ODWIEDZANA OBECNIE STRONA REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO
NA LATA 2007-2013 PRZESTAŁA BYĆ AKTUALIZOWANA OD 1 STYCZNIA 2013 r.

Zapraszamy na NOWĄ STRONĘ: www.rpo.dolnyslask.pl

Priorytet 1 "Wzrost konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw"

Celem priorytetu jest wzrost konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw, głównie poprzez działania wspomagające rozwój MŚP oraz wzmocnienie i wykorzystanie potencjału sektora B+R. W dłuższej perspektywie wpłynie to na trwałą poprawę zatrudnienia oraz stworzy podstawy do rozwoju gospodarki opartej na wiedzy.


W regionie, pod względem wielkości przedsiębiorstw, zdecydowanie dominują mikroprzedsiębiorstwa oraz małe przedsiębiorstwa (odpowiednio 95,9% oraz 99,2% spośród ogółu wszystkich zarejestrowanych podmiotów gospodarczych). Stanowi to o potencjale i znaczeniu sektora MŚP dla regionalnej gospodarki. Jednocześnie największą barierą w rozwoju tego sektora jest niedostateczna dostępność środków na przeprowadzanie nowych inwestycji. Potwierdza to najniższy w kraju udział MŚP w regionalnych nakładach inwestycyjnych. Należy również zaznaczyć, że ok. 82 % wartości inwestycji w tym sektorze finansowane jest ze środków własnych. Oznacza to, że dostęp do kapitału zewnętrznego niezbędnego do realizacji przedsięwzięć rozwojowych jest utrudniony. Dodatkowo, jak wykazano w Dolnośląskiej Strategii Innowacji oraz w analizie sytuacji makroekonomicznej, szczególnie niepokojący jest niski udział nakładów na sferę badawczo-rozwojową w MŚP oraz w sektorze dużych przedsiębiorstw, które z racji rozbudowanych procesów i zróżnicowanej oferty produktowej powinny częściej wdrażać innowacyjne rozwiązania.


W regionie na chwilę obecną w niewielkim stopniu występuje współpraca przedsiębiorstw w ramach lokalnych i regionalnych sieci (np. klastrów). Można jednak zauważyć pozytywne tendencje zarówno wśród przedsiębiorstw, jak i Instytucji Otoczenia Biznesu (np. jednostek działających na Dolnym Śląsku w ramach Krajowego Systemu Usług dla MŚP). Również współpraca pomiędzy przedsiębiorstwami i sferą badawczo-rozwojową występuje w bardzo ograniczonym zakresie, co skutkuje niewystarczającym wykorzystywaniem osiągnięć sektora B+R przez przedsiębiorstwa.


Istotną kwestią, niezbędną dla podnoszenia konkurencyjności regionalnych firm, jest zapewnienie kompleksowej obsługi przedsiębiorstw w zakresie doradztwa. Dlatego należy wspierać przedsiębiorstwa poprzez poprawę dostępności i podnoszenie jakości usług świadczonych na ich rzecz przez Instytucje Otoczenia Biznesu.


Niezbędnym elementem pozwalającym osiągnąć wzrost konkurencyjności oraz innowacyjności regionalnej gospodarki jest sprawne funkcjonowanie odpowiedniej infrastruktury proinnowacyjnej, wspierającej zarówno procesy inkubacji jak i komercjalizacji innowacji. Konieczna jest modernizacja i rozbudowa istniejącego już systemu, jak i jego wyposażenie w nowe elementy.


Mając na względzie efekty jakie daje wymiana doświadczeń oraz korzystanie z dobrych praktyk, w ramach priorytetu przewidziano również dofinansowanie (w wysokości do 0,5% alokacji przewidzianej w priorytecie) na przedsięwzięcia z zakresu współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej.

Newsletter