnieniem wniosku należy przeanalizować projekt pod kątem wystąpienia pomocy publicznej.
W przypadku stwierdzenia występowania pomocy publicznej w projekcie jedynym programem, na podstawie którego będzie udzielane wsparcie, jest Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 8 grudnia 2010r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych.
W przypadku objęcia projektu zasadami pomocy de minimis maksymalna kwota wsparcia dla projektów z zakresu bioróżnorodności musi być zgodna z obowiązującymi zasadami dla tego trybu udzielania pomocy, tj. w szczególności nie przekraczać równowartości 200 tys. EUR na beneficjenta (jest to maksymalny limit pomocy de minimis jaki może otrzymać dany podmiot w okresie 3 lat).
Poziom wsparcia nie może przekroczyć 85%. Jednocześnie wyklucza się możliwość indywidualnej notyfikacji projektów do KE.

F. Minimalna/maksymalna całkowita wartość projektu.
Realizowane będą przedsięwzięcia o całkowitej kwocie wydatków kwalifikowanych od 50 tys. PLN do 400 tys. PLN*.

*W związku z procedowaną zmianą zapisów Linii demarkacyjnej w tym zakresie, wskazana kwota nie będzie obowiązywać dla projektów realizowanych na terenie Dolnego Śląska. W takiej sytuacji celem zapobiegania podwójnemu finansowaniu, beneficjenci realizujący projekty o wartości przekraczającej 400 tys. PLN, będą zobowiązani składać oświadczenia o niefinansowaniu określonej inwestycji z innego programu operacyjnego. W przypadku zatwierdzenia w/w zmiany Linii demarkacyjnej, Instytucja Zarządzająca RPO WD zamieści stosowną informację na swojej stronie internetowej.

G. Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków/Generator wniosków zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10 dostępnym na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne.

H. Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać od dnia 30.03.2012 r. w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14, w pok. 301 A, w godzinach pracy urzędu (pn-pt: 8.00–16.00). Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. W wersji elektronicznej należy również złożyć załącznik nr 1 do Studium Wykonalności – Założenia projekcji finansowej dla celów przeprowadzenia analizy ekonomiczno-finansowej projektu (scenariusz z projektem i bez projektu) oraz obliczenie luki finansowej zgodnie ze wzorami umieszczonymi na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.
O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu). Konkurs ma charakter zamknięty - ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu: 24.05.2012 r. o godz. 15:00.

I. Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego w UMWD pod numerami telefonów:
71 776 95 62; 71 776 95 58; 71 776 94 61;
71 776 95 59; 71 776 97 46; 71 776 91 76;
71 776 92 33; 71 776 91 97; 71 776 97 51

J. Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD ,,Kryteria wyboru operacji finansowych w ramach RPO WD”, które dostępne są na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne.
Należy jednocześnie zwrócić uwagę na „Przewodnik po Kryteriach wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD na lata 2007-2013”. Przewodnik ten dostępny jest na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne.

K. W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. pisemnej informacji skierowanej do wnioskodawcy, w Szczegółowym Opisie Priorytetów RPO WD oraz Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1 ,1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10.
Po otrzymaniu informacji o rozstrzygnięciu odwołania lub pisma o odmowie rozpatrzenia odwołania, Wnioskodawcy przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a następnie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego w zakresie i na zasadach opisanych w odpowiednich przepisach ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

L. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 40 dni od zakończenia oceny merytorycznej wszystkich złożonych wniosków. Wyniki oceny formalnej, merytorycznej a następnie wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl.

M. Wzór umowy o dofinansowanie projektu/porozumienia z państwowymi jednostkami budżetowymi/uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie podjęcia decyzji o dofinansowaniu projektu Województwa Dolnośląskiego oraz określenia szczegółowych zasad, trybu i warunków jego realizacji w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępny jest na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl.

N. Szczegółowe informacje na temat procedur naboru, oceny i wyboru projektów znajdują się m.in. w Szczegółowym Opisie Priorytetów RPO WD oraz Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1, 1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10, dostępnych na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne.
O wszelkich zmianach związanych z procedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego konkursu, Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresem: www.rpo.dolnyslask.pl.
Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 4 i 4a ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

O. Projekty powinny być przygotowane zgodnie z prawem wspólnotowym i prawem krajowym oraz zapisami Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013, Poradnika dla Beneficjenta, Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego i IZ RPO WD.
UWAGA: Ponadto należy zwrócić szczególną uwagę na:
•Jedno z kryterium wyboru operacji finansowanych – w zakresie bioróżnorodności dofinansowane będą projekty, które przyczynią się do ochrony bioróżnorodności oraz ich realizacja jest zgodna z innymi dokumentami (typu: koncepcje budowy sieci ekologicznej, opracowania ekofizjograficzne, Regionalny Program Polityki Leśnej, Program Rolno- środowiskowy, Ochrony Przeciwpowodziowej, itd. a także z dokumentami planistycznymi).
•Zapisy punktu 32 „Realizacja preferencji i wymogów wskazanych w opisie osi priorytetowej RPO WD na etapie wdrażania Programu” w karcie działania 4.7 URPO.
W ramach działania projekty powinny być ukierunkowane i realizowane w obszarach prawnie chronionych, planowanych do ochrony i atrakcyjnych turystycznie tak, aby region zachował najcenniejsze gatunki i walory krajobrazowe.
Założenie to będzie realizowane na etapie wyboru projektów do dofinansowania przez Zarząd Województwa na podstawie strategicznego kryterium wyboru projektów „Wpływ projektu na rozwój sektora/branży”.
•Instrukcję wypełniania Wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępną na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków/Generator wniosków.
•Metodologię opracowania Studium wykonalności – analizę ekonomiczno-finansową na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013 dostępną na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne.
•Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie możliwości łączenia w jednym projekcie różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach RPO WD dostępne na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne.
Zgodnie z ww. wytycznymi w przypadku połączenia w ramach jednego projektu i jednej kategorii interwencji różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach danego działania RPO WD wnioskodawca wykazuje w osobnym załączniku do wniosku o dofinansowanie projektu kategorię wydatków przeważających (która determinuje rodzaj projektu, który jest zgłaszany do danego naboru) oraz kategorię wydatków uzupełniających (charakterystycznych dla innego rodzaju projektu, który jest realizowany w ramach połączonego przedsięwzięcia).
•Opisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, należy użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu [330] „Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji o miejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych.
W przypadku gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc, należy podać wartość „0”.
•Procedury związane z dokonywaniem ocen oddziaływania na środowisko planowanych przedsięwzięć, w tym na obszary Natura 2000, udział w nich społeczeństwa oraz odpowiednie przepisy przejściowe dla rozpoczętych i nie zakończonych decyzją ostateczną postępowań administracyjnych dotyczących wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, są uregulowane w ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. Nr 199 poz. 1227 ze zm.). Ustawa obowiązuje od dnia 15 listopada 2008 r.
•Wytyczne w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych, dostępne na stronie www.mrr.gov.pl w zakładce Fundusze Europejskie.
•Zasady kwalifikowania wydatków określone w załączniku nr 6 Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013, dostępnego na stronie www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Uszczegółowienie.
•Załącznik do wniosku - Opinię przyrodniczą projektu wydaną przez właściwy organ odpowiedzialny za ochronę przyrody na danym obszarze potwierdzającą m.in. celowość i zasadność jego realizacji.
Dla określenia całkowitej wartości projektu (do 1 mln EURO i powyżej), do którego zastosowanie mają przepisy art. 55 Rozporządzenia nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006r. ze zm., należy stosować kurs wymiany EUR/PLN, stanowiący średnią miesięcznych obrachunkowych kursów stosowanych przez Komisję Europejską z ostatnich 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o dofinansowanie. Miesięczne kursy obrachunkowe dostępne są na stronie internetowej:
http://ec.europa.eu/budget/inforeuro/index.cfm?fuseaction=currency_historique&currency=153&Language=en.
Szczegółowy sposób wyliczenia średniego kursu został przedstawiony w Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

03/30/12

Informacja dla wnioskodawców w naborze 59/K/4.7/2012 - zakres informacji niezbędny do uzyskania "Opinii przyrodniczej projektu"

Zakres informacji, które wnioskodawca jest zobowiązany przedstawić w celu uzyskania „Opinii przyrodniczej projektu” wydawanej przez organ odpowiedzialny za ochronę przyrody na obszarze
Pobierz dokument

04/30/12

Zaproszenie do składania propozycji projektów w naborze nr 19/S/4.3/2012 do działania 4.3 "Poprawa jakości powietrza"

Zarząd Województwa Dolnośląskiego, pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, zaprasza do składania w trybie systemowym propozycji projektów w ramach Priorytetu IV Poprawa stanu środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa ekologicznego i przeciwpowodziowego Dolnego Śląska („Środowisko i bezpieczeństwo ekologiczne”), działanie 4.3 "Poprawa jakości powietrza", współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

Nabór nr 19/S/4.3/2012
Treść ogłoszenia w pliku PDF - pobierz plik

A. Do składania propozycji projektów uprawnieni są:
• jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych;
• związki i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.

B. Propozycje projektów mogą być składane w następującym zakresie:
• nabycie urządzeń, sprzętu itp.,
• modernizacja źródeł ciepła,
• wymiana źródeł ciepła
służących obniżeniu emisji zanieczyszczeń z obiektów użyteczności publicznej, m.in. kotłów c.o., systemów oczyszczania gazów odlotowych itp. z wyłączeniem projektów dotyczących obiektów ochrony zdrowia i placówek edukacyjnych.

W ramach powyższych propozycji projektów:
• możliwa jest modernizacja pomieszczenia, w którym zlokalizowane jest źródło ciepła, w zakresie niezbędnym dla jego prawidłowego funkcjonowania;
• dopuszczalne jest dostosowanie do obowiązujących norm infrastruktury niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania źródła ciepła (dotyczy produkcji ciepła, a nie jego dystrybucji).

C. Okres realizacji projektu:
• zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) 1083/2006 z 11 lipca 2006r ze zm., do wydatków kwalifikowalnych zaliczyć można wydatki poniesione od dnia 01.01.2007 r., w tym poniesione na projekty, których realizacja rozpoczęła się przed tą datą;
• zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia 31.10.2014 r. (należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie, czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowanych i niekwalifikowalnych poniesionych w ramach projektu). Data ta wpisywana jest przez beneficjenta w polu „F” wniosku o dofinansowanie - Data zakończenia finansowego realizacji projektu.
Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do 30.12.2014 r.

D. Szacunkowa alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego zaproszenia wynosi 3 000 000,00 Euro, tj. 12 483 600,00 PLN (wg kursu 1 EUR = 4,1612). Ze względu m.in. na kurs euro rzeczywisty limit dostępnych środków w naborze może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E. Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi 85% wydatków kwalifikowalnych projektu.

Przed wypełnieniem wniosku należy przeanalizować projekt pod kątem wystąpienia pomocy publicznej.
W przypadku stwierdzenia występowania pomocy publicznej w projekcie, jedynym programem na podstawie którego będzie udzielane wsparcie jest Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 8 grudnia 2010r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych. W przypadku objęcia projektu zasadami pomocy de minimis maksymalna kwota wsparcia musi być zgodna z obowiązującymi zasadami dla tego trybu udzielania pomocy, tj. w szczególności nie przekraczać równowartości 200 tys. EUR na beneficjenta (jest to maksymalny limit pomocy de minimis jaki może otrzymać dany podmiot w okresie 3 lat).
Poziom wsparcia nie może przekroczyć 85%. Jednocześnie wyklucza się możliwość indywidualnej notyfikacji projektów do KE.

F. Minimalna całkowita wartość projektu wynosi: 50 tys. PLN.

G. Propozycje projektów należy zgłaszać w terminie od 30.04.2012 r. do 4.06.2012 r. za pośrednictwem aplikacji internetowej pod nazwą "Baza Projektów Systemowych", która jest dostępna pod adresem www.bps.rpo.dolnyslask.pl.
Zgłoszenia należy dokonać zgodnie z Instrukcją Obsługi Bazy Projektów Systemowych, która jest dostępna pod adresem www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory Wniosków/Baza Projektów Systemowych.
Informacje dot. procedury uzyskania uprawnień do zgłoszenia propozycji projektów można uzyskać pod numerem 071 776-95-37 lub pod adresem bps@dolnyslask.pl.

H. Ostateczny termin zgłaszania propozycji projektów upływa w dniu 4.06.2012 r. o godz. 14.00. Po upływie w/w terminu zablokowana zostanie możliwość wprowadzania i edytowania danych w Bazie Projektów Systemowych.

I. Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z wypełnianiem formularza propozycji projektu można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod numerami telefonów:
71 776-95-62; 71 776-95-79; 71 776-97-51; 71 776-95-59; 71 776-91-97; 71 776-92-33; 71 776-91-76; 71 776-95-58;

J. Ocena złożonych propozycji projektów dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD "Kryteria wyboru operacji finansowych w ramach RPO WD", które dostępne są na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.
Należy jednocześnie zwrócić uwagę na „Przewodnik po Kryteriach wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD na lata 2007-2013”. Przewodnik ten dostępny jest na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

K. W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. pisemnej informacji skierowanej do wnioskodawcy, w Szczegółowym Opisie Priorytetów RPO WD oraz Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1 ,1.2, 5.1 i 5.3 oraz Priorytetu 10, dostępnych na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.

L. Wybór propozycji projektów (w ramach preselekcji) nastąpi w terminie do 40 dni po upływie terminu zgłaszania propozycji projektów. Wyniki wyboru propozycji projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków/Wyniki oceny i wyboru.

M. Wzór umowy o dofinansowanie projektu/ porozumienia z państwowymi jednostkami budżetowymi/uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu i warunków realizacji projektu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępny jest na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne/Wzory dokumentów.

N. O wszelkich zmianach związanych z procedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego zaproszenia Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresem www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Aktualności.
Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 4 i 4a ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

UWAGA:

Należy zwrócić szczególną uwagę na:

1. Kluczowe „Kryterium oceny formalnej specyficzne dla trybu systemowego”:

Lp.

Nazwa kryterium

Opis/pytanie

K

Skala punktowa

1

Zgodność projektu z propozycją zgłoszoną do Bazy Projektów Systemowych

Czy projekt spełnia wszystkie poniższe warunki:
- taki sam tytuł projektu
- ten sam wnioskodawca projektu
- wartość dofinansowania nie zwiększyła się o więcej niż 15% od wnioskowanej na etapie preselekcji
- wartość wskaźników produktu i rezultatu nie odbiega o więcej niż 15 % od deklarowanej na etapie preselekcji?*

K**

Tak/Nie

* Warunek dotyczący wartości wskaźników będzie spełniony, jeżeli zmiana wartości wskaźników będzie większa niż 15%, ale jednocześnie będzie miała pozytywny wpływ na produkty lub rezultaty realizacji projektu.

** kryterium kluczowe, musi być bezwzględnie spełnione na każdym etapie oceny, w przeciwnym razie skutkuje odrzuceniem wniosku (brak możliwości poprawy /uzupełnienia dokumentacji).

2. Zapisy punktu 32 „Realizacja preferencji i wymogów wskazanych w opisie osi priorytetowej RPO WD na etapie wdrażania Programu” w karcie działania 4.3 URPO.

3. Po etapie preselekcji wnioskodawca składając właściwy wniosek o dofinansowanie, opisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, musi użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu [330] „Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji o miejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych. W przypadku, gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc należy podać wartość „0”.

4. Metodologię opracowania Studium wykonalności – analizę ekonomiczno-finansową na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013 dostępną na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i Wytyczne.

10/14/10

Zaproszenie do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów - nabór nr 9/S/4.2/2008

Zarząd Województwa Dolnośląskiego pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

Informuje, że zgodnie z Uchwałą Zarządu Województwa Dolnośląskiego Nr 4909/III/10 z dnia 14 września 2010 r. w sprawie zmiany Uchwały Nr 2430/III/09 Zarządu Województwa Dolnośląskiego z dnia 16 lutego 2009 r. w sprawie wyboru propozycji projektów w ramach preselekcji w trybie systemowym do Działania 4.2 „Infrastruktura wodno-ściekowa”, Priorytet 4. Poprawa stanu środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa ekologicznego i przeciwpowodziowego Dolnego Śląska "Środowisko i bezpieczeństwo ekologiczne" (nabór nr 9/S/4.2/2008), z późniejszymi zmianami, wybrane zostały następujące propozycje projektów - załącznik Nr 4 do Uchwały „Lista wybranych propozycji projektów w ramach preselekcji w trybie systemowym (według stanu zaawansowania realizacji propozycji projektów na dzień 31.07.2010 r.)”:

Lp.

Tytuł propozycji projektu

Beneficjent

1

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Kątach Wrocławskich

Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.

2

Rozbudowa komunalnej oczyszczalni ścieków w Przemkowie wraz ze skanalizowaniem wsi Łężce, Ostaszów, Krępa

Gmina Przemków

3

Poprawa jakości wody do picia dla miasta Kudowy Zdroju i Gminy Lewin Kłodzki -modernizacja Stacji Uzdatniania Wody

Kudowski Zakład Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o. o.

4

Sanitacja Miasta i Gminy Pieńsk - etap II

Gmina Pieńsk

5

Modernizacja Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Henrykowskiej w Zgorzelcu

Gmina Miejska Zgorzelec

6

Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Jabłonów, Pogorzeliska i Parchów w Gminie Chocianów

Gmina Chocianów

7

Modernizacja sieci wodociągowej w Smolcu polegająca na przebudowie i budowie sieci wodociągowej, budowie i przepięciu przyłączy.

Gmina Kąty Wrocławskie

8

Budowa kanalizacji sanitarnej oraz rozbudowa oczyszczalni ścieków dla części południowej Gminy Kobierzyce

Gmina Kobierzyce

9

Budowa stacji uzdatniania wody w miejscowości Bystrzyca wraz z budową sieci wodociągowej.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji- Jednostka Budżetowa Gminy Oława

10

Budowa kanalizacji sanitarnej w północnej części gminy Kąty Wrocławskie - etap II.

Gmina Kąty Wrocławskie

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zaprasza wszystkich Beneficjentów, których propozycje projektów znajdują się na powyższej liście, do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów wraz z załącznikami.

A. Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14, w pok. 301a, w terminie w terminie od dnia 01 grudnia 2010 r. do dnia 14 stycznia 2011 r. w godzinach pracy UMWD (pn-wt oraz czw-pt: 7.30-15.30, śr: 8.00-16.00). Wnioski o dofinansowanie projektu wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. W wersji elektronicznej należy również złożyć załącznik nr 1 do Studium Wykonalności Założenia projekcji finansowej dla celów przeprowadzenia analizy ekonomiczno-finansowej projektu (scenariusz z projektem i bez projektu) oraz obliczenie luki finansowej zgodnie ze wzorami umieszczonymi na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl. O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu).

B. Rodzaj projektów podlegających dofinansowaniu:

Projekty dotyczące:

  1. Rozwiązań kompleksowych:
    jednocześnie budowy i modernizacji infrastruktury wodnej i ściekowej w tym samym spójnym systemie gospodarki wodno-ściekowej ujętej w KPOŚK w aglomeracjach od 2 tys. do 15 tys. RLM (tj. kanalizacji sanitarnej, deszczowej, oczyszczalni ścieków i innych urządzeń wodno-ściekowych zmniejszających negatywne oddziaływanie zanieczyszczeń na środowisko, w tym gospodarcze wykorzystanie odpadów i osadów pościekowych w oczyszczalniach ścieków),
  2. Uzupełnienia istniejącej infrastruktury:
    • budowy i modernizacji systemów sanitarnych (ujętych w KPOŚK w aglomeracjach od 2 tys. do 15 tys. RLM), w tym budowy i/lub modernizacji sieci kanalizacji sanitarnej wraz z budową i/lub modernizacją oczyszczalni ścieków,
    • modernizacji oczyszczalni ścieków w celu spełnienia wymogów dyrektywy 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych,
    • budowy i/ lub modernizacji sieci kanalizacji sanitarnej, jako uzupełnienie istniejącej sieci wodociągowej we wszystkich ww. przypadkach,
    • budowy indywidualnych systemów oczyszczania ścieków na obszarach wiejskich – jako uzupełnienie istniejącej sieci wodociągowej.
  3. budowy i/lub modernizacji infrastruktury związanej z poprawą jakości wody oraz budowy i/lub modernizacji sieci wodociągowej na obszarach wiejskich.
  4. poprawy jakości wody na obszarach miejskich nie spełniających wymogów Ramowej Dyrektywy Wodnej 98/83/WE zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. Nr 61, poz. 417)
  5. energetycznego wykorzystania odpadów i osadów pościekowych w oczyszczalniach ścieków (jako element wyżej wymienionych projektów).

W ramach powyższych rodzajów projektów istnieje możliwość realizacji przedsięwzięć z zakresu badania i monitoringu jakości wód i ścieków (jako element projektu).

C. Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego zaproszenia wynosi9 774 396,64 Eurotj. 38 846 384,57 zł (wg kursu 1 Euro = 3,9743 Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc ogłoszenia tj. 29.09.2010 r.). Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

D. Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi:

  • Projekty nie objęte pomocą publiczną – max 85%wydatków kwalifikowalnych projektu,
  • Projekty objęte pomocą publiczną – zgodnie z zasadami pomocy publicznej.

E. Minimalna całkowita kwota wydatków kwalifikowanych projektu wynosi 4 mln PLN

(z wyłączeniem projektów dotyczących wyłącznie stacji uzdatniania wody, infrastruktury związanej z poprawą jakości wody oraz budowy i/lub modernizacji sieci wodociągowej na obszarach wiejskich i projektów z zakresu badań i monitoringu jakości wód i ścieków).

F. Okres realizacji projektu:

  • Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) 1083/2006 z 11 lipca 2006 r. do wydatków kwalifikowanych zaliczyć można wydatki poniesione od dnia 01.01.2007r.
  • Zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia 31.10.2012r. (należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowalnych poniesionych w ramach projektu).

Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do 30.12.2012r.

G. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 32 dni od zakończenia oceny merytorycznej złożonych wniosków. Wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków/wyniki naboru.

H. Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce ‘’Nabory wniosków/Generator wniosków” zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD dostępnym na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl

Do wniosku o dofinansowanie realizacji projektu należy załączyć zestawienie faktur potwierdzających wartość zrealizowanych robót na dzień 31.07.2010r. zgodnie ze złożonym „Oświadczeniem o stanie zaawansowania realizacji propozycji projektu”.

I. Wzór umowy o dofinansowanie projektu/porozumienia o dofinansowanie projektu/uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu i warunków realizacji projektu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępny jest na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl.

J. Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD ,,Kryteria wyboru operacji finansowych w ramach RPO WD”, które dostępne są na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl .

K. Informacje dotyczące kwestii związanych z wypełnianiem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod następującymi numerami telefonów:

(071) 776 95 57; (071) 776 96 98; (071) 776 95 62; (071) 776 95 58; (071) 776 92 33; (071) 776 92 30; (071) 776 95 61; (071) 776 95 59; (071) 776 97 51; (071) 776 91 97; (071) 776 95 87; (071) 776 93 65; (071) 776 97 25; (071) 776 92 34; ;

L. O wszelkich zmianach związanych z procedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego zaproszenia Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresemwww.rpo.dolnyslask.pl. Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców, z zastrzeżeniem przepisu art. 29 ust. 4 i 4a ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

M. W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz „Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1 i 1.2 oraz Priorytetu 10”, dostępnych na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl

N. Projekty powinny być przygotowane zgodnie z prawem wspólnotowym i prawem krajowym oraz zapisami Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013, Poradnikiem dla Beneficjenta, Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego i IZ RPO WD.

UWAGA:

  1. Proszę zwrócić uwagę na Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie możliwości łączenia w jednym projekcie różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach RPO WD dostępne na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.
  2. Opisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, należy użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu „Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji o miejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych. W przypadku, gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc należy podać wartość „0”,
  3. Procedury związane z dokonywaniem ocen oddziaływania na środowisko planowanych przedsięwzięć, w tym na obszary Natura 2000 oraz udział w nich społeczeństwa są uregulowane w ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. Nr 199 poz. 1227 z późn. zm.).
  4. Ponadto informuję, że przy sporządzaniu Wniosku o dofinansowanie należy zwrócić szczególną uwagę na kluczowe „Kryterium oceny formalnej specyficzne dla trybu systemowego”:


Lp

Nazwa kryterium

Opis/pytanie

K

Skala punktowa

1

Zgodność projektu z propozycją zgłoszoną do Bazy Projektów Systemowych.

Czy projekt spełnia wszystkie poniższe warunki:

- taki sam tytuł projektu

- ten sam wnioskodawca projektu

- wartość dofinansowania nie zwiększyła się o więcej niż 15% od wnioskowanej na etapie preselekcji

- wartość wskaźników produktu i rezultatu nie odbiega o więcej niż 15 % od deklarowanej na etapie preselekcji?

K*

Tak/Nie* -kryterium kluczowe, musi być bezwzględnie spełnione na każdym etapie oceny, w przeciwnym razie skutkuje odrzuceniem wniosku (brak możliwości poprawy/uzupełnienia dokumentacji).

  1. W przypadku projektów złożonych w wyniku przesunięcia propozycji projektów z listy niewybranych na listę wybranych przez Zarząd Województwa, w ramach w/w kryterium sprawdzane jest również czy zadeklarowany przez Wnioskodawcę stan zaawansowania realizacji propozycji projektu odpowiada stanowi faktycznemu przedstawionemu w dokumentacji projektowej.

  2. Weryfikacja kryterium w zakresie zgodności projektów z Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych przeprowadzona zostanie przed podpisaniem umowy o dofinansowanie. Warunkiem niezbędnym podpisania umowy o dofinansowanie będzie zgodność projektu z Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych (w zakresie wskazanych w tym dokumencie aglomeracji od 2 tys. do 15 tys. RLM) obowiązujących na dzień podpisania umowy.
  3. Dla określenia całkowitej wartości projektu (do 1 mln EURO i powyżej), do którego zastosowanie maja przepisy art. 55 Rozporządzenia nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006 r., należy stosować kurs wymiany EUR/PLN, stanowiący średnią miesięcznych obrachunkowych kursów stosowanych przez Komisję Europejską z ostatnich 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o dofinansowanie. Miesięczne kursy obrachunkowe dostępne są na stronie internetowej ec.europa.eu. Szczegółowy sposób wyliczenia średniego kursu został przedstawiony w Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

08/04/10

Zaproszenie do aktualizacji danych w zakresie stanu zaawansowania realizacji propozycji projektu w ramach naboru nr 9/S/4.2/2008

Zarząd Województwa Dolnośląskiegopełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013w związku z uruchomieniem procedury przesunięcia propozycji projektów z listy niewybranych na listę wybranych w ramach preselekcji w naborze 9/S/4.2/2008, Priorytet 4 „Poprawa stanu środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa ekologicznego i przeciwpowodziowego Dolnego Śląska” („Środowisko i bezpieczeństwo ekologiczne"), Działanie 4.2. „Infrastruktura wodno-ściekowa”zaprasza wszystkich Beneficjentów, których propozycje projektów nie zostały wybrane i znajdują się w załączniku nr 2 do Uchwały nr 2430/III/09 z dnia 16 lutego 2009 r. w sprawie wyboru propozycji projektów w ramach preselekcji w trybie systemowym do Działania 4.2 „Infrastruktura wodno-ściekowa”, Priorytet 4. Poprawa stanu środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa ekologicznego iprzeciwpowodziowego Dolnego Śląska ("Środowisko i bezpieczeństwo ekologiczne") w ramach naboru nr 9/S/4.2/2008do aktualizacji danych w zakresie stanu zaawansowania realizacji propozycji projektu.

A.Aktualizacji danych należy dokonaćpoprzez złożenie Oświadczenia o stanie zaawansowania realizacji propozycji projektu, zgodnie ze wzorem z załącznika nr 1.

B.Oświadczenie o stanie zaawansowania realizacji propozycji projektu należy złożyć w terminie do dnia23.08.2010r.do sekretariatu Wydziału Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14, wpok. 300.

C.O przyjęciu Oświadczenia decydować będzie data faktycznego wpływu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

D.Alokacja środków przydzielona do rozdysponowania w ramach działania 4.2 „Infrastruktura wodno-ściekowa” wynosi9.774.396,64Euro tj. 40.664.422,34zł(wg kursu 1 Euro = 4,1603 Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc ogłoszenia tj. 29.06.2010 r.). Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków zarówno wPLN jak i EUR może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E.Podjęcie przez Zarząd Województwa uchwały w sprawie dokonania przesunięcia propozycji projektów z listy niewybranych na listę wybranych zostanie dokonana zgodnie z zasadami określonymi przez Komitet Monitorujący. Zgodnie z w/w zasadami w przypadku pojawienia się wolnych środków, o przesunięciu propozycji projektów z listy niewybranych na listę wybranych decydować będziestan zaawansowania realizacji propozycji projektu, a w następnej kolejności:

a) liczba punktów uzyskana przez propozycję projektu

b) kolejność propozycji projektów w Bazie Projektów Systemowych (numer propozycji projektu)

F.O wszelkich zmianach związanych z procedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego zaproszenia Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresem www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków. Ponadto informacje dotyczące kwestii merytorycznych można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod numerami telefonów:

(071)77695 62; (071)77697 25; (071)77695 56; (071)77692 30; (071)77695 58; (071)77695 57; (071)77695 59; (071)77692 34; (071)77695 87; (071)77692 33; (071)77693 65; (071)77695 61

Oświadczenie o stanie zaawansowania realizacji propozycji projektu
Pobierz dokument

12/03/08

Informacja dla beneficjentów dotycząca naboru nr 9/S/4.2/2008 do działania 4.2 ,,Infrastruktura wodno-ściekowa” w ramach RPO WD na lata 2007-2013

12/31/09

Ogłoszenie o naborze wniosków w ramach Działania nr 4.7 „Ochrona bioróżnorodności i edukacja ekologiczna” - Nabór nr 37/K/4.7/2009

Zarząd Województwa Dolnośląskiegopełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 ogłasza nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 4 „Poprawa stanu środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa ekologicznego i przeciwpowodziowego Dolnego Śląska (Środowisko i bezpieczeństwo ekologiczne)” Działanie nr 4.7 „Ochrona bioróżnorodności i edukacja ekologiczna” współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

Nabór nr 37/K/4.7/2009

A.Ogłoszenie dotyczy następujących rodzajów projektów:

  • budowa, modernizacja i doposażenie infrastruktury służącej szeroko pojętej edukacji ekologicznej (punkty widokowe, ścieżki przyrodnicze, ośrodki dydaktyczno-promocyjne, centra informacyjne i edukacyjne itp.);.

B.Do składania wniosków uprawnieni są:

  • jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych;
  • związki i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego;
  • organizacje pozarządowe;
  • PGL Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne;
  • parki narodowe i krajobrazowe;
  • kościoły, związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych.;

C.Okres realizacji projektu:

  • zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) 1083/2006 z 11 lipca 2006r ze zm. do wydatków kwalifikowanych zaliczyć można wydatki poniesione od dnia01.01.2007 r.w tym poniesione na projekty, których realizacja rozpoczęła się przed tą datą.
  • zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia31.10.2012r.(należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie, czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowanych poniesionych w ramach projektu). Data ta wpisywana jest przez beneficjenta w polu „F” wniosku o dofinansowanie - Data zakończenia finansowego realizacji projektu.
  • Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do30.12.2012 r.

D.Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi2.500.000Euro tj. 10.408.750(wg kursu 1 EUR = 4,1635 PLN Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc ogłoszenia tj. 27.11.2009 r.). Dostępna kwota środków wyrażona w Euro jak i PLN może ulec zmianie w szczególności ze względu na zmianę kursu euro. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E.Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi:

  • 85% wydatków kwalifikowanych projektu

F.Minimalna całkowita kwota wydatków kwalifikowanych projektu wynosi 50 tys. PLN.

G.Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce ”Nabory wniosków/Generator wniosków” zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD dostępnym na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl.

H.Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać od dnia31.12.2009 r.w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14,w pok.301 A, wgodzinach pracy urzędu (pn-wt oraz czw-pt: 7.30–15.30, śr: 8.00–16.00). Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. W wersji elektronicznej należy również złożyć załącznik nr 1 do Studium Wykonalności – Założenia projekcji finansowej dla celów przeprowadzenia analizy ekonomiczno-finansowej projektu (scenariusz z projektem i bez projektu) oraz obliczenie luki finansowej zgodnie ze wzorami umieszczonymi na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl. O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu). Konkurs ma charakter zamknięty - ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu:01.03.2010 r. o godz. 15:00.

I.Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod numerami telefonów:

(071)77695 62; (071)77697 51; (071)77692 30; (071)77695 59; (071)77695 61; (071)77695 57; (071)77695 58; (071)77692 34; (071)77695 87; (071)77692 33; (071)77696 98; (071)77697 25

J.Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD ,,Kryteria wyboru operacji finansowych w ramach RPO WD”, które dostępne są na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl. Należy jednocześnie zwrócić uwagę na „Przewodnik po Kryteriach wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD na lata 2007-2013”. Przewodnik ten dostępny jest na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.

K.W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1 i 1.2 oraz Priorytetu 10, dostępnych na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl.

L.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 32 dni od zakończenia oceny merytorycznej wszystkich złożonych wniosków. Podany termin w uzasadnionych przypadkach może zostać przedłużony min. z uwagi na ustalenia nowego limitu dostępnych środków wyrażonych w Euro. Wyniki oceny merytorycznej a następnie wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.

M.Wzór umowy o dofinansowanie projektu/porozumienia z państwowymi jednostkami budżetowymi/uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu i warunków realizacji projektu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępny jest na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.

N.O wszelkich zmianach związanych zprocedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego ogłoszenia, Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresemwww.rpo.dolnyslask.pl.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutektych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców, zgodnie z art. 29 ust. 4 i 4a ustawyz dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

O.Projekty powinny być przygotowane zgodnie z prawem wspólnotowym i prawem krajowym oraz zapisami Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013, Poradnikiem dla Beneficjenta, Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego i IZ RPO WD.

UWAGA:

Ponadto proszę zwrócić szczególną uwagę na:

  • Przed wypełnieniem wniosku należy przeanalizować projekt pod kątem wystąpienia pomocy publicznej.Jedynym programem pomocowym możliwym do zastosowania w niniejszym konkursie jestRozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 2 października 2007r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych. W związku z tym każdy projekt w którym zostanie zdiagnozowane występowanie pomocy publicznej, musi spełniać warunki zawarte we wskazanym rozporządzeniu (np. możliwa do uzyskania maksymalna wartość wsparcia).
  • Instrukcję wypełniania Wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępną na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.plw zakładce„Nabory wniosków/Generator wniosków”.
  • Metodologię opracowania Studium wykonalności – analizę ekonomiczno – finansową na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013 dostępną na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl.
  • Opisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, należy użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu [330]„Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji omiejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych. W przypadku, gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc należy podać wartość „0”.
  • Procedury związane z dokonywaniem ocen oddziaływania na środowisko planowanych przedsięwzięć, w tym na obszary Natura 2000, udział w nich społeczeństwa oraz odpowiednie przepisy przejściowe dla rozpoczętych i nie zakończonych decyzją ostateczną postępowań administracyjnych dotyczących wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, są uregulowane w nowej ustawie z dnia 3 października 2008 r.oudostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko(Dz.U. Nr 199 poz. 1227 ze zm.). Ustawa obowiązuje od dnia 15 listopada 2008 r.
  • Wytyczne w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych, dostępne na stroniewww.mrr.gov.pl

Dla określenia całkowitej wartości projektu (do 1 mln EURO i powyżej), do którego zastosowanie maja przepisy art. 55 Rozporządzenia nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006r. ze zm., należy stosować kurs wymiany EUR/PLN, stanowiący średnią miesięcznych obrachunkowych kursów stosowanych przez Komisję Europejską z ostatnich 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o dofinansowanie. Miesięczne kursy obrachunkowe dostępne są na stronie internetowejhttp://ec.europa.eu. Szczegółowy sposób wyliczenia średniego kursu został przedstawiony w Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013

09/30/09

Zaproszenie do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów w ramach Działanie nr 4.4 „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe i zapobieganie suszom” - Nabór nr 29/K/4.4/2009

Zarząd Województwa Dolnośląskiegopełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 ogłasza nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie projektów

w ramach Priorytetu 4 „Poprawa stanu środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa ekologicznego i przeciwpowodziowego Dolnego Śląska” , Działanie nr 4.4 „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe i zapobieganie suszom” współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

Nabór nr 29/K/4.4/2009

A.Ogłoszenie dotyczy następujących rodzajów projektów:

  • przedsięwzięć z zakresu współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej (m.in. seminaria, konferencje) w celu zapewnienia wymiany dobrych praktyk orazdoświadczeń;

B.Do składania wniosków uprawnieni są:

  • jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych;
  • związki i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego;
  • PGL Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne
  • parki narodowe i krajobrazowe
  • organizacje pozarządowe

C.Okres realizacji projektu:

  • zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) 1083/2006 z 11 lipca 2006r ze zm. do wydatków kwalifikowanych zaliczyć można wydatki poniesione od dnia01.01.2007 r.w tym poniesione na projekty, których realizacja rozpoczęła się przed tą datą;
  • zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia29.04.2011 r.(należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie, czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowanych poniesionych w ramach projektu). Data ta wpisywana jest przez beneficjenta w polu „F” wniosku o dofinansowanie - Data zakończenia finansowego realizacji projektu.
  • Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do28.06.2011 r.

D.Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi50 000 Euro tj. 204350(wg kursu 1 EUR = 4,0870 PLN Europejskiego Banku Centralnego zprzedostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc ogłoszenia tj. 28.08.2009 r.). Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E.Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi: 85% wydatków kwalifikowanych projektu

F.Maksymalna kwota wsparcia dla projektu wynosi 50 tys. PLN.

UWAGA: Instytucja Zarządzająca RPO WD nie przewiduje w niniejszym naborze udzielania dotacji na zasadach pomocy publicznej w zakresie inwestycji z dziedziny zabezpieczenia przeciwpowodziowe i zapobiegania suszom, a projekty, w których stwierdzone zostanie występowanie pomocy publicznej w ww. zakresie zostaną odrzucone w tym naborze na etapie oceny formalnej.

G.Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aktualnej aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładceWdrażanie/Generator wniosków do współpracy międzynarodowej i międzyregionalnejzgodnie zInstrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD dostępnym na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładceDokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

H.Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać od dnia30.09.2009 r.w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14,w pok.301 A, wgodzinach pracy urzędu (pn-wt oraz czw-pt: 7.30–15.30, śr: 8.00–16.00). Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem). O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu). Konkurs ma charakter zamknięty - ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu:02.11.2009 r. o godz. 15:00.

I.Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod numerami telefonów:

(071)77695 59; (071)77695 56; (071)77692 30; (071)77695 62

(071)77695 61; (071)77695 57; (071)77695 58; (071)77692 34

(071)77695 87; (071)77692 33; (071)77693 65; (071)77697 25

J.Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD ,,Kryteria wyboru operacji finansowych w ramach RPO WD”, które dostępne są na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl. Należy jednocześnie zwrócić uwagę na „Przewodnik po Kryteriach wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD na lata 2007-2013”. Przewodnik ten dostępny jest na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.

K.W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków

odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1 i 1.2 oraz Priorytetu 10, dostępnych na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl.

L.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 32 dni od zakończenia oceny merytorycznej wszystkich złożonych wniosków. Wyniki oceny merytorycznej a następnie wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.

M.Wzór umowy o dofinansowanie projektu/umowy z państwowymi jednostkami budżetowymi/uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu i warunków realizacji projektu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępny jest na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.

N.O wszelkich zmianach związanych zprocedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego ogłoszenia, Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresemwww.rpo.dolnyslask.pl.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem istaraniem wnioskodawców, zgodnie z art. 29 ust. 4 i 4a ustawyz dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

O.Projekty powinny być przygotowane zgodnie z prawem wspólnotowym i prawem krajowym oraz zapisami Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013, Poradnikiem dla Beneficjenta, Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego i IZ RPO WD.

UWAGA:

Ponadto proszę zwrócić szczególną uwagę na:

  • Proszę zwrócić uwagę na: „Instrukcję wypełniania Wniosku z zakresy współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata2007-2013 dostępną na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładceWdrażanie/Generator wniosków.

09/30/09

Zaproszenie do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów w ramach Działanie nr 4.1 „Gospodarka odpadami” - Nabór nr 28/K/4.1/2009

Zarząd Województwa Dolnośląskiegopełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013ogłasza nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 4 „Poprawa stanu środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa ekologicznego i przeciwpowodziowego Dolnego Śląska”, Działanie nr 4.1 „Gospodarka odpadami”współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

Nabór nr 28/K/4.1/2009

A.Ogłoszenie dotyczy następujących rodzajów projektów:

  • Budowa, rozbudowa lub przebudowa zakładów unieszkodliwiania odpadów, w tym takich ich elementów jak: stacje przeładunkowe odpadów, instalacje służące do segregacji, składowania i przetwarzania odpadów i surowców wtórnych (w tym kompostownie) oraz instalacje do likwidacji i neutralizacji zdeponowanych odpadów zagrażających środowisku,
  • Zakup wyposażenia niezbędnego do selektywnego zbierania odpadów, w tym niebezpiecznych;
  • Dostosowanie istniejących składowisk odpadów do obowiązujących przepisów krajowych i unijnych;
  • Przedsięwzięcia związane z wykorzystaniem składowisk odpadów dla pozyskania alternatywnych źródeł energii np. biogazu.

B.Do składania wniosków uprawnieni są:

  • Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia;
  • Podmioty świadczące usługi w zakresie gospodarki odpadowej w ramach realizacji zadań jednostek samorządu terytorialnego;

UWAGA: przekazywanie dofinansowania na realizację projektów gmin, związanych ze świadczeniem usług publicznych w gospodarce odpadami będzie odbywać się wyłącznie na podstawieWytycznych w zakresie zasad dofinansowania z programów operacyjnych podmiotów realizujących obowiązek świadczenia usług publicznych w ramach zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego wgospodarce odpadami (Wytycznych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego), dostępnych na stroniewww.mrr.gov.pl. Ze względu na długotrwałe procedury zdecydowanie nie zaleca się ubiegania się o uznanie przyznanej pomocy publicznej za zgodną z zasadami wspólnego rynku przez Komisję Europejską (rozdział 3 podrozdział 3.3 Wytycznych MRR)

C.Okres realizacji projektu:

  • zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) 1083/2006 z 11 lipca 2006r ze zm. do wydatków kwalifikowanych zaliczyć można wydatki poniesione od dnia01.01.2007 r.w tym poniesione na projekty, których realizacja rozpoczęła się przed tą datą;
  • zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia30.04.2012r.(należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie, czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowanych poniesionych w ramach projektu). Data ta wpisywana jest przez beneficjenta w polu „F” wniosku o dofinansowanie - Data zakończenia finansowego realizacji projektu.
  • Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do29.06.2012 r.

D.Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi15.983.664 Euro tj. 65.325.234,76(wg kursu 1 EUR = 4,0870 PLN Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc ogłoszenia tj. 28.08.2009 r.). Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E.Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi:

  • W przypadku braku pomocy publicznej (rozdział 3 podrozdział 3.1 Wytycznych MRR) – 85% wydatków kwalifikowanych projektu
  • W przypadku pomocy publicznej zgodnej ze wspólnym rynkiem i nie podlegającej notyfikacji (rozdział 3 podrozdział 3.2 Wytycznych MRR) – wielkość rekompensaty wyliczona wg rozdziału 10.Wytycznych MRR
  • W przypadku pomocy publicznej uznanej za zgodną z zasadami wspólnego rynku przez Komisję Europejską (rozdział 3 podrozdział 3.3 Wytycznych MRR) – zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej

F.Minimalna całkowita wartość projektu wynosi 1 mln PLN (z wyłączeniem projektów zzakresu zakupu wyposażenia niezbędnego do selektywnego zbierania odpadów, w tym niebezpiecznych).

G.Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce ”Nabory wniosków/Generator wniosków” zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD dostępnym na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl.

H.Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać od dnia30.09.2009 r.w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14,w pok.301 A, wgodzinach pracy urzędu (pn-wt oraz czw-pt: 7.30–15.30, śr: 8.00–16.00). Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. W wersji elektronicznej należy również złożyć załącznik nr 1 do Studium Wykonalności – Założenia projekcji finansowej dla celów przeprowadzenia analizy ekonomiczno-finansowej projektu (scenariusz z projektem i bez projektu) oraz obliczenie luki finansowej zgodnie ze wzorami umieszczonymi na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl. O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu). Konkurs ma charakter zamknięty - ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu:16.11.2009 r. o godz. 15:00.

I.Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod numerami telefonów:

(071)77695 59; (071)77695 56; (071)77692 30; (071)77695 62;

(071)77695 61; (071)77695 57; (071)77695 58; (071)77692 34;

(071)77695 87; (071)77692 33; (071)77693 65; (071)77697 25;

J.Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD ,,Kryteria wyboru operacji finansowych w ramach RPO WD”, które dostępne są na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl. Należy jednocześnie zwrócić uwagę na „Przewodnik po Kryteriach wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD na lata 2007-2013”. Przewodnik ten dostępny jest na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.

K.W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1 i 1.2 oraz Priorytetu 10, dostępnych na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl.

L.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 32 dni od zakończenia oceny merytorycznej wszystkich złożonych wniosków. Wyniki oceny merytorycznej a następnie wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.

M.Wzór umowy o dofinansowanie projektu/umowy z państwowymi jednostkami budżetowymi/uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu i warunków realizacji projektu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępny jest na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.

N.O wszelkich zmianach związanych zprocedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego ogłoszenia, Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresemwww.rpo.dolnyslask.pl.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutektych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców, zgodnie z art. 29 ust. 4 i 4a ustawyz dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

O.Projekty powinny być przygotowane zgodnie z prawem wspólnotowym i prawem krajowym oraz zapisami Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013, Poradnikiem dla Beneficjenta, Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego i IZ RPO WD.

UWAGA:

Ponadto proszę zwrócić szczególną uwagę na:

  • Jedno z kryterium wyboru operacji finansowanych – w zakresie przedsięwzięć związanych zgospodarką odpadami realizowane będą projekty zawarte w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami, a założenie to będzie realizowane na etapie oceny formalnej na podstawie kluczowego kryterium specyficznego dla priorytetu „Środowisko” „Zgodność zWojewódzkim Planem Gospodarki Odpadami” (Projekt zgłaszany do dofinansowania w ramach RPO WD musi realizować cele zawarte w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami).
  • Instrukcję wypełniania Wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępną na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.plw zakładce„Nabory wniosków/Generator wniosków”.
  • Metodologię opracowania Studium wykonalności – analizę ekonomiczno – finansową na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013 dostępną na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl.
  • Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie możliwości łączenia w jednym projekcie różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach RPO WD dostępne na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl.Zgodnie z w/w wytycznymi w przypadku połączenia w ramach jednego projektu i jednej kategorii interwencji różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach danego działania RPO WDwnioskodawca wykazuje w osobnym załączniku do wniosku o dofinansowanie projektu kategorię wydatków przeważających (która determinuje rodzaj projektu, który jest zgłaszany do danego naboru) oraz kategorię wydatków uzupełniających (charakterystycznych dla innego rodzaju projektu, który jest realizowany w ramach połączonego przedsięwzięcia).
  • Opisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, należy użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu [330]„Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji omiejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych. W przypadku, gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc należy podać wartość „0”.
  • Procedury związane z dokonywaniem ocen oddziaływania na środowisko planowanych przedsięwzięć, w tym na obszary Natura 2000, udział w nich społeczeństwa oraz odpowiednie przepisy przejściowe dla rozpoczętych i nie zakończonych decyzją ostateczną postępowań administracyjnych dotyczących wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, są uregulowane w nowej ustawie z dnia 3 października 2008 r.oudostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko(Dz.U. Nr 199 poz. 1227 ze zm.). Ustawa obowiązuje od dnia 15 listopada 2008 r.
  • Wytyczne w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych, dostępne na stroniewww.mrr.gov.pl

Dla określenia całkowitej wartości projektu (do 1 mln EURO i powyżej), do którego zastosowanie maja przepisy art. 55 Rozporządzenia nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006r. ze zm., należy stosować kurs wymiany EUR/PLN, stanowiący średnią miesięcznych obrachunkowych kursów stosowanych przez Komisję Europejską z ostatnich 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o dofinansowanie. Miesięczne kursy obrachunkowe dostępne są na stronie internetowejhttp://ec.europa.eu. Szczegółowy sposób wyliczenia średniego kursu został przedstawiony w Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

05/18/09

Działanie 4.2 „Infrastruktura wodno - ściekowa” - nabór nr 9/S/4.2/2008

Zaproszenie do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów

ZARZĄD WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGOpełniący rolę Instytucji ZarządzającejRegionalnym Programem Operacyjnymdla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

informuje, że zgodnie z Uchwałą Zarządu Województwa Dolnośląskiego Nr 2743/III/09 z dnia 12 maja 2009 r. w sprawie zmiany uchwały nr 2430/III/09 Zarządu Województwa Dolnośląskiego z dnia 16 lutego 2009 r. w sprawie wyboru propozycji projektów w ramach preselekcji w trybie systemowym do Działania 4.2 „Infrastruktura wodno - ściekowa”, Priorytet 4 Poprawa stanu środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa ekologicznego i przeciwpowodziowego Dolnego Śląska ("Środowisko i bezpieczeństwo ekologiczne") w ramach naboru nr 9/S/4.2/2008, po procedurze odwoławczej zostały wybrane następujące projekty:

Lp.

Tytuł propozycji projektu

Beneficjent

1.

Budowa sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej w Miłoszowie, Gmina Leśna

Gmina Leśna

2.

Uporządkowanie gospodarki ściekowej w Bardzie

Gmina Bardo

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zaprasza Beneficjentów, których propozycje projektów znajdują się na powyższej liście, do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów wraz
z załącznikami.

A. Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14, w pok. 301, w terminie od dnia 18 maja 2009 r. do dnia 13 lipca 2009 r. w godzinach pracy UMWD. Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. W wersji elektronicznej należy również złożyć załącznik nr 1 do studium wykonalności Założenia projekcji finansowej dla celów przeprowadzenia analizy ekonomiczno-finansowej projektu (scenariusz z projektem i bez projektu) oraz obliczenie luki finansowej zgodnie ze wzorami umieszczonymi na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl. O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu).

B. Rodzaj projektów podlegających dofinansowaniu:

  1. Rozwiązań kompleksowych:
    jednocześnie budowy i modernizacji infrastruktury wodnej i ściekowej np.: budowa i/lub modernizacja sieci wodociągowe i kanalizacyjnej ujętej w KPOŚK w aglomeracjach od 2 tys. do 15 tys. RLM(tj. kanalizacji sanitarnej, deszczowej, oczyszczalni ścieków i innych urządzeń wodno-ściekowych zmniejszających negatywne oddziaływanie zanieczyszczeń na środowisko, w tym gospodarcze wykorzystanie odpadów i osadów pościekowych w oczyszczalniach ścieków).
  2. Uzupełnienia istniejącej infrastruktury:
    • budowy i modernizacji sieci kanalizacji sanitarnej (ujętej w KPOŚK w aglomeracjach od 2 tys. do 15 tys. RLM) – jako uzupełnienie istniejącej sieci wodociągowej,
    • budowy indywidualnych systemów oczyszczania ścieków na obszarach wiejskich - jako uzupełnienie istniejącej sieci wodociągowej.
  3. budowy i/lub modernizacji infrastruktury związanej z poprawą jakości wody oraz budowy i/lub modernizacji sieci wodociągowej na obszarach wiejskich.
  4. poprawy jakości wody na obszarach miejskich nie spełniających wymogów Ramowej Dyrektywy Wodnej 98/83/WE zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
  5. energetycznego wykorzystania odpadów i osadów pościekowych w oczyszczalniach ścieków,

W ramach przykładowych rodzajów projektów istnieje możliwość realizacji przedsięwzięć z zakresu badania i monitoringu jakości wód i ścieków.

C. Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego zaproszenia wynosi55 858 307 Euro tj. 262 310 610 zł (wg kursu 1 Euro = 4,6960 Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc ogłoszenia tj. 26.02.2009r.). Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

D. Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi: 85% wydatków kwalifikowalnych projektu.

E. Minimalna całkowita kwota wydatków kwalifikowanych projektu wynosi 4 mln PLN:

(z wyłączeniem projektów dotyczących wyłącznie stacji uzdatniania wody, infrastruktury związanej z poprawą jakości wody oraz budowy i/lub modernizacji sieci wodociągowej na obszarach wiejskich i projektów z zakresu badań i monitoringu jakości wód i ścieków).

F. Okres realizacji projektu:

  • Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) 1083/2006 z 11 lipca 2006 r. do wydatków kwalifikowanych zaliczyć można wydatki poniesione od dnia 01.01.2007r.
  • Zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia 30.11.2011r. (należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowalnych poniesionych w ramach projektu).

Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 30 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do 30.12.2011 r.

G. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 32 dni od zakończenia oceny merytorycznej złożonych wniosków. Wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków/wyniki naboru.

H. Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD.

I. Wzór umowy o dofinansowanie projektu/porozumienia o dofinansowanie projektu/uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu i warunków realizacji projektu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępny jest na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl.

J. Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD ,,Kryteria wyboru operacji finansowych w ramach RPO WD”, które dostępne są na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.

K. Informacje dotyczące kwestii związanych z wypełnianiem wniosku o dofinansowanie wraz
z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod następującymi numerami telefonów:

(071) 776 95 59; (071) 776 95 56; (071) 776 95 62; (071) 776 95 58; (071) 776 95 57; (071) 776 92 30; (071) 776 95 61; (071) 776 96 98; (071) 776 97 25; (071) 776 92 34; (071) 776 95 87; (071) 776 93 65

L. O wszelkich zmianach związanych z procedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego zaproszenia Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresem www.rpo.dolnyslask.pl

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem
i staraniem wnioskodawców

M. W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz „Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1 i 1.2 oraz Priorytetu 10”, dostępnych na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl

UWAGA:

  1. Proszę zwrócić uwagę na Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie możliwości łączenia w jednym projekcie różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach RPO WD dostępne na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.
  2. Opisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, należy użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu „Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji o miejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych. W przypadku, gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc należy podać wartość „0”,
  3. Procedury związane z dokonywaniem ocen oddziaływania na środowisko planowanych przedsięwzięć, w tym na obszary Natura 2000, udział w nich społeczeństwa oraz odpowiednie przepisy przejściowe dla rozpoczętych i nie zakończonych decyzją ostateczną postępowań administracyjnych dotyczących wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody, są uregulowane w nowej ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji
    o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. Nr 199 poz. 1227). Ustawa obowiązuje od dnia 15 listopada 2008 r.
  4. Ponadto informuję, że przy sporządzaniu Wniosku o dofinansowanie należy zwrócić szczególną uwagę na kluczowe „Kryterium oceny formalnej specyficzne dla trybu systemowego”:

Lp

Nazwa kryterium

Opis/pytanie

K

Skala punktowa

1

Zgodność projektu z propozycją zgłoszoną do Bazy Projektów Systemowych.

Czy projekt spełnia wszystkie poniższe warunki:
- taki sam tytuł projektu
- ten sam wnioskodawca projektu
- wartość dofinansowania nie zwiększyła się o więcej niż 15% od wnioskowanej na etapie preselekcji
- wartość wskaźników produktu i rezultatu nie odbiega o więcej niż 15 % od deklarowanej na etapie preselekcji?

K*

Tak/Nie


* - kryterium kluczowe, musi być bezwzględnie spełnione na każdym etapie oceny, w przeciwnym razie skutkuje odrzuceniem wniosku (brak możliwości poprawy/uzupełnienia dokumentacji).

  1. Weryfikacja kryterium w zakresie zgodności projektów z Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych przeprowadzona zostanie przed podpisaniem umowy o dofinansowanie. Warunkiem niezbędnym podpisania umowy o dofinansowanie będzie zgodność projektu z Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych (w zakresie wskazanych w tym dokumencie aglomeracji od 2 tys. do 15 tys. RLM) obowiązujących na dzień podpisania umowy.
  2. Dla określenia całkowitej wartości projektu, do którego zastosowanie maja przepisy art. 55 Rozporządzenia nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006 r., należy stosować kurs wymiany EUR/PLN, stanowiący średnią miesięcznych obrachunkowych kursów stosowanych przez Komisję Europejską z ostatnich 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o dofinansowanie. Miesięczne kursy obrachunkowe dostępne są na stronie internetowej http://ec.europa.eu/. Szczegółowy sposób wyliczenia średniego kursu został przedstawiony w Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

05/08/09

Działanie nr 4.5 „Rekultywacja obszarów zdegradowanych” – Nabór nr 17/K/4.5/2009

Zarząd Województwa Dolnośląskiegopełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

ogłasza nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie projektóww ramachPriorytetu4 „Poprawa stanu środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa ekologicznego i przeciwpowodziowego Dolnego Śląska”Działanienr 4.5 „Rekultywacja obszarów zdegradowanych”współfinansowanychze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

Nabór nr 17/K/4.5/2009

A.Ogłoszenie dotyczy następujących rodzajów projektów:

  • Rekultywacja obszarów zdegradowanych (w tym poprzemysłowych i powojskowych) polegająca na zagospodarowaniu tych terenów na cele przyrodnicze, rekreacyjno-wypoczynkowe lub gospodarki proekologicznej, z wyłączeniem przeznaczenia tych terenów na działalność komercyjną lub odpłatną;
  • Likwidacja nieczynnych mogilników i składowisk odpadów niebezpiecznych.

B.Do składania wniosków uprawnieni są:

  • Jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych;
  • Związki i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego;
  • Organizacje pozarządowe;
  • PGL Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne;
  • Parki narodowe i krajobrazowe

C.Okres realizacji projektu:

  • zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) 1083/2006 z 11 lipca 2006r. ze z,m. do wydatków kwalifikowanych zaliczyć można wydatki poniesione od dnia01.01.2007 r.w tym poniesione na projekty, których realizacja rozpoczęła się przed tą datą;
  • zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia31.10.2012 r.(należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie, czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowanych poniesionych w ramach projektu). Data ta wpisywana jest przez beneficjenta w polu „F” wniosku o dofinansowanie - Data zakończenia finansowego realizacji projektu.
  • Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do31.12.2012 r.

D.Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi5.304.610Euro tj. 23.414.548zł(wg kursu 1Euro = 4,4140PLN Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc ogłoszenia tj. 29.04.2009 r.). Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E.Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi85%wydatków kwalifikowanych projektu.

Instytucja Zarządzająca RPO WD nie przewiduje w niniejszym naborze udzielania dotacji na zasadach pomocy publicznej. Projekty, w których stwierdzone zostanie występowanie pomocy publicznej zostaną odrzucone na etapie oceny formalnej.

F.Minimalna całkowita kwota wydatków kwalifikowanych wynosi 500 tys. PLN

Maksymalna całkowita kwota wydatków kwalifikowanych wynosi 20 mln PLN.

G.Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce ”Nabory wniosków/Generator wniosków” zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD dostępnym na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl.

H.Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać od dnia08.05.2009 r.w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14,w pok.301 A, w godzinach pracy urzędu (pn-wt oraz czw-pt: 7.30–15.30, śr: 8.00–16.00). Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. W wersji elektronicznej należy również złożyć załącznik nr 1 do Studium Wykonalności – Założenia projekcji finansowej dla celów przeprowadzenia analizy ekonomiczno-finansowej projektu (scenariusz z projektem i bez projektu) oraz obliczenie luki finansowej zgodnie ze wzorami umieszczonymi na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl. O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu). Konkurs ma charakter zamknięty - ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu:15.06.2009 r. o godz. 15:00.

I.Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod numerami telefonów:

(071)77695 62; (071)77697 25; (071)77695 56; (071)77692 30

(071)77695 58; (071)77695 57; (071)77695 59; (071)77692 34

(071)77695 87; (071)77692 33; (071)77693 65; (071)77695 61

J.Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD ,,Kryteria wyboru operacji finansowych w ramach RPO WD”, które dostępne są na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl. Należy jednocześnie zwrócić uwagę na „Przewodnik po Kryteriach wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD na lata 2007-2013”. Przewodnik ten dostępny jest na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.

K.W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1 i 1.2 oraz Priorytetu 10, dostępnych na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl.

L.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 32 dni od zakończenia oceny merytorycznej wszystkich złożonych wniosków. Wyniki oceny merytorycznej a następnie wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.

M.Wzór umowy o dofinansowanie projektu/umowy z państwowymi jednostkami budżetowymi/uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu i warunków realizacji projektu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępny jest na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.

N.O wszelkich zmianach związanych zprocedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego ogłoszenia, Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresemwww.rpo.dolnyslask.pl.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutektych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców, zgodnie z art. 29 ust. 4 i 4a ustawyz dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

O.Projekty powinny być przygotowane zgodnie z prawem wspólnotowym i prawem krajowym oraz zapisami Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013, Poradnikiem dla Beneficjenta, Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego i IZ RPO WD.

UWAGA:

Ponadto proszę zwrócić szczególną uwagę na:

  • Instrukcję wypełniania Wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępną na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.plw zakładce„Nabory wniosków/Generator wniosków”.
  • Metodologię opracowania Studium wykonalności – analizę ekonomiczno – finansową na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013 dostępną na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl.
  • Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie możliwości łączenia w jednym projekcie różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach RPO WD dostępne na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl.Zgodnie z w/w wytycznymi w przypadku połączenia w ramach jednego projektu i jednej kategorii interwencji różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach danego działania RPO WDwnioskodawca wykazuje w osobnym załączniku do wniosku o dofinansowanie projektu kategorię wydatków przeważających (która determinuje rodzaj projektu, który jest zgłaszany do danego naboru) oraz kategorię wydatków uzupełniających (charakterystycznych dla innego rodzaju projektu, który jest realizowany w ramach połączonego przedsięwzięcia).
  • Opisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, należy użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu [330]„Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji omiejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych. W przypadku, gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc należy podać wartość „0”.
  • Procedury związane z dokonywaniem ocen oddziaływania na środowisko planowanych przedsięwzięć, w tym na obszary Natura 2000, udział w nich społeczeństwa oraz odpowiednie przepisy przejściowe dla rozpoczętych i nie zakończonych decyzją ostateczną postępowań administracyjnych dotyczących wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, są uregulowane w nowej ustawie z dnia 3 października 2008 r.o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko(Dz.U. Nr 199 poz. 1227 ze zm.). Ustawa obowiązuje od dnia 15 listopada 2008 r.
  • Wytyczne w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych, dostępne na stroniewww.mrr.gov.pl

Dla określenia całkowitej wartości projektu (do 1 mln EURO i powyżej), do którego zastosowanie maja przepisy art. 55 Rozporządzenia nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006r ze zm.., należy stosować kurs wymiany EUR/PLN, stanowiący średnią miesięcznych obrachunkowych kursów stosowanych przez Komisję Europejską z ostatnich 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o dofinansowanie. Miesięczne kursy obrachunkowe dostępne są na stronie internetowejhttp://ec.europa.eu. Szczegółowy sposób wyliczenia średniego kursu został przedstawiony w Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

05/08/09

Działanie nr 4.1 „Gospodarka odpadami” - Nabór nr 16/K/4.1/2009

Zarząd Województwa Dolnośląskiegopełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

ogłasza nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie projektóww ramachPriorytetu4 „Poprawa stanu środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa ekologicznego i przeciwpowodziowego Dolnego Śląska”Działanienr 4.1 „Gospodarka odpadami”współfinansowanychze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

Nabór nr 16/K/4.1/2009

A.Ogłoszenie dotyczy następujących rodzajów projektów:

  • Likwidacja „dzikich wysypisk śmieci”
  • Rekultywacja wyłączonych z eksploatacji składowisk/wysypisk odpadów komunalnych i innych szczególnie zagrażających środowisku

B.Do składania wniosków uprawnieni są:

  • Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia;
  • Podmioty świadczące usługi w zakresie gospodarki odpadowej w ramach realizacji zadań jednostek samorządu terytorialnego;
  • PGL Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne (wyłącznie w zakresie projektów dotyczących likwidacji „dzikich wysypisk śmieci”)

C.Okres realizacji projektu:

  • zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) 1083/2006 z 11 lipca 2006r ze zm. do wydatków kwalifikowanych zaliczyć można wydatki poniesione od dnia01.01.2007 r.w tym poniesione na projekty, których realizacja rozpoczęła się przed tą datą;
  • zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia31.10.2011 r.(należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie, czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowanych poniesionych w ramach projektu). Data ta wpisywana jest przez beneficjenta w polu „F” wniosku o dofinansowanie - Data zakończenia finansowego realizacji projektu.
  • Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do30.12.2011 r.

D.Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi4.000.000Euro tj. 17.656.000(wg kursu 1Euro = 4,4140PLN Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc ogłoszenia tj. 29.04.2009 r.). Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E.Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi85%wydatków kwalifikowanych projektu.
Instytucja Zarządzająca RPO WD nie przewiduje w niniejszym naborze udzielania dotacji na zasadach pomocy publicznej. Projekty, w których stwierdzone zostanie występowanie pomocy publicznej zostaną odrzucone na etapie oceny formalnej.

F.Minimalna całkowita wartość projektu wynosi 1mlnPLN (z wyłączeniem projektów dotyczących likwidacji „dzikich wysypisk śmieci”).

G.Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce ”Nabory wniosków/Generator wniosków” zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD dostępnym na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl.

H.Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać od dnia08.05.2009 r.w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14,w pok.301 A, w godzinach pracy urzędu (pn-wt oraz czw-pt: 7.30–15.30, śr: 8.00–16.00). Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. W wersji elektronicznej należy również złożyć załącznik nr 1 do Studium Wykonalności – Założenia projekcji finansowej dla celów przeprowadzenia analizy ekonomiczno-finansowej projektu (scenariusz z projektem i bez projektu) oraz obliczenie luki finansowej zgodnie ze wzorami umieszczonymi na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl. O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu). Konkurs ma charakter zamknięty - ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu:15.06.2009 r. o godz. 15:00.

I.Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod numerami telefonów:

(071)77695 59; (071)77695 56; (071)77692 30; (071)77695 62

(071)77695 61; (071)77695 57; (071)77695 58; (071)77692 34

(071)77695 87; (071)77692 33; (071)77693 65; (071)77697 25

J.Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD ,,Kryteria wyboru operacji finansowych w ramach RPO WD”, które dostępne są na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl. Należy jednocześnie zwrócić uwagę na „Przewodnik po Kryteriach wyboru operacji finansowanych w ramach RPO WD na lata 2007-2013”. Przewodnik ten dostępny jest na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.

K.W przypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1 i 1.2 oraz Priorytetu 10, dostępnych na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl.

L.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 32 dni od zakończenia oceny merytorycznej wszystkich złożonych wniosków. Wyniki oceny merytorycznej a następnie wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.

M.Wzór umowy o dofinansowanie projektu/umowy z państwowymi jednostkami budżetowymi/uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu i warunków realizacji projektu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępny jest na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.

N.O wszelkich zmianach związanych zprocedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego ogłoszenia, Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresemwww.rpo.dolnyslask.pl.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutektych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców, zgodnie z art. 29 ust. 4 i 4a ustawyz dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

O.Projekty powinny być przygotowane zgodnie z prawem wspólnotowym i prawem krajowym oraz zapisami Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013, Poradnikiem dla Beneficjenta, Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego i IZ RPO WD.

UWAGA:

Ponadto proszę zwrócić szczególną uwagę na:

  • Instrukcję wypełniania Wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępną na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.plw zakładce„Nabory wniosków/Generator wniosków”.
  • Metodologię opracowania Studium wykonalności – analizę ekonomiczno – finansową na potrzeby Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007-2013 dostępną na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl.
  • Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie możliwości łączenia w jednym projekcie różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach RPO WD dostępne na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl.Zgodnie z w/w wytycznymi w przypadku połączenia w ramach jednego projektu i jednej kategorii interwencji różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach danego działania RPO WDwnioskodawca wykazuje w osobnym załączniku do wniosku o dofinansowanie projektu kategorię wydatków przeważających (która determinuje rodzaj projektu, który jest zgłaszany do danego naboru) oraz kategorię wydatków uzupełniających (charakterystycznych dla innego rodzaju projektu, który jest realizowany w ramach połączonego przedsięwzięcia).
  • Opisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, należy użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu [330]„Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji omiejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych. W przypadku, gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc należy podać wartość „0”.
  • Procedury związane z dokonywaniem ocen oddziaływania na środowisko planowanych przedsięwzięć, w tym na obszary Natura 2000, udział w nich społeczeństwa oraz odpowiednie przepisy przejściowe dla rozpoczętych i nie zakończonych decyzją ostateczną postępowań administracyjnych dotyczących wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, są uregulowane w nowej ustawie z dnia 3 października 2008 r.o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko(Dz.U. Nr 199 poz. 1227 ze zm.). Ustawa obowiązuje od dnia 15 listopada 2008 r.
  • Wytyczne w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych, dostępne na stroniewww.mrr.gov.pl

Dla określenia całkowitej wartości projektu (do 1 mln EURO i powyżej), do którego zastosowanie maja przepisy art. 55 Rozporządzenia nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006r. ze zm., należy stosować kurs wymiany EUR/PLN, stanowiący średnią miesięcznych obrachunkowych kursów stosowanych przez Komisję Europejską z ostatnich 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o dofinansowanie. Miesięczne kursy obrachunkowe dostępne są na stronie internetowejhttp://ec.europa.eu. Szczegółowy sposób wyliczenia średniego kursu został przedstawiony w Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013

03/13/09

Zaproszenie do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów w ramach preselekcji w trybie systemowym do Działania 4.2 „Infrastruktura wodno-ściekowa”

Zaproszenie do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów

ZARZĄD WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGOpełniący rolę Instytucji ZarządzającejRegionalnym Programem Operacyjnymdla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

Informuje, że zgodnie z Uchwałą Zarządu Województwa Dolnośląskiego Nr 2430/III/09 z dnia 16 lutego 2009 r. w sprawie wyboru propozycji projektów w ramach preselekcji w trybie systemowym do Działania 4.2 „Infrastruktura wodno-ściekowa”, Priorytet 4. Poprawa stanu środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa ekologicznego i przeciwpowodziowego Dolnego Śląska ("Środowisko i bezpieczeństwo ekologiczne") w ramach naboru nr 9/S/4.2/2008, zostały wybrane następujące projekty:

Lp.

Tytuł propozycji projektu

Beneficjent

1

Przebudowa stacji uzdatniania wody w Jodłowicach.

Gmina Brzeg Dolny

2

Modernizacja SUW Świątniki, budowa SUW Sulistrowiczki oraz wodociągu Księginice-Sulistrowice

Gmina Sobótka

3

Budowa wodociągu w północno-zachodniej części Gminy Kłodzko

Gmina Kłodzko

4

"Budowa sieci kanalizacji sanitarnej z przyłączami dla miejscowości Radwanice i Łagoszów Wielki wraz z przebudową oczyszczalni ścieków"

Gmina Radwanice

5

Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Lusina oraz rozbudowa sanitarnej sieci kanalizacyjnej w miejscowości Udanin

Gmina Udanin

6

Sieć wodociągowa z przyłączami i sieć kanalizacji sanitarnej z przyłączami: Motyle, Pasternik-Nowa Kuźnia, gmina Gromadka ( budowa sieci wodociągowej Pasternik-Nowa Kuźnia wraz z siecią kanalizacji Nowa Kuźnia z przesyłem do oczyszczalni w Gromadce)

Gmina Gromadka

7

Budowa kanalizacji sanitarnej we wsi Przyłęk oraz ulicy Fabrycznej w Bardzie wraz z budową oczyszczalni ścieków we wsi Przyłęk

Gmina Bardo

8

Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Łagoszów Wielki i Dobromil w Gminie Radwanice.

Gmina Radwanice

9

Budowa kanalizacji sanitarnej w Krosnowicach - III etap

Gmina Kłodzko

10

Modernizacja istniejącej oczyszczalni ścieków w miejscowości Wolbromek

Gmina Bolków

11

Budowa sieci wodociągowej dla miejscowości Ługi, Unisławice, Bartków.

Gmina Wąsosz

12

Budowa sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej wraz z obiektami towarzyszącymi dla miejscowości Stara Kamienica, Kromnów i Kopaniec.

Gmina Stara Kamienica

13

Budowa oczyszczalni ścieków w Marciszowie i kanalizacji sanitarnej dla wsi gminnych

Gmina Marciszów

14

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Siechnicach- etap I oraz etap II.

Gmina Święta Katarzyna

15

Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Malczyce i Chomiąża

Gmina Malczyce

16

Podniesienie poziomu życia ludności wiejskiej oraz przeciwdziałanie degradacji i marginalizacji peryferyjnie położonych obszarów górskich poprzez budowę infrastruktury wodociągowej w Gminie Nowa Ruda

Gmina Nowa Ruda

17

Modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Świętoszowie

Gmina Osiecznica

18

Kompleksowa budowa i modernizacja infrastruktury wodno-ściekowej w Gminie Wojcieszów

Gmina Wojcieszów

19

Budowa kanalizacji sanitarnej Stronie Śląskie-Bielice.

Gmina Stronie Śląskie

20

Rozbudowa infrastruktury wodnej na terenie gminy Męcinka - budowa Stacji Uzdatniania Wody w Słupie, sieci wodociągowej Sichówek - Sichów oraz sieci wodociągowo-przesyłowej Słup - Chroślice - Męcinka

Gmina Męcinka

21

Budowa systemu gospodarki ściekowej w Gminie Kondratowice

Gmina Kondratowice

22

Poprawa warunków życia mieszkańców gminy Oborniki Śląskie poprzez budowę i rozbudowę infrastruktury wodociągowej

Gmina Oborniki Śląskie

23

Budowa wodociągu przesyłowego dla wsi Jodłownik

Gmina Dzierżoniów

24

Budowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w Kotli oraz budowa sieci kanalizacyjnej w Moszowicach

Gmina Kotla

25

Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach: Chełstów, Chełstówek, Sosnówka i Drogoszowice w gminie Twardogóra.

Gmina Twardogóra

26

Budowa sieci wodociągowej we wsi Strachowice oraz kanalizacji ściekowej z zasilaniem energetycznym pompowni na terenie gminy Legnickie Pole - etap II i III

Gmina Legnickie Pole

27

Budowa kanalizacji sanitarnej dla miejscowości Stanowice, Stanowice-lotnisko, Marcinkowice

Gmina Oława

28

Kompleksowa kanalizacja sanitarna gminy Kostomłoty, miejscowości: Chmielów, Siemidrożyce, Wilków Średzki, Wnorów wraz z rozbudową i modernizacją oczyszczalni ścieków w Piotrowicach

Gmina Kostomłoty

29

Program ochrony wód zlewni rzeki Sąsiecznicy położonej w dorzeczu rzeki Baryczy poprzez budowę oczyszczalni ścieków i kanalizacji na terenie aglomeracji Prusice.

Gmina Prusice

30

Zakończenie wodociągowania wraz z modernizacją sieci i Stacji Uzdatniania Wody w Gminie Świdnica

Gmina Świdnica

31

Budowa ujęcia wody i zakładu uzdatniania wody w miejscowości Gierałtowiec

Gmina Złotoryja

32

Budowa wodociągu doprowadzającego wodę do "Specjalnej Strefy Ekonomicznej Nowogrodziec - Wykroty" wraz z modernizacją stacji uzdatniania wody w Godzieszowie w gminie Nowogrodziec.

Gmina Nowogrodziec

33

Budowa kanalizacji sanitarnej, ujęć wody, stacji uzdatniania wody, sieci wodociągowej wraz z przyłączami wodno-kanalizacyjnymi w Gminie Lubawka

Gmina Lubawka

34

Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Żórawinie

Gmina Żórawina

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zaprasza wszystkich Beneficjentów, których propozycje projektów znajdują się na powyższej liście, do składania wniosków o dofinansowanie realizacji projektów wraz z załącznikami.

A. Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14, w pok. 301, w terminie od dnia 18 marca 2009 r. do dnia 11 maja 2009 r. w godzinach pracy UMWD. Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. W wersji elektronicznej należy również złożyć załącznik nr 1 do studium wykonalności Założenia projekcji finansowej dla celów przeprowadzenia analizy ekonomiczno-finansowej projektu (scenariusz z projektem i bez projektu) oraz obliczenie luki finansowej zgodnie ze wzorami umieszczonymi na stronie internetowejwww.rpo.dolnyslask.pl. O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu).

B. Rodzaj projektów podlegających dofinansowaniu:

  1. Rozwiązań kompleksowych:
    jednocześnie budowy i modernizacji infrastruktury wodnej i ściekowej np.: budowa i/lub modernizacja sieci wodociągowe i kanalizacyjnej ujętej w KPOŚK w aglomeracjach od 2 tys. do 15 tys. RLM(tj. kanalizacji sanitarnej, deszczowej, oczyszczalni ścieków i innych urządzeń wodno-ściekowych zmniejszających negatywne oddziaływanie zanieczyszczeń na środowisko, w tym gospodarcze wykorzystanie odpadów i osadów pościekowych w oczyszczalniach ścieków).
  2. Uzupełnienia istniejącej infrastruktury:
    • budowy i modernizacji sieci kanalizacji sanitarnej (ujętej w KPOŚK w aglomeracjach od 2 tys. do 15 tys. RLM) – jako uzupełnienie istniejącej sieci wodociągowej,
    • budowy indywidualnych systemów oczyszczania ścieków na obszarach wiejskich - jako uzupełnienie istniejącej sieci wodociągowej.
  3. budowy i/lub modernizacji infrastruktury związanej z poprawą jakości wody oraz budowy i/lub modernizacji sieci wodociągowej na obszarach wiejskich.
  4. poprawy jakości wody na obszarach miejskich nie spełniających wymogów Ramowej Dyrektywy Wodnej 98/83/WE zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
  5. energetycznego wykorzystania odpadów i osadów pościekowych w oczyszczalniach ścieków,

W ramach przykładowych rodzajów projektów istnieje możliwość realizacji przedsięwzięć z zakresu badania i monitoringu jakości wód i ścieków.

C. Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego zaproszenia wynosi55 858 307 Euro tj. 262 310 610 zł (wg kursu 1 Euro = 4,6960 Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc ogłoszenia tj. 26.02.2009r.). Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

D. Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi: 85% wydatków kwalifikowalnych projektu.

E. Minimalna całkowita kwota wydatków kwalifikowanych projektu wynosi 4 mln PLN (z wyłączeniem projektów dotyczących wyłącznie stacji uzdatniania wody, infrastruktury związanej z poprawą jakości wody oraz budowy i/lub modernizacji sieci wodociągowej na obszarach wiejskich i projektów z zakresu badań i monitoringu jakości wód i ścieków).

F. Okres realizacji projektu:

  • Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) 1083/2006 z 11 lipca 2006 r. do wydatków kwalifikowanych zaliczyć można wydatki poniesione od dnia 01.01.2007 r.
  • Zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia 30.11.2011r. (należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowalnych poniesionych w ramach projektu).

Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 30 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do 30.12.2011 r.

G. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 32 dni od zakończenia oceny merytorycznej złożonych wniosków. Wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków/wyniki naboru.

H. Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD.

I. Wzór umowy o dofinansowanie projektu/porozumienia o dofinansowanie projektu/uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu i warunków realizacji projektu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępny jest na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl.

J. Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD ,,Kryteria wyboru operacji finansowych w ramach RPO WD”, które dostępne są na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl.

K. Informacje dotyczące kwestii związanych z wypełnianiem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod następującymi numerami telefonów:

(071) 776 95 59; (071) 776 95 56; (071) 776 95 62; (071) 776 95 58

(071) 776 95 57; (071) 776 92 30; (071) 776 95 61; (071) 776 96 98

(071) 776 97 25; (071) 776 92 34; (071) 776 95 87; (071) 776 93 65

L. O wszelkich zmianach związanych z procedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego zaproszenia Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresem www.rpo.dolnyslask.pl

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców

M. Wprzypadku negatywnej oceny projektu dokonanej przez IZ RPO WD, wnioskodawca, po otrzymaniu od IZ RPO WD pisemnej informacji w tym zakresie, ma prawo wniesienia środka odwoławczego. Szczegółowe zasady, terminy, tryby, sposoby oraz warunki wnoszenia środków odwoławczych określone zostały m.in. w Uszczegółowieniu RPO WD oraz „Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD na lata 2007-2013 z wyłączeniem Działania 1.1 i 1.2 oraz Priorytetu 10”, dostępnych na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl

UWAGA:

  1. Proszę zwrócić uwagę na Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie możliwości łączenia w jednym projekcie różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach RPO WD dostępne na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.
  2. Opisując bezpośrednie efekty następujące po realizacji projektu, należy użyć obligatoryjnego wskaźnika rezultatu „Liczba bezpośrednich utworzonych miejsc pracy, w tym: - kobiet”, wyrażanego w jednostce [etat], stanowiącego horyzontalny wskaźnik dostarczający informacji o miejscach pracy („brutto”) tworzonych bezpośrednio dzięki pomocy współfinansowanej ze środków wspólnotowych. W przypadku, gdy ze względu na specyfikę projektu nie przewiduje się powstania nowych miejsc należy podać wartość „0”,
  3. Procedury związane z dokonywaniem ocen oddziaływania na środowisko planowanych przedsięwzięć, w tym na obszary Natura 2000, udział w nich społeczeństwa oraz odpowiednie przepisy przejściowe dla rozpoczętych i nie zakończonych decyzją ostateczną postępowań administracyjnych dotyczących wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody, są uregulowane w nowej ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. Nr 199 poz. 1227). Ustawa obowiązuje od dnia 15 listopada 2008 r.
  4. Ponadto informuję, że przy sporządzaniu Wniosku o dofinansowanie należy zwrócić szczególną uwagę na kluczowe „Kryterium oceny formalnej specyficzne dla trybu systemowego”:

Lp

Nazwa kryterium

Opis/pytanie

K

Skala punktowa

1

Zgodność projektu z propozycją zgłoszoną do Bazy Projektów Systemowych.

Czy projekt spełnia wszystkie poniższe warunki:

- taki sam tytuł projektu

- ten sam wnioskodawca projektu

- wartość dofinansowania nie zwiększyła się o więcej niż 15% od wnioskowanej na etapie preselekcji

- wartość wskaźników produktu i rezultatu nie odbiega o więcej niż 15 % od deklarowanej na etapie preselekcji?

K*

Tak/Nie


* - kryterium kluczowe, musi być bezwzględnie spełnione na każdym etapie oceny, w przeciwnym razie skutkuje odrzuceniem wniosku (brak możliwości poprawy/uzupełnienia dokumentacji).

  1. Weryfikacja kryterium w zakresie zgodności projektów z Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych przeprowadzona zostanie przed podpisaniem umowy o dofinansowanie. Warunkiem niezbędnym podpisania umowy o dofinansowanie będzie zgodność projektu z Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych (w zakresie wskazanych w tym dokumencie aglomeracji od 2 tys. do 15 tys. RLM) obowiązujących na dzień podpisania umowy.

Dla określenia całkowitej wartości projektu, do którego zastosowanie maja przepisy art. 55 Rozporządzenia nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006 r., należy stosować kurs wymiany EUR/PLN, stanowiący średnią miesięcznych obrachunkowych kursów stosowanych przez Komisję Europejską z ostatnich 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o dofinansowanie. Miesięczne kursy obrachunkowe dostępne są na stronie internetowejhttp://ec.europa.eu. Szczegółowy sposób wyliczenia średniego kursu został przedstawiony w Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013

12/03/08

Informacja dla beneficjentów dotycząca naboru nr 9/S/4.2/2008 do działania 4.2 ,,Infrastruktura wodno-ściekowa” w ramach RPO WD na lata 2007-2013

Zarząd Województwa Dolnośląskiego na posiedzeniu w dniu 02 grudnia 2008 r. wzwiązku znieuregulowaniem kwestii dotyczącej Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnychpodjął decyzjęoprzedłużeniu terminu preselekcji.

Zgodnie z procedurą preselekcja dokonywana jest w terminienie dłuższym niż 40 dni kalendarzowychod daty upłynięcia wyznaczonego w zaproszeniu terminu zgłaszania propozycji projektów. W przypadku naboru nr 9/S/4.2/2008 do działania 4.2 ,,Infrastruktura wodno-ściekowa” termin ten upłynie13 grudnia 2008 r.tj. 40 dni od dnia 3listopada 2008 r. w którym zakończył się termin zgłaszania propozycji projektów.

IZ RPO WD ogłaszając nabór propozycji projektów w dniu29 września 2008 r.wzwiązku z nieuregulowaniem kwestii dotyczącej Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych przyjęła, iż weryfikacja zgodności propozycji projektów na etapie preselekcji zostanie przeprowadzona w oparciu o:

  1. obowiązujący KPOŚK(przyjęty w dniu 07.06.2005 r.) i jednocześnierozporządzenia Wojewody Dolnośląskiegow sprawie wyznaczania aglomeracji, lub
  2. projekt KPOŚK, który zostanie umieszczony na stronie internetowej Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (z informacji telefonicznej zMinisterstwem Ochrony Środowiska wynikało, że ostateczny projekt KPOŚK zostanie przyjęty w miesiącu wrześniu przed ogłoszeniem naboru).

Wdniu17.09.2008 r.na stronie internetowej Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej zamieszczono„zestawienie aglomeracji ujętych w projekcie aktualizacji KPOŚK 2008”, po czym dnia7.11.2008 r.w trakcie oceny propozycji projektów zamieszczono nowe„zestawienie aglomeracji projektu aktualizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych”, wktórym jeszcze nie zawarto aglomeracji znajdujących się w rozporządzeniach Wojewody Dolnośląskiego.

W związku z powyższym Instytucja Zarządzająca podjęła ustalenia z Komisją Europejską związane z modyfikacją RPO WD w zakresie, który umożliwi szybkie rozwiązanie problemu braku zatwierdzonego dokumentu KPOŚK.

Przedłużenie terminu preselekcji nastąpi o 21 dni od czasu uzyskania odpowiedzi odKomisji Europejskiej, co do możliwości pozytywnej oceny również w stosunku do propozycji projektów, gdzie aglomeracje od 2 tys. do 15 tys. RLM znajdują się tylko wrozporządzeniach Wojewody wsprawie wyznaczania aglomeracji i oczekują na uwzględnienie w najnowszej aktualizacji KPOŚK.

Pismo w/s przedłużenia terminu preselekcji
Pobierz dokument

11/27/08

Działanie nr 4.2 „Infrastruktura wodno-ściekowa” — nabór nr 7/K/4.2/2008

Zarząd WojewództwaDolnośląskiego pełniącyrolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnymdla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

ogłasza nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Priorytetu 4„Poprawa stanu środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa ekologicznego i przeciwpowodziowego Dolnego Śląska”

Działanie nr 4.2 „Infrastruktura wodno-ściekowa”

współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

Nabór nr 7/K/4.2/2008

A. Ogłoszenie dotyczy następujących rodzajów projektów:

  • Projekty z zakresu współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej (m.in. seminaria, konferencje) w celu zapewnienia wymiany dobrych praktyk oraz doświadczeń w zakresie gospodarki wodno-ściekowej.

B. Do składania wniosków uprawnieni są:

  • Wszyscy wnioskodawcy działania 4.2 zgodnie z zapisami Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO (Uszczegółowienia RPO WD).

C. Okres realizacji projektu:

  • Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) 1083/2006 z 11 lipca 2006 r. do wydatków kwalifikowanych zaliczyć można wydatki poniesione od dnia 01.01.2007 r. w tym poniesione na projekty, których realizacja rozpoczęła się przed ta datą.
  • Zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia 01.12.2011 r. (należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowalnych poniesionych w ramach projektu).

Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 30 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do 31.12.2011 r.

D. Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego naboru wynosi 33 227 Euro tj. 118.454,25 (wg kursu 1 Euro = 3,5650 PLN Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc ogłoszenia tj. 30.10.2008 r.). Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E. Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi 85% wydatków kwalifikowanych projektu.
W przypadku projektów objętych pomocą publiczną - zgodnie z zasadami pomocy publicznej.

F. Minimalna/maksymalna wartość projektu wynosi: Maksymalna kwota wsparcia dla projektów z zakresu współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej wynosi 50.000 zł.

G. Wniosek o dofinansowanie projektu należy wypełnić w aktualnej aplikacji komputerowej dostępnej na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Wdrażanie/Generator wniosków do współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku. Dodatkowe informacje pomocne w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie znajdują się w Poradniku dla Beneficjenta w ramach RPO WD dostępnym na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

H. Wnioski o dofinansowanie projektu należy składać w Punkcie Przyjęć Wniosków w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, 50-411 Wrocław, Wybrzeże Słowackiego 12-14, w pok. 301a w terminie od dnia 27 listopada 2008, w godzinach pracy urzędu (pn–wt oraz czw-pt: 7.30–15.30, śr: 8.00–16.00). Formularze wniosków wraz z załącznikami należy składać w formie drukowanej (1 oryginał i 2 kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem) wraz z elektroniczną wersją wniosku. O przyjęciu wniosku decydować będzie data faktycznego wpływu wniosku do Punktu Przyjęć Wniosków (pieczęć wpływu). Konkurs ma charakter zamknięty - ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu: 28.01.2009 r. o godz. 15.00.

I. Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod numerami telefonów:

(071) 776 95 62; (071) 776 95 61; (071) 776 95 56; (071) 776 92 30

(071) 776 95 58; (071) 776 95 57; (071) 776 95 59; (071) 776 92 34

(071) 776 95 87; (071) 776 92 33; (071) 776 93 65; (071) 776 94 60

J. Ocena złożonych wniosków dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD ,,Kryteria wyboru operacji finansowych w ramach RPO WD”, które dostępne są na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD.

K. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie do 32 dni od zakończenia oceny merytorycznej złożonych wniosków z uwzględnieniem zapisów Poradnika dla Beneficjenta (Rozdział 6. Nabór i ocena wniosków o dofinansowanie projektów w trybie konkursowym) dostępnym na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Dokumenty i wytyczne/Dokumenty Instytucji Zarządzającej RPO WD. Wyniki oceny merytorycznej, a następnie wyniki wyboru projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków/Wyniki naborów.

L. Wzór umowy o dofinansowanie projektu/porozumienia o dofinansowanie projektu/uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu i warunków realizacji projektu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępny jest na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Wdrażanie/Umowy o dofinansowanie.

M. O wszelkich zmianach związanych z procedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego ogłoszenia, Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresem www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Nabory wniosków. Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców, z zastrzeżeniem przepisu art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

N. Projekty powinny być przygotowane zgodnie z prawem wspólnotowym i prawem krajowym oraz zapisami Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO WD na lata 2007-2013, Poradnikiem dla Beneficjenta, Wytycznymi Ministra Rozwoju Regionalnego i IZ RPO WD.

UWAGA:

  1. Należy zwrócić uwagę na "Wytyczne w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych”, (dostępne na stronie www.mrr.gov.pl).
  2. Proszę o analizę projektu pod kątem możliwości występowania pomocy publicznej.
  3. Ponadto proszę zwrócić uwagę na: „Instrukcję wypełniania Wniosku z zakresy współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępną na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl w zakładce Wdrażanie/Generator wniosków.

09/29/08

Zapraszenie do składania w trybie systemowym propozycji projektów w ramach Działania 4.2 „Infrastruktura wodno-ściekowa”

Zarząd Województwa Dolnośląskiego pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 zaprasza do składania w trybie systemowym propozycji projektów w ramach Priorytetu 4 „Środowisko i bezpieczeństwo ekologiczne” Działanie 4.2 „Infrastruktura wodno-ściekowa” współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013

Nr naboru: 9/S/4.2/2008

Niniejszy nabór odbywa się w trybie systemowym ze względu na fakt, iż wszystkie zadania powinny być realizowane na podstawie przepisów Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tj. Dz. U. 2001 nr 72, poz. 747) oraz innych aktów o randze ustawowej i rozporządzeń.

A. Do składania propozycji projektów uprawnieni są:

  • jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych,
  • związki i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,
  • podmioty świadczące usługi wodno-ściekowe w ramach realizacji zadań jednostek samorządu terytorialnego.

B. Propozycje projektów mogą być składane dla następujących rodzajów projektów:

  • Rozwiązań kompleksowych:
    jednocześnie budowy i modernizacji infrastruktury wodnej i ściekowej np.: budowa i/lub modernizacja sieci wodociągowe i kanalizacyjnej ujętej w KPOŚK w aglomeracjach od 2 tys. do 15 tys. RLM(tj. kanalizacji sanitarnej, deszczowej, oczyszczalni ścieków i innych urządzeń wodno-ściekowych zmniejszających negatywne oddziaływanie zanieczyszczeń na środowisko, w tym gospodarcze wykorzystanie odpadów i osadów pościekowych w oczyszczalniach ścieków).
  • Uzupełnienia istniejącej infrastruktury:
    • budowy i modernizacji sieci kanalizacji sanitarnej (ujętej w KPOŚK w aglomeracjach od 2 tys. do 15 tys. RLM) – jako uzupełnienie istniejącej sieci wodociągowej,
    • budowy indywidualnych systemów oczyszczania ścieków na obszarach wiejskich - jako uzupełnienie istniejącej sieci wodociągowej.
  • budowy i/lub modernizacji infrastruktury związanej z poprawą jakości wody oraz budowy i/lub modernizacji sieci wodociągowej na obszarach wiejskich.
  • poprawy jakości wody na obszarach miejskich nie spełniających wymogów Ramowej Dyrektywy Wodnej 98/83/WE zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
  • energetycznego wykorzystania odpadów i osadów pościekowych w oczyszczalniach ścieków,
    W ramach przykładowych rodzajów projektów istnieje możliwość realizacji przedsięwzięć z zakresu badania i monitoringu jakości wód i ścieków.

C. Okres realizacji projektu:

  • Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) 1083/2006 z 11 lipca 2006 r. do wydatków kwalifikowanych zaliczyć można wydatki poniesione od dnia 01.01.2007 r.
  • Zakończenie finansowe realizacji projektu musi zostać dokonane najpóźniej do dnia 30.11.2011 r. (należy przez to rozumieć datę poniesienia ostatniego wydatku w projekcie czyli dokonanie przez Beneficjenta zapłaty na podstawie ostatniej faktury/innego dokumentu księgowego o równoważnej wartości dowodowej, dotyczącej wydatków kwalifikowalnych poniesionych w ramach projektu).

Beneficjent składa ostatni wniosek o płatność w terminie do 30 dni od dnia zakończenia finansowego realizacji projektu, nie później niż do 30.12.2011 r.

D. Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach ogłaszanego zaproszenia wynosi55.858.307 Euro tj. 187.114.157 zł (wg kursu 1 Euro = 3,3498 Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc ogłoszenia tj. 28.08.2008 r.). Ze względu na kurs euro limit dostępnych środków może ulec zmianie. Z tego powodu dokładna kwota dofinansowania zostanie określona na etapie wyboru projektów przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

E. Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi 85%

F. Minimalna całkowita kwota wydatków kwalifikowanych projektu wynosi 4 mln PLN (z wyłączeniem projektów dotyczących wyłącznie stacji uzdatniania wody, infrastruktury związanej z poprawą jakości wody oraz budowy i/lub modernizacji sieci wodociągowej na obszarach wiejskich i projektów z zakresu badań i monitoringu jakości wód i ścieków).

G. Propozycje projektów należy zgłaszać w terminie od 29.09.2008 r. do 03.11.2008 r. za pośrednictwem aplikacji internetowej pod nazwą – Baza Projektów Systemowych, która jest dostępna pod adresemwww.rpo.dolnyslask.pl/bps.

Zgłoszenia należy dokonać zgodnie z Instrukcją Obsługi Bazy Projektów Systemowych, która jest dostępna pod adresem www.rpo.dolnyslask.pl/bps

Informacje dot. procedury uzyskania uprawnień do zgłoszenia propozycji projektów należy kierować pod numer 071 776-95-37 lub na adres bps@dolnyslask.pl

H. Ostateczny termin zgłaszania propozycji projektów upływa w dniu 03.11.2008 r. o godz. 13.00 Po upływie w/w terminu zablokowana zostanie możliwość wprowadzania i edytowania danych w Bazie Projektów Systemowych.

I. Informacje dotyczące merytorycznych kwestii związanych z wypełnianiem formularza propozycji projektu można uzyskać w Wydziale Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego pod numerami telefonów:

(071) 776 95 62; (071) 776 92 34; (071) 776 95 59; (071) 776 95 56

(071) 776 95 58; (071) 776 92 30; (071) 776 95 57; (071) 776 93 65

(071) 776 95 87; (071) 776 95 61; (071) 776 94 60; (071) 776 92 33

J. Ocena złożonych propozycji projektów dokonana zostanie w oparciu o zatwierdzone przez Komitet Monitorujący RPO WD ,,Kryteria wyboru operacji finansowych w ramach RPO WD”, które dostępne są na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl ( Pobierz dokument)

K. Wybór propozycji projektów (w ramach preselekcji) nastąpi w terminie do 40 dni po upływie terminu zgłaszania propozycji projektów. Wyniki wyboru propozycji projektów zostaną ogłoszone na stronie internetowej:www.rpo.dolnyslask.pl

L. Wzór umowy o dofinansowanie projektu/porozumienia o dofinansowanie projektu/uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego w sprawie określenia szczegółowych zasad, trybu i warunków realizacji projektu Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 dostępny jest na stronie internetowej: www.rpo.dolnyslask.pl ( Pobierz dokument)

M. O wszelkich zmianach związanych z procedurą ubiegania się o wsparcie w ramach niniejszego zaproszenia Instytucja Zarządzająca RPO WD będzie informować na stronie internetowej pod adresem www.rpo.dolnyslask.pl

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zastrzega, że skutek tych zmian odbywać się będzie kosztem i staraniem wnioskodawców.

UWAGA:

  1. W związku z nieprawidłową transpozycją przepisów wspólnotowych (dyrektywa Rady
    z dnia 27 czerwca 1985 r. nr 85/337/EWG) w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko do prawa krajowego, należy zwrócić szczególną uwagę na nowe ,,Wytyczne w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych”, które wskażą wnioskodawcom sposób postępowania w ww. zakresie do czasu wprowadzenia odpowiednich zmian w prawie krajowym (dostępne na stronie www.mrr.gov.pl).
  2. Ponadto należy zwrócić uwagę na Wytyczne Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 w zakresie możliwości łączenia w jednym projekcie różnych rodzajów przedsięwzięć kwalifikowanych do wsparcia w ramach RPO WD dostępne na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.
  3. Weryfikacja zgodności propozycji projektów z Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych na etapie preselekcji zostanie przeprowadzona w oparciu o obowiązujący KPOŚK (przyjęty w dniu 07.06.2005 r.) i jednocześnie rozporządzeń Wojewody Dolnośląskiego w sprawie wyznaczenia aglomeracji lub projektu KPOŚK, który zostanie umieszczony na stronie internetowej Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.
  4. Podstawę prawną Rozporządzenia Wojewody w sprawie wyznaczenia aglomeracji należy podać
    w formularzu propozycji projektu zgłoszonego do BPS w punkcie C2.2. – „ogólne założenia projektu (skrócony opis projektu)”.
  5. Ponadto IZ RPO informuje, że analiza propozycji projektów zgłoszonych do BPS przeprowadzana będzie m.in. w oparciu
    • Wytyczne w zakresie wybranych zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym projektów generujących dochód” Ministra Rozwoju Regionalnego
      z dnia 19.09.2007;
    • Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 22 grudnia 2004 roku w sprawie wyznaczania obszaru i granic aglomeracji (Dz.U. z 2004 r. nr 283 poz. 2841 z późn. zm.).

Newsletter